keliakia sekä voimailu

ksgf

Mitäs mieltä olette asiasta kun omasta
mielestäni tuo punttisalilla käynti on aina
ollut tosi vaikeaa kehityksen kannalta. Olen
harrastanut aktiivisesti n. 5 vuotta ja kehitystä
ei kyllä ole tullut juuri ollenkaan.

Maha on aina melkein kuralla ja kaikki keliaakikon
oireet on olemassa. Nyt kun ajattelee jos keliakia
on niin vaikuttaahan se ruuan imeytymiseen tuo
mahan sekaisin olo ja proteiinin pilkkoutuminenkin
heikentyy ja juuri lihasmassan kasvamiseeen proteiini on elintärkeää.

Mutta mitä mieltä olette onko keliakia ja vatsan
oireilut tuon kehittymättömyyden taustalla ja olen
kyllä yrittänyt syödä riittävästi ja reenata monipuolisesti kunnon ohjelmilla vai onko vaan jotkin sitte lahjakkaampia....En oikeasti löydä tähän muuta vastausta kun nuo mahanoireilut, helppoahan se olisi jos ruoka sulaisi normaalisti ja ei tulisi oireita. Kommentteja??

4

769

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Raakku3

      Suomen vahvin nainen kilpailuissa kilpailee henkilö jolla on keliakia, taisi olla Meri-Tuuli en muista sukunimeä, joten ei se keliakia ainakaan voimailun este ole.

      • kesän tyttö

        Keliakia ei varmaan vaikuta voimailuun kunhan dietti on gluteeniton ja muuten ravinto monipuolista ja erityisesti voimailun kannalta proteiini oikeassa suhteessa. Sulla maha vaivoja, selvitä syy jotta voit saada oikeanlaisen ruoka valion.


      • imv
        kesän tyttö kirjoitti:

        Keliakia ei varmaan vaikuta voimailuun kunhan dietti on gluteeniton ja muuten ravinto monipuolista ja erityisesti voimailun kannalta proteiini oikeassa suhteessa. Sulla maha vaivoja, selvitä syy jotta voit saada oikeanlaisen ruoka valion.

        En niinkään voimaile mutta harrastan kestävyysurheilua ja esim. urheilujuomat ovat aikamoista teollisuusmyrkkyä herkistyneille ruuansulatuselimille. Käytätkö itse jotain proteiinijuomia? Kyllä ruokavalio korjaa vauriot eli pitemmän päälle kun malttaa syödä "puhdasta" kotiruokaa niin alkaa tuloksia näkyä!


      • ksgf
        imv kirjoitti:

        En niinkään voimaile mutta harrastan kestävyysurheilua ja esim. urheilujuomat ovat aikamoista teollisuusmyrkkyä herkistyneille ruuansulatuselimille. Käytätkö itse jotain proteiinijuomia? Kyllä ruokavalio korjaa vauriot eli pitemmän päälle kun malttaa syödä "puhdasta" kotiruokaa niin alkaa tuloksia näkyä!

        Niin, pääkysymykseni oli siis kuinka
        heikentävästi ruokavalio voi vaikuttaa reenaukseen
        jos ruoka ei ole kohdillaan ja keliakiaa
        on. ELi ruoka on oikeanlaista reenien suhteen mutta tulee löysänä ulos ja maha on sekaisin. Oireet alkavat yleensä 2 tunnin kuluttua syönnistä.

        Käytän kyllä urheilujuomia myös, mutta
        vaikka niitä ei käytä on oireet olemassa mikä
        tosiaan viittaa ruokavalioon.

        Olen tietoinen vatsaongelmista ja nythän se sitten
        selviää tuon gluteenittoman ruokavalion
        yhdistäminen reenaukseen kun sitä ruokaa alan
        oikeaoppisesti syömään ja aloitan taas kuntoilun.

        Ja diagnoosista vielä, että ei ole keliakiaa todettu verikokeesta joka taasen ei välttämättä
        sitä edes näytä ( näin sanoi lääkäri) ja siihen
        tähystykseen en näe syytä koska oireet ovat 99%
        keliaakikon.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. En minä kyllä enää odota sinua

      Olet siellä sen harmaan kanssa. Niin, annoit minun nähdä lämpimät tunteesi siitä huolimatta. Se merkitsi kyllä paljon. O
      Ikävä
      49
      2388
    2. Kehutaan vaihteeksi Perussuomalaisia

      Perussuomalaiset ovat olleet melkoisen lokakampanjoinnin kohteena, vaikka ovat saaneet paljon hyvää aikaiseksi. Nyt on
      Maailman menoa
      54
      2160
    3. Joka kolmas työtön on työkyvytön

      Viime vuonna työnhakuvelvoitteen ulkopuolella oli noin kolmannes työttömistä työnhakijoista. Huhheijaa, mihin suomalais
      Maailman menoa
      207
      1676
    4. Niin surullinen

      onnettomuus taas. Voimia ihan kaikille läheisille,kavereille ja kouluun 🙏
      Lapua
      32
      1660
    5. Jos joku luulee että kaikki käy

      Sanon vain tämän. Minun kanssani ei neuvotella. Minun kanssani eletään tasavertaisesti. Jos se on liikaa, niin ovi rinn
      Ikävä
      68
      1630
    6. Paloautoko se oli kolarissa Juntusrannan risteyksessä?

      Oli kuva paloautosta nettijutussa.
      Suomussalmi
      18
      1469
    7. Sakin hivutus - ilmiö

      Miten tuollainen tuollainen ilmiö kuin ”sakin hivutus” syntyy? Mitä syitä ilmiön syntymiseen tarvitaan? Onko sakissa jok
      80 plus
      86
      1394
    8. Roiskeläpät takaisin niin alkaa lasit kestämään

      "Tuulilaseja hajottava talvi-ilmiö on ehkä ratkennut" Tämän päivän autoissa kun on esimerkiksi vanhempaa autokalustoa s
      Yleistä autoilusta
      8
      1379
    9. Julkinen saunatilanne Haapavedellä, tämä on täyttä paskaa!

      Eilen Haapaveden uimahallin saunassa koettu tilanne oli täysin käsittämätöntä ja helvetin järkyttävää. Ladyboy harjoitti
      Haapavesi
      19
      1304
    10. Ei ole rohkeutta tulla jututtamaan

      Voidaan me nähdä ja tervehtiä, sitäkin harvoin, mutta iso kynnys on edes mennä lähelle ja kysyä kuulumisia. Ymmärrät var
      Tunteet
      8
      1291
    Aihe