Oma innostukseni lähti siitä, että isäni pyysi hankkimaan Bogartin ja Hepbunrnin tähdittämän Afrikan Kuningattaren DVD:nä. Siinä samassa huomasin, etteivät klassikot hullumpia olekaan. Sen jälkeen Bogartin leffoja on kertynyt hyllyyn kymmenisen kappaletta. Voisin mainita ne listalla kaikki, mutta mainitsen vain parhaat:
- Casablanca (Humphrey Bogart & Ingrid Bergman)
- Kirjava Satama (Bogart & Lauren Bacall)
Lisäksi mielestäni katsomisen arvoisia klassikoita ovat seuraavat:
- Piukat Paikat (Marilyn MOnroe, Jack Lemmon, Tony Curtis): aivan loistava, ajan patinaa kestävä komedia
- Varkaiden paratiisi (Cary Grant, Grace Kelly)
- Vertigo (James Stewart, Grace Kelly)
- Loma Roomassa (Audrey Hepburn, Gregory Peck)
- Sabrina (Audrey Hepburn, Bogart, Holden)
Mitä mieltä itse olette?
Katsotteko klassikoita?
8
856
Vastaukset
Mitä tulee tuohon viestin otsikon kysymykseen, niin kyllä katson.
Bogart on tehnyt monta kovaa klassikkoa, tuohon listaan lisäisin Maltan Haukan ja Sierra Madren aarteen.
Muista tuon listan klassikoista loistokkaita ovat Piukat Paikat ja Vertigo, jonka naispääosassa nähtiin Grace Kellyn sijaan toinen blondi, Kim Novak.
Iän karttuessa elokuvamaku on aina vain enemmän siirtynyt myös vanhojen elokuvien pariin. Kyllähän sitä noita yleisesti tunnustettuja klassikoita tulee paljon katsottua. Nyt viime aikoina olen kirjastosta lainaillut Charles Chaplinin pitkiä elokuvia.
Suosittelen kaikille avartamaan elokuvamakua pelkistä nykyelokuvista myös vanhempien elokuvien pariin.- Max T W
Casablanca on kaikkien aikojen elokuvan paikalla hyllyssäni.
Nuo muutkin olen nähnyt useaan kertaan, mutta Piukat Paikat ei vaan naurata, en tiedä miksi, Billy Wilderin huumori ei yksinkertaisesti vain ole mielestäni hauskaa. Sabrina on taas liikaa naisten-elokuva kuten Loma Roomassakin. - Faakerholmi Markus
Johan ny toki!
Marx veljekset
Chaplin
Hitchcock
Marilyn - Baile_Atha_Cliath
Miksi vain amerikkalaisia klassikoita? Vaikka termi maahan liittyykin. Missä Ranskalaiset, Italialaiset, Sakasalaiset... jopa Suomalaiset?
No... minulle amerikkalaisia "klassikkoja" :Casablanca ("keskeneräisyytensä" vuoksi), Chaplin, Citizen Kane, Vertigo ja tietysti kun sanot Ranskaksi Film Noir... niin kaikki: Kaurismäki,Jean Renoir, Francois Truffaut... Teuvo Tulio...David Lynch ja kumppanit.
Katsoppa Taviani- veljesten elokuvia, Felliniä tai
Teemalta Fassbinderiä. - Baile_Atha_Cliath
Werner Herzogin boxin saa ERITTÄIN edullisesti...
sisältäen: Aguirre, Cobra Verde, Nosferatu, Woyzeck,
25.tunti, Fitzcaraldo... jotain 25Eur....- Mätäomena
Joku sanoi että tossa boxissa on osa elokuvista puhuttu englanniksi? Onko muka näin? Aguirre ja nosferatu olivat niin saatanan hyviä elokuvia että vois toi boxi kiinnostaa jos löytäisin.
Mätäomena kirjoitti:
Joku sanoi että tossa boxissa on osa elokuvista puhuttu englanniksi? Onko muka näin? Aguirre ja nosferatu olivat niin saatanan hyviä elokuvia että vois toi boxi kiinnostaa jos löytäisin.
Parissa elokuvassa voi valita Saksan, tai Englanniksi dubatun version.
- Mätäomena
jtguytiooiyhvb kirjoitti:
Parissa elokuvassa voi valita Saksan, tai Englanniksi dubatun version.
Kiitos.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kansalla on oikeus tietää miksi persut pettävät
Koko kulunut hallituskausi on kysytty persuilta, minkä vuoksi he ovat pettäneet käytännössä jokaisen vaalilupauksen, ain607502Venäjän armeijan evp-upseeri: Armeija surkeassa tilassa, jonka läpäisee kaiken kattava
valehtelu. Venäläiset alkaneet pohtia julkisesti maan todellisia tappioita. Z-bloggari ja 3. luokan kapteeni (evp.) Mak1232936- 1421776
Kansalla on oikeus tietää mikä on SDP:n talousohjelma jolla maan talous
saadaan nousuun? Miksi puolue piilottelee sitä, vai eikö sitä ole? Tähän asti olemme vaan saaneet kuulla hallituksen ha651649Ammattiliitto 900 euroa/vuosi - Työttömyyskassa 72 euroa/vuosi
Ammattiliitosta eroamalla voi säästää jopa 800 euroa vuodessa. Mitä enemmän tienaat, sitä enemmän maksat liitolle. Esim1151458Miten voit olla niin tyhmä
että et tajunnut että sua vedätettiin? Tietäisitpä miten hyvät naurut on saatu. Naiselle1671404- 1311153
- 75842
Kyriake=Kirkko
Kirkko, Kyriake Kirkko-sana tulee kreikankielen sanasta Kyriake=Herran omat, Kristuksen omaksi kastettujen suuri joukko47802- 52745