Aloin syömään Diane Nova-merkkisiä pillereitä
jokin aika sitten ja olen alkanut panna merkille,
että seksi ei enää oikein maistu...
Ajattelin ensin, että kenties se ei vain maita
oman miehen kanssa, mutta yritettyäni toistuvasti
fantasoida hänen tilalleen kaikki mahdolliset
muut miehet, olen alkannut epäillä, josko vika
olisi sittenkin niissä napeissa.
Aiemmin olen syönyt Minuletia ja Mercilonia, eikä
kummastakaan ole ollut näitä oireita. Diane
Novalla kuulemma häviää finnit, mikä olisi kiva,
mutta ei tämäkään hauska sivuvaikutus ole...
Parisuhde on vähän koetuksella.
Onko kommentteja/kokemuksia? Mitä muuta merkkiä
kannattaisi kokeilla? Toivomuksina vain matala
estrogeenitaso ja mieluiten myös aknen
parantaminen.
Vinkkejä otetaan INNOLLA vastaan!
jokin aika sitten ja olen alkanut panna merkille,
että seksi ei enää oikein maistu...
Ajattelin ensin, että kenties se ei vain maita
oman miehen kanssa, mutta yritettyäni toistuvasti
fantasoida hänen tilalleen kaikki mahdolliset
muut miehet, olen alkannut epäillä, josko vika
olisi sittenkin niissä napeissa.
Aiemmin olen syönyt Minuletia ja Mercilonia, eikä
kummastakaan ole ollut näitä oireita. Diane
Novalla kuulemma häviää finnit, mikä olisi kiva,
mutta ei tämäkään hauska sivuvaikutus ole...
Parisuhde on vähän koetuksella.
Onko kommentteja/kokemuksia? Mitä muuta merkkiä
kannattaisi kokeilla? Toivomuksina vain matala
estrogeenitaso ja mieluiten myös aknen
parantaminen.
Vinkkejä otetaan INNOLLA vastaan!
Vastaukset 10
Vanhimmat
Ehdottaisin vaihtamaan pillerit...jos finneistä
on haittaa kannattaa mennä apteekkiin hakemaan
jonkun moista puhdistus ainetta..kaverini haki ja
sen naamassa ei kuki enää yhtikäs
mikään...kannattaa kokeilla!!!Kuukan meistähän ei
halua kärsiä haluttomuudesta!!;)
Ehdottaisin vaihtamaan pillerit...jos finneistä
on haittaa kannattaa mennä apteekkiin hakemaan
jonkun moista puhdistus ainetta..kaverini haki ja
sen naamassa ei kuki enää yhtikäs
mikään...kannattaa kokeilla!!!Kuukan meistähän ei
halua kärsiä haluttomuudesta!!;)
Syön kans Diane novaa. Olen huomannut että
toisinaan tahdon rakastella missä vain ja
toisinaan ei huvita ollenkaan. Pillerit
vaikuttavat älyttömästi mun mielentilaan!! En ole
kumminkaan vielä harkinnut pillereiden
vaihtamista koska finnit on kadonnut mukavasti
siinä sivussa.
Hei!
kommentoinkin jo yhden Diane Novan syöjän ongelmia. Olen syönyt niitä 6 vuotta ja
minulla ne aluksi varmaan aiheutti haluttomuutta tai jotain, en tiedä, koska en seurustellut
vielä silloin. Sain pillerit puhtaasti akneen,mutta muistan, että seksitouhut eivät paljoa
kiinnostaneetkaan. Nykyään muun elämän aiheuttama stressi vaikuttaa haluihini paljon
enemmän kuin pillerit tai kuukauden aika. Pillerit kuitenkin ovat lisänneet kyynelnesteeni
määrää (ja kenties muidenkin nesteiden??). Olin ennenkin herkkä, viimeiset vuodet olen
ollut myös itkupilli niin, että kyyneleeni ovat kärsineet inflaation. Itken kaikille elokuville,
uutisille, loppuneelle vessapaperillekin. Oikean suruni huomaa vasta siitä, kun hengitys
vaikeutuu itkiessä. Akneni on siedettävällä tasolla, vaikka ei kokonaan hävinnytkään.
Kannattaisi ottaa yhteyttä omaan ehk. neuvolaan
ja keskustella terv. hoitajan/lääkärin kanssa
asiast. Varmaankin pillereiden merkin vaihtaminen
auttaisi, mut yks keino olis olla muutama
kuukausi ilman pillereitä(kondomi), ja kattoo
onko vika pillereissä!Mut aika yksilöllinen
juttu.
Kyllä ehkäsypillerit voivat olla
niin "tehokkaita" että ei tule raskaaks kun ei
rakastelekkaan. Lopetin ja siirryin
kondomeihin.Nyt minulla on kierukka ja homma
toimii taas.
kerran pillereitä enkä enää ikinä mokomia popsi!!
merkkiä en muista, mutta jos niiden ehkäisyteho
perustuukin juuri siihen ettei seksi huvita niin
hyvin toimi!mielikin oli niin ailahtelevainen
että ihme ettei kaikki kaveritkin kaikonneet kun
olin niin kiukkuinen ja masentunut,rähjäsin ja
mökötin,joka ei tod.ole luonteenlaatuni.nyt mulla
on hormonikierukka ja hienosti menee,pientä
tiputteluvuotoa lukuunottamatta.kierukka ei
tietenkään kaikille sovi,mutta pillerit
kauhistuttaa vieläkin...kantsis miettiä jotain
muuta ratkaisua.lycka till!
vielä toissa viikolla syytin pillereita
haluttomuudestani ja harkitsin vaihtoa.olen
syönyt 8 vuotta eri pillereita ja välillä
vaihtanut ne ja kun se ei tuntunut toimivan
vaihdoin myös miehen!tällä hetkellä minulla on
mahtava mies jota katsellessa jo kiihotun mutta
silti homma ei tuntunut toimivan. nyt olen
panostanuit itseni hoitoon-kunnon yöunet,
urheillu,kauneuden hoito,ym. sen lisäksi totesin
että entäs jos unohdan haluttomuuden ja yritän
vaikka väkisin innostua kun mieheni tekee
aloitteen. nyt on into palanut seksi hommiin-
ollaan rakasteltu muutaman kerran päivässä eikä
millään malttaisi odottaa kotiin pääsyä ja
seksiä. eli kokeilkaa uusia asentoja, paikkoja
aläkä välitä siitä pienestä äänestä sisälläsi
joka sanoo ei nyt.
Minun oma tyttökaveri söi pillereitä kun
tapasimme muistaakseni Marvelon tms. kuitenkin
hän vaihtoi ne jossain vaiheessa merciloniin tms
vahvempiin ja seuraavan kahden vuoden ajan seksi
oli todella vaivalloista koska häntä ei
haluttanut juuri koskaan, lopetettuaan pillerit
joulun jälkeen, on kelkka pikku hiljaa kääntynyt
toiseen suuntaan, ja nykyisin rakastelemme
huomattavasti useammin (ei mielestäni vieläkään
tarpeeksi usein). Miehille sellainen tieto että
kannattaa odottaa ja ottaa selvää asioista eikä
juosta vieraissa. Ongelmat saattavat löytyä siitä
levystä missä on viikonpäiviä! Onhan
kondoomeissakin huonot puolensa mutta parempi sen
on kuin ei mitään! Ei muuta kun pillerit vaihtoon
ja nyrkkikyllikki lomalle!
Aurinkoista kevättä kaikille!
Lopettakaa hyvän sään aikana e-pillereiden käyttö
jos kerran kehonne antaa selviä merkkejä siitä
etteivät asiat ole normalisti. Nyt myös tarkoitan
kaikkia muita "normaaleja" sivuvaikutuksia, kuten
migreeni, toistuvat hiivatulehdukset jne. Käytin
itse vajaa 1½ v. pillereitä ja se oli tyhmintä
mitä ikinä olen tehnyt. En ole vieläkään toipunut
vaikka lopetin jo toista vuotta sitten. Käyn
lääkärissä ja syön KALLIITA lääkkeitä, mikään ei
tunnu tehoavan. Viimeinen mahdollisuus on
leikkaus, eikä sekään välttämättä auta, se voi
jopa pahntaa tilannetta.