Kebnekaise vinkkejä

eeeee

Ajattelimme mennä käymään kebnekaisella mahdollisimman nopeaa. mikähän olisi hyvä aika lähteä jotta itikoita olisi mahdollisimman vähän ja luontokin olisi jonkin verran ainakin vihreänä? Tarkoitus olisi käydä ennen juhannusta ja mahdollisti jopa touko-kesäkuun lopulla.

6

1820

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tunturikettunen

      että itikoista on ennen Jussia haittaa. Ite olen pitänyt muistisääntönä, että Jussista heinäkuun loppuun jätän vaeltelut pääasiassa tekemättä. Hyvä peruste jälleen jättää kesälomat toiseen aikaan :)
      Tuolla Kebnellä tuli parisen? vuotta sitten käytyä mutta en nyt valitettavasti muista mikä ajankohta tuolloin oli, joten ei siis apua tuohon puoleen. Mutta on ajankohta mikä vaan niin jos reitti menee vähänkin ylempänä niin ei siellä itikoita ole. Varsinkin jos käyttää monen ruottalaisen tapaa kulkea...helikopterilla fjällstuganille. ;)

    • vinkkeilijä

      mitä tarkoitat käymällä mahdollisimman nopeaa. kebnellä tuskin on itikoita ennen juhannusta, tuskin lumet ovat sulaneet kuruista. itte käytiin kesemmällä, oli kosteat kelit. maastopyörillä nikkaluoktasta tunturiasemalle ja samanapäivänä nousu huipulle. lumirajaa ei saavutettu, koska näkyväisyys oli n. 10 metriä ja vettä tuli lähes vaakatasossa kovan tuulen ansiosta.Viikonlopunaikana reissu vedettiin, mutta kiireistä aikataulusta johtuen klimaksi jäi kokematta. Tarkoitus on vielä huiputtaa kebne hyvällä kelillä. ootas vaan

    • jukkapaappa

      Kysymyksestäsi olen aistivinani, ettet ole alueella ennen käynyt? Siinä tapauksessa kannattanee harkita hiukan myöhäisempää ajankohtaa. Vettä, lunta ja jäätä saattaa olla paikoin vielä aikas paljon. Riippuu tietysti aiotko käydä Kebnen huipulla vai missä?
      Katso haulla vaikkapa relaa.com:issa ja vaellusnetissä kokemuksia eri vuodenajoilta!

    • eeeee

      tarkoituksena oli päästä nyt ennen juhannusta käymään sielläpäin mutta varmaan kannattaa sitten odotella loppukesään. Minkälaiset vaellusmahdolluudet löytyy sitten syyskuun ensimmäisellä viikolla? Löytyykö samoihin aikoihin vaeltaneita? Minkälainenhan ruska tilanne silloin on? kiitokset vastanneille

      • mennäänkin

        kebneen laskettelemaan,ja pulkkamäkeen.


    • suomen kiertäjä

      nappaa lento kirunaflygiltä ja se siinä....
      www.kirunaflyg.se

      heh itikoita sielä ikinä joten skeidalle stop.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo räyhää: kansan on muututtava

      Orpon mukaan kansa ei elä kokoomuksen kanssa samassa todellisuudessa, ja sen vuoksi kansan on muututtava. Kas kun ei san
      Maailman menoa
      248
      2831
    2. Muovikassikartelli

      Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell
      Talousrikokset
      3
      1584
    3. Et taida paljoa

      treffeillä käydä? 😆 mieheltä Naiselle
      Ikävä
      101
      1164
    4. Nainen, nyt esitän muutaman skenaarion

      Asumme yhdessä ja seurustelemme. 1. On ilta ja olet sohvalla makoilemassa ja räpläät kännykkääsi. Makuuhuoneesta kuulu
      Ikävä
      123
      1141
    5. Oikea kaste on syntisten kaste

      Oikea kaste on syntisten kaste. Vain syntisiä tulee kastaa. Itsensä uskoviksi ja vanhurskaiksi julistaneita ei tule ka
      Kaste
      58
      1015
    6. Kristillinen kaste toimitetaan upottamalla veteen - pään valelukaste ei kelpaa

      Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen puhdistautumiseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali verta
      Kaste
      153
      1012
    7. Mikä tekee sen

      Vetovoiman kaivatussasi?
      Ikävä
      64
      974
    8. Upotuskaste on raamatullisin kaste

      Jokainen raamattua lukenut tietää sen. Päivänselvä asia. Vauvalle annettu kaste ei löydy raamatusta.
      Kaste
      717
      927
    9. Harmittaako joku

      Harmittaako joku asia tai asiat, mitä on tapahtunut tai jäänyt tapahtumatta?
      Ikävä
      132
      868
    10. Mitä toivoisit

      Välillämme vai toivoisitko mitään näiden vuosien jälkeen?
      Ikävä
      63
      861
    Aihe