Suomalaisuuden huipentuma

idioma importante

Pesäpallon, saappaanheiton jne. ohella yksi tärkeä supisuomalaisuuden huipentuma on tuo kieliasia. Oikeastaan missään muualla eivät ihmiset paljon perusta, miten heidän maanmiehensä tai -naisensa puhuu vierasta kieltä. Suomessa iltapäivälehti tekee asiasta ykkösuutisen. Vielä on kirveellä työmaata.

3

369

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • itsetuntoa

      Ei tosiaankaan tarvitse osata puhua vieraita kieliä niin kauhean hienosti eikä englantikaan tee tässä poikkeusta! Hanna takellelkoon vapaasti, se on hänen oikeutensa!

      Euroviisujuontajien kielitaidon sen sijaan - koska heidät on valittu kansainväliseen edustustehtävään, - englanti-ranska on oltava täydellinen!

      • Epätäydellinen

        Ei Jaanalta ja Mikolta mitään täydellisyyttä voi edellyttää, vaikka heidät onkin valittu juontamaan viisuja. Vain natiivi puhuu kieltä täydellisesti. Minusta riittää, jos Jaana ja Mikko ääntävät englantia ja ranskaa selkeästi ja takeltelematta kielten ääntämissääntöjen mukaisesti.

        Toivon todellakin, ettemme tule kuulemaan tankeroa, mutta täydellisyyttä en odota heiltäkään. Eipä ole kaikissa muissakaan maissa vielä nähty täydellisesti ääntäviä viisujuontajia.


    • leda

      Unohdat sen, että Hanna on meidän edustajanamme kisassa ja ottanut tämän työn vastaan.Millään muulla työpaikalla ei yhtä huonosti tehtyä työtä hyväksyttäisi. Kuten saksal. toimittaja huomauttikin: Ei tarvitse osata englantia täydellisesti jotta voisi olla vakuuttava. Tätä Hanna ei ollut eikä ole. Ylimielisenä koko kisaa ja haastattelijoita kohtaan hän marssi paikalle ja kuittaili vastukset solkkaamalla tankeroa. Kihertämällä ja pyörittelemällä silmiään kuin
      idiootti.Hän on sen ikäinen nainen jolta englannin kielen kuuluisi sujua maamme edustajana. Olisi painellut Mikon ja Jaanan mukana kielikurssille jos ei osaa. Hanna vaan haravoi. Esiintyminenkin todella surkeaa. Miksi oli satsattu taustaan? TUohivirsut ja lypsyjakkara olisi riittäneet.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Karhuryhmä

      Kellään tarkempaa tietoa miksi ja missä karhuryhmä ollut? Perheväkivaltaa vai huumeperintää kenties taas?
      Jämsä
      28
      3386
    2. Mitä sä pelkäät

      Ettei tää etene?
      Ikävä
      97
      3176
    3. Mitä kaikkea sä

      Olisit valmis tekeen mun eteen vielä? Vai oletko mitään?
      Ikävä
      76
      3014
    4. Raisionkaaren koira hyökkäys

      Taas nähtiin että koiriin ei voi luottaa. Eilen illalla vapaana ollut koira hyökkäsi Raisionkaarella kolmen henkilön kim
      Raisio
      70
      2938
    5. "Mielipide: Äärivasemmiston uhka on otettava vakavasti"

      Demokratia näyttäisi olevan Halla-aholle enemmänkin välttämätön paha kuin tavoiteltava asia. Väkivallan ihannointi ja m
      Maailman menoa
      53
      2881
    6. Tapa jolla kohtelit minua viimeksi miellytti erityisesti

      Osaat huomioida kauniisti ja katsot aina tilanteita yhteisen hyvän kannalta. Sitä arvostan erityisesti.
      Ikävä
      86
      2658
    7. Ei me saada toisiamme

      Ei vaan saada. On vain haaveita ja uunelmia
      Ikävä
      35
      2470
    8. Mikä on luonteesi parhain ominaisuus

      ja mikä huonoin?
      Ikävä
      57
      2341
    9. Satuit vain olemaan

      Ensimmäinen joka avasi minussa sen nähdyksi ja rakastetuksi tulemisen puolen. Pitäisi vain muistaa että et ole ainoa. Se
      Ikävä
      43
      2195
    10. Vielä ei ainakaan

      Kukaan muu tunnu miltään sun jälkeen. Olit niin ainutlaatuista
      Ikävä
      32
      1953
    Aihe