En Juo, tänään alkoholia eli raitis tiistai.
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Joo.
En juo ko ei kaveritkaa enään juo.
Raitis tiistai tulossa.
Raitis tiistai tänään.
Korkki kiinni, eikä ole ollut tarvetta avata!
Muistan kuin eilisen.
Lääkärin sanat Isälleni vuodeosastolla.
Olemme tehneet hänen eteensä kaiken,
emme voi enempää, varmaan tekin olette tehneet?
ja ehkä tärkein:
ELLEI HÄN tee itse itselleen jotain!
näin olen muistavinani?
Ehkä se oli siinä tajusin minun pitää tehdä,
itse, jotain asian eteen, siis minä itse.
Ei voinut muut auttaa! Vaan päätös lähti itsestä, sitä lääkäri tarkoitti.
Kauan meni noin selvän asian tajuamiseen.
Eikä ole sen jälkeen tarvinnut ottaa, eikä ole
tehnyt mieli.
Ja onnittelut järkevästä päätöksestä josta on laskujeni mukaan 11 vuotta!
kuinka pitkään juopottelukautesi kesti ja ehditkö aiheuttamaan pahaa läheisillesi?
Itse kun olen ollut juoppo 14 -vanhasta. Ja nyt kun olen 50 vanha tuntuu, että olet päässyt kai aika vähällä. Minulla tämä lievä hapottelu jatkuu.
Löysit kai ajoissa raittiuden avaimet.
Olet minua 10 vuotta nuorempi ja ollut kuivilla 10 vuotta ainakin..
Oikeasti kadehdin sinua. Varmaan tiedät kuka olen. Näethän ip:t
Mutta haluaisin olla kaverisi. Vaikka nytkin olen pienessä.
Isäni viinavarastoista n. 13 vuotiaana, tämä aine oli minulle kuin lääke ja aloin kaivata sitä mahtavaa tunnetilaa uudestaan. 16 ikäisenä elin jo täysin alkoholin ehdoilla eli tämä lääke oli aina mielessäni ja käytin sitä aina kun siihen oli pieninkään mahdollisuus, jopa töissäkin, armeija tuli käytyä viinan voimalla eli joka ilta iltalomille ja lähibaariin kiskomaan kaljaa pää täyteen. 20 vuotiaana eka kerran jäin kiinni humalassa autolla ajamisesta tosin autokoulussakin ajoin joskun pikku kaljoissa sisu pastilli suussa. Eli alkoholi on kuulunut minun elämääni ihan kakarasta asti aina 30 ikävuoteen saakka. Tuohon suht lyhyeen juomakauteen mahtuu kuitenkin kymmeniä katkaisuhoitoja samoin kuin putkareissuja, oikeudenkäyntejä, itkua, pelkoa, surua, tuskaa, valhetta jne. Että en palaisi mistään hinnasta tuohon helvettiin takaisin. Sieltä nouseminen ei ollut helppoa vaan saakelin vaikeaa mutta jostain syystä kuulun siihen pieneen sakkiin joka selvisi hengissä sieltä helvetistä pois, pistooliakin työnsin suuhun mutta rohkeus ei riittänyt liipaisemisen puristamiseen. Tämä oli tiivistetty stoori minun juomakaudelta. Kohtuukäyttökin on kokeiltu, meinas mennä henki.
kun sain aiemmin sen käsityksen, että sun historiaan kuului vain vajaan vuoden putki. Ajattelin, ettet oikein tiedä juomisesta mitään.
Tämä selvitti asiaa. Kiva kun vastasit.
Aika liemessä olet ollut. Itse olen tällainen pikku-tissuttelija, joka kapinoi kaikkea vastaan. Ehkä suomi24:n kautta myös sinua? Mutta yritän korjata tapojani.
Muija kirjoitti valmiiksi avioerohakemuksen. Aikaa on syksyyn muuttaa tyyliä, tai pannaan velat puoliksi.
Se ei kestä katsella minua, kun makaan päivät eläkkeellä ja se käy työssä saaden melkein vähemmän liksaa kuin mun eläke.
Vee, kun löytäisi fiksun vertaistukiryhmän. En halua elää tässä kusessa loppuelämää.
Entinen huippukuntoilija, joka veti maratonin viikon välein 2.40 pintaan.
Tuosta pistoolijutusta tuli mieleen, että sama täällä. Ei riittänyt rohkeus. Samoin kävi kun olin putkassa nirhasin kellon soljella rannetta ja yritin hakee valtimoa. Katselivat kameralla ja tulivat hakeen työkalut pois. Arvet jäi.
v.v.v. kun ei haluaisi tappaa itseään viinalla ja lääkkeillä.
Mutta aika kusessa oon niiden kanssa.
Pärjäillään:
Timppa
Sinulla udelias on hyvä asenne siinä mielessä, että vaikutat aika päättäväiseltä. Entäs jos sen kapinoinnin kääntäisikin vallitsevaa alkoholikulttuuria vastaan: yleinen tyylihän tuolla ihmisten piirissä on alkoholin nautiskelu muodossa tai toisessa. Pienessä hiprakassa ihmiset pysyvät tyytyväisinä ja alkoholin nöyrinä palvelijoina. Alkoholi kun hallitsee ihmisiä aika lailla. Kunnon kapinamieli pääsee valtaan selvinkin päin ja siitä tulee hyvä mieli kun ei tarvi tehdä just niinkuin muut.
Vaiheessa minäkin "heräsin" kun vaimo laittoi avioeropaperit vireille, tajusin että nyt menee perhe, koti, ja siinä sivussa oma henki ellen hae itselleni apua. En halunnut menettää kaikkea. Jälkeenpäin olen kiittänyt vaimoani tuosta avioeropaperin vireille laitosta.
löytyy kunhan käy katsomassa niistä muutamia. Jos muutama ei riitä, voi käydä kymmenissä.
Kiva kun vastailitte, vaikka olen eri nimimerkeillä ollutkin tällä palstalla aika 'mulkku'.
Jups. Kyllä pitää viheltää peli poikki. Järki sanoo, että olen alkoholisoitumassa kovaa vauhtia.
A-klinikka ei valitettavasti halua auttaa, kun en ole tarpeeksi pohjalla. Ilmeisesti.
Välillä kun ajattelee, mitä on joskus pystynyt tekemään. Nuo maratonit ei olleet pilaa. Miksi sitten ei pystyisi kellistämään jotain viinapirua?
Joka on maratonin juossut, vauhdista viis, tietää että siellä ollaan maaliviivan jälkeen vain voittajia. Ja matkan varrella tulee mieleen yhtä sun toista...: "Onko tässä järkeä, taidan keskeyttää" Mutta sisu ei anna myöten. Sen saman sisun kun löytäisi jälleen.