Teatteri Beowulfin pääkesäteatteriesityksenä on William Shakespearen iki-ihana komediaklassikko MYRSKY, jonka taikaa - niin rakkauden, vihan kuin lemmekkään juonittelunkin - tulevat esittämään Beowulfin viimekesästä tutut komediaveijarit ja farssifatimat!
Kyseessä on brittibardin jäähyväisnäytelmä - samalla kertaa valtaisan kaunis runollisuuden huipentuma ja farssimaisuuteen yltyvä hulvattomuusloiskinta.
Kuinka käykään kun joukko "aatelisia" haaksirikkoutuu syrjäiselle Kreikan saarelle, jota hallinnoi suvereenilla 70-luvun hippiotteella "kaikkien vuohien mestari" Prospero ja jonka tyttären Mirandan mielenkiinnon herättää haaksirikkoutunut "lihaskiituri" Ferdinand? Entäpä miten kuvioon sopii lemmekäs, kreikkalainen vuohipaimen/rantaleijona Caliban...
Klassikon suomentaa, sovittaa ja ohjaa Joel Elstelä ja puvustaa Sanna Pietilä.
Esitykset 27.6.-29.7.2007, joka ke, to ja la klo 19:00 sekä su klo 16:00. Huom! 7.7. ei esitystä.
*******************************************
Philip Ridleyn kirjoittama väkevä ja puhutteleva, mutta myös erinomaisen hauska ja vähäsen itkettäväkin näytelmä KIPINÄHAI (Sparkleshark) on
Teatteri Beowulfin toinen ensi-ilta.
Philip Ridleyn näytelmä on saanut lukuisia palkintoja maailmalla - eikä ihme, sillä sen kuvaama karhea, mutta hellä nuorisojoukko ja heidän ongelmansa ovat juuri tätä päivää.
Teatteri Beowulfissa on huomioitu jo usean vuoden ajan, ettei niin sanotulle "väliinputoaja sukupolvelle" eli 11-17-vuotiaille ole valmistettu juurikaan heidän omannäköisiään ja juuri heitä puhuttelevia esityksiä. KIPINÄHAI on suunnattu juuri heille!
ENSI-ILTA Keskivikkona 06.06. klo 19.00
Muut esitykset ajalla 06.06.-20.06.
joka keskiviikko ja lauantai klo 19.00 SEKÄ sunnuntai klo 16.00
Kivinokan kesäteatterilla (HSP karttasivu 31:B5)
www.geocities.com/teatteribeowulf
Teatteri Beowulfin kesä: Myrsky ja Kipinähai
2
349
Vastaukset
- ^meikä
Hih! Kävin kattomassa Kipinähain ensi-illan ja voi että se oli hyvä! :) uppos muhun ihan täysin!! Kannattaa tosissaan käydä kattomassa! En malta odottaa Myrskyn ensi-iltaa :)
Suuret Kiitokset beowulfille!! :) - Seija V.
Eipä pettänyt tänäkään vuonna teatteri Beowolf. Myrsky oli hauskaa ja vähän vakavaa teatteria. Justiinsa passelia kahden tunnin pituuksineen meikäläiselle. Sai nauraa. Sai liikuttuakin. Mielestäni on jopa parempi tämä Myrsky kuin Viime kesäinen Kesä yön uni. Siinä oli ehkä liikaa farssimaisuutta. Tämän kesäisessä taas oli ajatusta mukana kaiken ihmeen naurattavan huumorin mukana. Ja se Kaliban!!!!! On siinä näyttelijä isolla n:ällä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Useita puukotettu Tampereella
Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht1703349Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava3732151Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?
Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii492068- 411971
Meneeköhän sulla
oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua321471Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa
Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em931241- 541203
Muutama kysymys ja huomio hindulaisesta kulttuurista.
Vedakirjoituksia pidetään historiallisina teksteinä, ei siis "julistuksena" kuten esimerkiksi Raamattua, vaan kuten koul3851075Jumala puhui minulle
Hän kertoi sinusta asioita, joiden takia jaksan, uskon ja luotan. Hän kuvaili sinua minulle ja pakahduin onnesta kuulles1141003- 46879