Mikä mahtaa Opel Vectra -98 1.8:a vaivata. Autolla on ajettu nyt 175.000 km. Ongelmana nykiminen etenkin liikkeellelähtiessä kone viileänä, mutta myös muulloin, vaikka kesken moottoritieajon. Nykimistä esiintyy nimenomaan kaasun painamisen yhteydessä. Tyhjäkäynnilläkin kone käy epätasaisesti. Autoon tehtiin venttiili- ja kansiremontti kun mittarilukema oli 150.000. Yksi venttiili paloi ja aiheutti kansiremontin. Sen jälkeen kone ei minusta ole ollut ihan entisellään. Korjaamo oli kyllä ihan kunnon paikka eikä mikään paja.
Mikä mahtaa Opel Vectra -98 1.8:a vaivata?
Pöllö.
1497
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 1
Vanhimmat
Eli jos suurimman osan ajasta toimii ok niin voisi olettaa että kansi on paikallaan ja venttiilit ok. Onko sytytyspuoli kunnossa? Onko eritoten ennakonsäätö kohdallaan, piuhat kiinni?
Itselläni oli aikoinaan -89 mallin Opelissa 'mystinen vika', talvisaikaan, aivan kuin kaasari jäätäisi mikä ei kuitenkaan ollut kyseessä. Vikana oli juurikin nykiminen ja hyytyminen. Lopuksi selvisi että ehjältä näyttänyt sytytystulpan johto olikin eristeeltään viallinen, kun kiihdytettäessä moottori kallistui, rupesi johdosta iskemään läpi.