Varastettu Loimaalta Xantia Break-97, 1.8 tummanpunainen, BII-517. Olisin kiitollinen jos havaitessasi auton ilmoitat siitä poliisille.
Ari Paija
Ari Paija
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Auto löytyi, tekijät eivät ole tiedossa. Asuvat kuitenkin Loimaan kunnassa, Hirvikoskella. Autosta puuttuu stereot ja etukaiuttimet, uudet kesärenkaat (2kpl Michelin) vanteineen ja pientavaraa. Jos näet esimerkiksi kirpputorilla Xantian etukaiuttimia myytävän, kannattaa epäillä niiden alkuperää ja toivottavasti ilmoittaa minulle sähköpostiin jotta asia voitaisiin tutkia.
150km säteellä Loimaalta, autolla ajettu 300km.
Ari Paija
Hyvä kun sait auton ehjänä. Vai oliko pahasti rikottu?
Autosta viety stereot (rds radio, kasettipuoli rikki ei CD:tä) ja kaiuttimet. Näiden vieminen on suuren työn takana ja niiden arvo muille kuin omistajalle on nolla. Valitettavasti minulle taitaa tästä tulla joku 600 euroa. Vetokoukun irroitettava pää, minulle 150 euroa vahinkoa, varkaalle 2kg rautaa, noin 1 euro jos pystyy myymään romukauppaan. Pää-avain, ei hyötyä varkaalle, minulle sarjoitus autoon, pelkäämpä 1000 euroa (ei tietoa). Työkaluja noin 100 eurolla, polttoainetta 40 eurolla. Kiikarit, maglite ym pientavaraa, naarmuja vähän, renkaat löytyivät.
Jos autonne varastetaan se tarvitaan suurella todennäköisyydellä 'keikkoihin' ja palautuu lähiseudulle. Etsikää autonne, poliisi löytää sen vasta kun se on lojunut jossain tosi kauan (ja muutkin on osallistunut hävittämiseen) tai se on rauhassa tuhottu ja poltettu. Xantian virtalukko on sellainen ettei sitä saa liikkeelle muuten kuin omilla avaimilla, tekijän täytyy olla päässyt näihin käsiksi, joko tuttu tai avaimet varastettu ensin (poliisin kommentti ilmoitusta vastaanotettaessa). Auton löydettyänne painostakaa poliisia ja auttakaa vihjeissä. Ensimmäisen poliisin kanta ei ole poliisilaitoksen kanta!!! Minulle paikalle hälytetty poliisi antoi suullisen huomautuksen että omaisuuteni on liian helposti varastettavissa, pidät tästä lähtien ovet lukossa, emme ole halukkaita tutkimaan tapausta!!! Onneksi on erilaisiakin poliiseja ja sellainen soitti minulle puolen tunnin päästä perään ja kysyi jos haluan autoni tekniseen rikostutkintaan jonka hän suoritti. On oma tehtävä yrittää löytää silminnäkijöitä, poliisilla ei ole haastatteluun resursseja, yritä seuloa ihmiset jotka ovat nähneet jotain ja saada heidät poliisin puheille / ilmoittaa poliiseille nämä henkilöt. Kaikki jotka on joutunut rikoksen kohteeksi tämä lienee tuttua mutta ensikertalainen yllättyy / järkyttyy tästä ja saattaa luovuttaa, onhan hän pitänyt poliisilaitosta rikoksia selvittävänä elimenä. No saldona tähän mennessä minulle laskua ja rikosrekisteri ja varkaalla puhdas (?) tili.
Ari Paija
Suomessa on kivoja poliiseja, joilla on asiakaspalvelu kunnia-asia!
Entäs sitten, kun niiden omat lastenvaunut viedään??? Viisi partiota etsimässä...