K-Kaupan

En tiedä,onko tämä ihan väärä palsta.Kävin eilen kyselemässä K-kaupan Plussakorttia ja minulle alettiin tyrkyttää aivan väkisin sitä,ei mitään maksavaa Plussakorttia,jossa on MasterCard mukana.Kuulemma kaikki Plussakortit ovat tulevaisuudessa MasterCardin kanssa varustettuja.
Saako tuollaista Plussakorttia henkilö,joka on työttömänä tai pätkätöissä kuten minä tällä hetkellä,vai jäämmekö ilman noita bonuskortteja,jos niihin laitetaan väkisin luottokorttiominaisuus mukaan?
41365
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Kortin myöntää OKO Pankki Oyj. Kortti voidaan myöntää sinulle esimerkiksi, jos olet vähintään 20-vuotias, sinulla on säännölliset tulot, ei maksuhäiriöitä ja olet hoitanut aiemmat luottosi hyvin.

Eli SÄÄNNÖLLISET tulot, toki voit yrittää korttia vaikka sinulla ei olekaan vakituista työpaikkaa.

Itse en kyllä suosisi tuota korttia, koska sen vuosikorko on aika korkea. Toisaalta siinä ei ole avaus eikä vuosimaksua, niinkuin yleensä muissa luottokorteissa ja jos tuota K-plussa mastercard korttia käyttää vain silloin kuin on OIKEASTI tarve (poissuljetaan heräteostokset ym turhat) niin silloin ilman muuta kannattaa ottaa.

Tässä mun arviot =)

Äänestä
  • Minua todellakin kiinnosti vain tuo Plussakortti. Eli tulevaisuudessa henkilö,jolle ei myönnetä luottokorttia ei voi kerätä bonuspisteitä.
    Tietenkin voin kokeilla onneani,koska luottotietoni ovat kunnossa ja velkoja ei ole,ainoastaan vakituinen työpaikka puuttuu.

    Äänestä

Mutta eikö se ole aika huono vaihtoehto jos haluaa kuitenkin käyttää normaaleiden ostoksien maksamiseen toista korttia eli Finnairin Mastercardia? Olen kauan odottanut että Osuuspankkikin saisi jonkun lentoyhtiön masterin että voisi kerätä todellisia etuja kuten lentomaileja, mutta ei näytä tulevan. Nyt sitten jos haluaisi käyttää tuota korttia vain plussa osuuden näyttämiseen niin joutuu joka tapauksessa käyttämään kahta korttia. Osuuspankin Visankin vaihdan pois kun siitä ei ole käytännössä mitään hyötyä.

Äänestä

mitää ei tyrkytetä väkisin..ainakaan meillä....plussakortit ei tosiaan oo kaikki muuttumassa masteriks vaan siihen tulee vaan semmone lisähomma.saat kyllä pitää käteiskortin jolla voit vaan ihan kerätät pisteitä....

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Plussakortti__ kirjoitti:

En tiedä,onko tämä ihan väärä palsta.Kävin eilen kyselemässä K-kaupan Plussakorttia ja minulle alettiin tyrkyttää aivan väkisin sitä,ei mitään maksavaa Plussakorttia,jossa on MasterCard mukana.Kuulemma kaikki Plussakortit ovat tulevaisuudessa MasterCardin kanssa varustettuja.
Saako tuollaista Plussakorttia henkilö,joka on työttömänä tai pätkätöissä kuten minä tällä hetkellä,vai jäämmekö ilman noita bonuskortteja,jos niihin laitetaan väkisin luottokorttiominaisuus mukaan?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu