siis kysyisinkin onko kellään lähtenyt hirveitä määriä odotusaikana hiuksia...siis ihan varisemalla.
onkohan jotenkin epänormaalia? vaiko normaalia?
eikö ne pitäisi odotusaikana olla tavallista tuuheammat ja erittäin hyvinvoivat.
kertokaa jos on kokemusta tai tiedätte jonkun toisen kokemuksia.
onkohan jotenkin epänormaalia? vaiko normaalia?
eikö ne pitäisi odotusaikana olla tavallista tuuheammat ja erittäin hyvinvoivat.
kertokaa jos on kokemusta tai tiedätte jonkun toisen kokemuksia.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Jos olen ymmärtänyt oikein, niin hiustenlähtö on enemmän imetykseen liittyvä haitta. Ei kai raskaana ollessa niiden kuuluisi irtoilla. Kannattaa kysyä neuvolasta varmaan.
Kyllä mulla ainakin varisi karvat päästä ja harjaamalla tuntui puol peruukkia irtoavan. Olin jo superhuolestunut, mutta neuvolasta sanoivat olevan normaalia. Nyt rv 17 meneillään ja ei oo enään samanlaista varinaa. Kyl se siitä!
Kyllä voi lähteä raskausaikanakin hiuksia normaalia enemmän..hormonien syytä sekin :) Mulla ainakin jää hiusharjaan selvästi enemmän tukkaa,kun harjaa ja olkapäille varisee hiuksia vähän väliä. Ei silti kaljuuntumiseen johda,tukkaa kasvaa samoin tein takasin, raskausaikana hormonit saavat päänahan uusimaan kasvustoaan tiheämmin..eli hiuksia tippuu enemmän :) Ole huoleti,kyllä se siitä..
sanoo että jos on tyttö tulossa niin silloin tyttövauva vie äidin kauneuden. Eli hiuksia lähtee todella paljon ja finnejä tulee enemmän mitä normaalisti.
Eikös hiustenlähtö normaalisti ole yhteydessä raudanpuutteeseen? Oletko tarkistanut mikä on rautavarastojesi laita?
Itselläni lähti juuri ennen raskautta paljon hiuksia, vaikka hemoglobiini oli 145. Rautavarastot oli kuitenkin sallitun rajan alapuolella. Nyt raskaanaollessa ja rautatabletteja syötyäni hiuksia ei lähde enää juuri ollenkaan.