Jos ostaisin vattupensaan taimen tai taimia, tuleeko marjoja heti tänä vuonna?
Vattupensas!
4
1070
Vastaukset
- neropatti..
Jos olet, niinkuin näkee osannut kirjoittaa palstalle jotain.
Osaat varmaan googlettaa kyseisen asian.
Tietoa löytyy niin paljon kuin pääsi kestää!
Vadelmasi ei tee ekakesänä marjoja.
Ensimmäisenä ykkös kasvukautena se tekee pitkän varren ja kakkos eli toisena kesänä varteen lyhyet versot joihin tulevat valkeat kukat joista sitten marjat syntyvät.
Syksyllä marjonnan jälkeen pitkä varsi kuolee ja se on poistettava juuresta leikaten.
Ykkösvaiheen uudet varret ovat kasvaneet samaan aikaan kun kakkossesta saat marjat jne jne.- Eivoiollatotta....
Uskomatonta, siis tämä on PUUTARHA KYSYMYS/KESKUSTELU PALSTA! Täällä nimenomaan VOI kysyä näitä asioita!!! Ei tarvi googlettaa! Jestas mitä idiootteja täällä liikkuu!
- Juffe
Eivoiollatotta.... kirjoitti:
Uskomatonta, siis tämä on PUUTARHA KYSYMYS/KESKUSTELU PALSTA! Täällä nimenomaan VOI kysyä näitä asioita!!! Ei tarvi googlettaa! Jestas mitä idiootteja täällä liikkuu!
Siis kyllä niistä juuri ostetuista vadelmista saa marjoja. Ei kysytty paljonko ;) Se nyt istutettava varren pätkä kasvaa toista vuotta ja sen takia siitä voi odottaa satoa.
Ei ole iso moka, että ne varret ei selviä istutuksesta. Juuri kun selviää, niin taimi selviää hengissä.
Joku vadelmalaji tekee marjoja jo saman vuoden varsiin myöhemmin syksyllä. - yllättynyt
Eivoiollatotta.... kirjoitti:
Uskomatonta, siis tämä on PUUTARHA KYSYMYS/KESKUSTELU PALSTA! Täällä nimenomaan VOI kysyä näitä asioita!!! Ei tarvi googlettaa! Jestas mitä idiootteja täällä liikkuu!
Nimim.neropatti vois jättää alkuhöpinät pois ja vastata suoraan kysymykseen.Tämähän on sitä varten ,että saa kysellä.Neropatin ei tarvitse omaa nerouttaan esitellä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Martinan aussikulta, missä?
Mihin katosi Martina Aitolehden aussikulta kyselee Seiska!4112487- 581731
Helena Koivu menettänyt lapsensa. Onko Mikko Koivulla oma laki?
Voiko olla totta että äidiltä viedään lapset ja ei mitään syytä ole edes kerrottu äidille itselleen.?1831617Pikkunaiselle terkkuja
Olet parasta koko maailmassa! Kaikkein ihmeellisin. Olisitpa täällä. 🧡 harmaasusi2941294Arto Satonen ja kokoomus 2020: Poliittiset virkanimitykset ovat koruptiota
2025: Kokoomus on junttaamassa Arto Satosta Kelan johtoon ohi pätevämpien hakijoiden. https://www.hs.fi/politiikka/art-1341043Voisiko olla jopa niin
Että kumpikin vähän pelkää totaalista heittäytymistä, koska tiedetään että se olisi menoa sen jälkeen. Samaan aikaan hal67999- 87990
Varkaita kuhmossa
Miksi kuhmolaiset ei tee mitään varkaille ja huumehörhöille, teloittaa pitäisi kaikki.33973Saara Aalto ja Teemu Roivainen paljastivat yllätysuutisen: "Rakkaus kietoi meidän kohtalomme..."
Oho! Ex-pari on palannut yhteen musiikin merkeissä. He tekevät Rakkaustarina-nimeä kantavan 20-vuotisjuhlakiertueen syks11926K&T: Harvinainen haastattelu: Susanna Laine avaa suhdetta Petri Nygårdiin: "Olin sinkku vuosia..."
Susanna Laine ei ole kertonut suhteestaan Petri Nygårdiin (Petri Laurila) julkisuudessa juurikaan. Aktiivisesti sosiaali7893