Kyllä näin keväisin käy aina sen verran kateeksi tuo spurgujen puistojen penkeillä tai rannoilla hankkima rusketus, että mitä vittua sitä oikein täällä sisähommissa itseään kiduttaa.Joka vuosi saa odotella lomia,että pääsee pariksi viikoksi johonkin etelän lämpöön ja sitten on taas painettava hommia, onneksi ei ruumiillisia, stressi päällä.Rahakaan ei auta asiaa ja hyvinhän nuo pummit tuntuvat pärjäävän jollain avustuksilla ja hauskaa näyttää olevan.Kun pääsis vaikka päästä eläkkeelle,mutta ei kun pillereitä lisää että mieli piristyy ja töihin vaan.Ihan vakavasti olen harkinnut "vaihtaa alaa".Onko kenelläkään muulla käynyt sama vaihtoehto mielessä ?
Rusketusta kroppaan
Pyyhettä kehään
1475
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 1
Vanhimmat
autuaaksi tekevää "työtä" voisi jakaa hieman useammalle henkilölle eikä vaan jatkuvasti vähentää ja vähentää ("tehostaa!"hah) henkilöstöä tekemää sama työ yhä pienemmällä porukalla.
Sitten huulipyöreänä ihmetellään porukan sairastelevuutta stresseineen ja flunssineen, eikä tietenkkään pois töistä saisi jäädä kun korkeintaa kuoleman kohdatessa.
Nykyinen työelämä on mennyt aivan hulluksi kaikkine vaatimuksineen ja tästä vielä tulevaisuudessa yhteiskunta maksaa kovan hinnan.
Eläkeikääkin vain nostellaan vaikka tällä työtahdilla pitäisi laskea huomattavasti, ei tätä kauan jaksa. Omaa elämää ei saa olla.
"vaihtaa alaa?" Ainoa lääke hypätä pois tästä helvetinmaailmanpyörasta taitaa olla hyppy kilometritehtaalle.
"Antaudu sinäkin rappiolle tai anna meidän olla"
HASSISEN KONE