Ahnehdittu liikaa digitaaliselle kaistalle liian monta kanavaa,ja saatu kuva ja ääni niin huonoksi ettei kehdata lähettää ulos.Eurooppa saa nauttia nykyaikaisesta monikanava äänestä suomalaiset ei.Ollaanko menossa kehityksessä taakseppäin,kun kanavien lukumäärä voittaa kuvan ja äänen laadun?Elämme vuotta 2007,;LAATUUN: satsattava.
Miksi euroviisut eivät tule monikanava
Lähetyksenä ? onko kanavia
3657
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Eiköhän nuo analogiset kanavat syö jonkin verran tuota kaistaa taivaalla. Jos päästäisiin eroon niistä ääliöistä, jotka viimeiseen saakka sinnittelevät analogisilla rutkuillaan, eivätkä halua millään pysyä kehityksessä mukana, saataisiin edes monikanavaäänet kuulumaan. Samat henkilöt luultavasti käyttävät yhä pulsaattoria ja poljettavaa ompelukonetta sekä ulkovessaa. Miten voi olla niin vastenmielinen ajatus ostaa digiboksi, edes halpa, jolla saadaan kunnon kuva ja ääni sekä ties mitä uusia ulottuvuuksia myöhemmin. HD-kuvaa odotellessa tyydyn keskiluokan digiboksiin ja olen onnellinen digiajan ihminen. Elämme vuotta 2007, ÄÄLIÖT: hankkikaa boksi älkääkä pilatko muidenkin kotiteatteri-iltoja tyhmyytenne takia. Rahaa boksiin saatte töitä tekemällä.
Tai jättämällä muutamat pussikaljabileet väliin.
Ei kai se niin big deal ole, jos hankkii siirtymäajaksi keskihintaisen digiboxin kun se mennen tullen hakkaa analogisen kuvan ja äänen.
Analogisten kanavien lopettaminen ei tule vaikuttamaan digin kuvanlaatuun mitään ellei muxeja laiteta uusiksi. Käytännössä tulee vaan kasa uusia kanavia ja laatu korkeintaan huononee eikä parane. On tämä jo nähty. Ja toisaalta jos kanavat jaettaisiin useampaan muxiin (jolloin saataisiin oikeasti parempaa kuvaa) niin mm. tallentavien boxien käyttö hankaloituisi koska kaksi viritintä ei pian olisikaan tarpeeksi. Joten enpä usko että vanhanaikainen YLE tätä koskaan tekee.
Eikä sitä HD:takaan tarvitse odotella, sehän on jo tätä päivää. Eikö sinulla ole vieläkään HD-viritintä? Kyllä ainakin meillä katsellaan joka ilta HDTV-leffoja 5.1 äänillä eikä se tule levyltä.