Pystyvätkö Leijonat kaatamaan USA:n? Itse veikkaan että leijonamaali vuotaa taas.
Leijonien on pakko voittaa
Kaatuuko USA?
818250
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 81
Vanhimmat
Toivon niin, mutta tiukkaa voi tehdä :)
USA kaatuu !
USAssa ei juuri arvosteta jääkiekkoa, ainoastaan
sitä seurataan pohjoisimmissa osavaltioissa kuten
Michican ja Minnesota.
USAlle tämä ei ole niin suuri juttu mitä Suomelle !
Niin toivon minäkin,tsemppiä vaan koko Leijona-tiimi:)
tulee olemaan
Suomi-Ruotsi.. valitettavaa mutta totta...
4-2 usa voittaa ja suomen poika tulee votkajunalla takas kotiin
Mä ainaki uskon leijoniin.. Ruotsia vastaankin ne pelas niin hyvin,
että helposti ne USA:n kaataa!!
Mut tänään jännitetään miten käy!!! :D
Paljon on Lehtosen varassa, koska Suomen puolustuspeli ei ole niin hyvällä tasolla kuin mihin on arvokisoissa totuttu. Viisikkopuolustuksen pitää toimia USA:n kaltaista taitavaa vauhtijoukkuetta vastaan.
Maalintekoon pitää myös saada ryminää. Täysillä maalille, eikä mennä kulmiin pyörimään. Maalin edestä ne maalit tehdään.
Näillä eväillä USA voi kaatua. Toivotaan ainakin...
Lehtonen pelaisi tällä hetkellä Stanley Cupin mestaruudesta, mikäli osaisi torjua riittävän hyvin. Jenkit vie 4-2. Tässä vinkki tulosvetoon!!
Aika asiantuntematon kommentti, Lehtonenhan on ollut yksi parhaita maalivahteja mitä Suomen maalilla on nähty MM-kisoissa.
joten eiköhän lopeteta asiasta jauhaminen tähän.
Lehtonen on tänään jäässä, haparoi tuttuun tyyliin ja heittää omiin pari ekaa. Yhden tekee Pyörälä, toisen Viuhkola. Cam Ward tekee "vahingossa" yhden syöttäessään Lehtoselle helpon torjunnan. Lehtonen siis imuroi urakalla tänään!
Ei pidä unohtaa, miten hyvin Lehtonen on tähän asti pelannut. Ja nuori kaveri, ottaa kyllä opikseen...
Miten suomi voi hävitä 4-2?? kun viimeistely ontuu niin pahasti ettei maaleja saa mistään paikasta..peli puhtaasti USA:lle 3-0 (Usan häkkärille 38 torjuntaa ja nolla peli). Lehtonen 26 torjuntaa ja 3 maalia selän taakse.
Milk train is calling.
Ota siitä imurista yx i pois ja lissää yks u
yksikään maalivahti ei ole täydellinen ja lehtosen moka sattui ruotsi peliin mutta se oli vain yksi virhe ja se ei tee loistomokesta huonoa! sinun periaatteellasi kaikki änäripelaajat on varmaan huonoja ? jos mikko koivukin olisi tehnyt 200 maalia niin minnesota pelaisi mestaruudesta ja myös columbus jos norrena olisi hyvä mokke. suomi vie matsin 2-1 lehtosen hyvällä pelilllä !
Eipä taida ku suomel on jo nyt 4 maalii. hahahahahaha
missä on suomessa leijonat,ei ainakaan jääkiekossa kentällä.on vain joukko omiin villoihinsa tukehtuvaa lammasta,pelit on pelattu suomelta tällä kertaa,keskitytään suomalaisten nöyryytykseen myös euroviisuista.tiputaan vielä euroopan unionista.
suomesta ei oo muuhun kun viinanjuontiin ja tappeluihin..njäm njäm----
ei olisi, jos EU:sta pudottaisiin, päinvastoin
noin onnettomaan maahan,eihän täällä sinun mielestäsi ole mitään hyvää.Voi nyyh.
Silloin kun Keke Rosberg veti itsensä ilman kenenkään kotomaan pampun apua pinnalle, kundin suomalaisuudesta ryhdyttiikin pitämään helvetin tarkkaa kirjaa joka pirun lehdessä ja maitolavalla.
Koska oli niin, että Keke sattui aikoinaan syntymään Tukholmassa.
"Pirustako minä voin syntymäpaikkaani valita", tuhahti Keke monelle vouhottajalle.
Silloin vielä kaverilla oli Suomen passi, ja lupasi pitää - vaikka samaan hengenvetoon sanoikin, ettei ikuna enää tähän maahan muuta takaisin. Eikä tule muuttamaan.
Kuinkas lienee nyt? Sen passin kanssa, meinaan.
Ottaako pannuun nyt ja meetkö kännää????
TOTTAI KAATTUU,SEHÄN ON SELVÄ! NYT KUN SAATIIN SE SOHLO MAALIVAHTI NORRENA! POIS SIELTÄ IMUROIMASTA JA HÄIRITSEMÄSTÄ POIKIEN PELAAMISTA!(ei tarvise poikien enää Heittäytyä kiekkojen eteen niin paljon, kun tietävä ,että siellä on Maalivahti heidän takanaan.Samalla maalivahdin peli tietysti helpottuu yms. Kun miehiä vapautuu ottamaan vastustajan vapaitamiehiä enemmän kiinni,etteivät pääse laukomaan yms.
eli usa vie kaks ekaa erää ja suomi menee kolmannessa maalilla ohi. oiskohan siis 4-3 suomelle?
Taidan olla samaa mieltä että: jellonien maali vuotaa TAAS!! Mut toivottavasti Suomi jellonat voittaisivat tämän erän!
Me Ruotsalaiset naureskelemme Suåmen joukkueen räpiköinnille. Suåmi suupala USAlle. Ruotsi ja Venäjä kamppailee Kullasta, Venäjä saa Hopeeta. HEJA SVERIGE!!
Millai kävi edellisessä Suomi-USA pelissä? Suomi voitti USA:n 4-0 >??????
C'est vrai!
Kenelle Berg on sukua kun se aina pääsee sinne maajoukkueeseen mukaan. Äijä ei tosiaan tee siellä mitään
Akin pelilliset kyvyt jokainen tietää, eikä ne ole mairittelevia. Aki on Kiintiö Turkulainen Maajoukkueessa. Samalla tavalla kuin pakolaiset.
fifty-sixty Suomen kannalle. Ei tule olemaan helppo peli, muta jos pelaavat kuten Ruotsia vastaan, niin pitäisi tulla voitto.
Ehkä 2-0 tai 3-1 Suomen hyväksi.
taitaa olla ihan sama saadaanko Jenkeiltä tänään pataan. Vaikka voitettaiski niin kovassa vireessä oleva venäjä jyrää suomen varmasti seuraavassa pelissä. sääli... olis se niin komeeta jos suomiki välillä taas voittas.
Suomi ja Ruotsi kahinoi viimeisestä mitalista,Kanada ja Venäjä kirkkaammista.
Well, well..., Minun näkemykseni on sellainen, että paras maa voittaa.
Tässähän juuri spekuoidaan että mikä maa on parempi, tietysti parempi voittaa. Se, että parempi voittaa, ei ole mikään sinun mielipide, vaan fakta. Mutta se että mikä maa on mitäkin parempi on tässä spekuloinnin kohteena näin etukäteen, ennenkuin otteluita on käyty
Suomen on voitettava! Tsemppiä Leijonille..
USA vie matsin tänään 5-0
tulevat huomenna moskovan aamukoneella kotio.ja erkalle tervahöyhenpuku päälle......
ei tietenkään kaadu....
Jenkit runnoo Leijonat häkkiin, niin jotta Popozao raikaa! Po-Po-Po-Popozao. :)
GO USA! GO USA! Poo-poo-poo-poppozaooo!
Yeaaah! I´m on F-I-R-E! And this is F-I-R-E!
Sincerely urs K-FED.
Kyllähän Suomi voittaa tuon pelin. Ja joku tässä ketjussa mainitsi ettei USA:ssa arvosteta näitä pelejä, se on osittain totta, mutta nyt on nuori joukkue liikkeellä ja varmasti ovat itse nälkäisiä. Mutta hieno finaali lienee tulossa jos ja kun Suomi selvittää tiensä välieriin. Finaalissahan olisi silloin joko Suomi tai isäntämaa Venäjä.
Tottakai kaatuu mutta vasta viimeisen erän viimeisillä miinuuteilla lopullisesti.Suomi johtaa 2-1 ja jenkit ottaa veskarin pois ja leijonat tekee viimeiseen tyhjiin.Tiukka peli tulee oleen.Veikkaan että jenkit menee johtoon ekas eräs mut leijonat taistelee suomalaisella sisulla
Suomi johtaa toisen erän loppuun asti 5-0. Kolmannen erän alussa suomelta menee vellit ja puurot täysin sekaisin. Paniikki iskee, vatta menee kural, pierettää.. ei perkele, ja niin siinä käy, U.S.A voittaa suomen 6-5 ja maitojuna kutsuu, jälleen kerran.
TOTTA....VEIKKAAN ETTÄ JOS KAIKKI MENEE KÄSIKIRJOITUKSEN MUKAAN SUOMI KAATAA USAN 5-2
JOS TAAS EI JENKIT PISTÄVÄT SUOMEA 3-0
Ole huoleti.
SUOMI-USA 4-1
USA-SUOMI 2-4
JOS MENEE TIP TOP...JENKEILLÄ ON KOVA RYHMÄ JA NIIN ON SUOMELLA...JENKIT OVAT KOVA SAKKI...MUTTA MUSTIA HEVOSIA OVAT VENÄJÄ.RUOTSI.KANADA JA SUOMI..TSEKKI OLI KISOJEN PETTYMYS...
Numppa on pikku siivussa rähmällään.. Toistaa Ruotsi- ottelussa näyttämään, laskuhumalassa olevaa habitustaan..
onnistuisi. Lähdetään siitä, että USA kaatuu. Toivottavasti vielä hienolla esityksellä. :o)
Mut ei se mitää,jos vaan usalla vuotais edes yhden maalin enemmän..se riittää...suomileijona rules...usa kotiin...
kyllä se suomi poika voiton ottaa..! sehän on selvä. jos häviää niin sitten ei katota kahteen vuoteen lätkää...!!!
Jarkko Ruutu kyllä hoitaa että Suomi häviää.
..enpä usko että Leijonat nytkään voittavat, kyllä on suomen pelit olleet niin kauheaa katsottavaa, jotta ei mitään rajaa.
Valitettavasti suomi ei ole ollut parhaimmillaan viime peleissä.
Mutta mutta, toivotaan kuitenkin parasta ja pelätään pahinta :D Parempi voittakoon :)!
Kyllä Suomi voittaa ihan varmasti! Ainakin Suomi tekee 2 tai 3 maalia! USA taas yhen!
paha jenkkipoika tuli, näki ja voitti...mut eihän se westerholmin syytä oo...eihän?
leijonat on maito miehiiii!heh eikö MAITOJUNALLA.kottii tippa linsiissä tuloovat loppuu rummutus. sen verra ovat leijonii 2007.leijonat.paskahousuja.
Maitojunat on hienoja, ei se haittais vaikka ne maitojunalla tänne tuliski, mut ei ne tuu, ne voittaa!!!
HEI MISSÄ ON SUOMALAISUUS? JOS EMME USKO ETTÄ SUOMI VOITTAA USA´N. MINÄ AINESKIN USKON ET ME VOITETAAN JA PÄÄSEMME VIELÄ MITALLEILLE.
suomi voittaa!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Kyllähän siinä näin käy että tänään vielä jatkoon ja sit lauantaina Venäjältä kuokkaan. Finaali venäjä vs. kanada ja pronssista pelaa suomi ja ruotsi. 1.Kanada 2.Venäjä 3.Suomi
Pidetään Suomen liput korkealla ja toivotaan hyvää laadukasta peliä, jossa paras joukkue voittakoot. Ettei ottelua ratkaise jonkun pelaajan henkilökohtainen moka tai tuomaripeli jne.
Minä tietenkin kannatan Suomea loppuun asti ja ilo huomata, että täällä moni muukin.
Toivottavasti päästään spekuloimaan tänne vielä jatkojakin.
tsemppiä leijonat!
Suomi kaatuu luistimet jalassa ei voi mitään.
aurinko nousee huomennakin ja hyvää musiikkia tulee niin jenkeistä kuin suomestakin...bisselleeee...
USA-FINSKI 4-0, Hanna Pakarinen = zero points, Jalkapallokarsinat = Hyypiä tekee oman maalin ratkaisevassa ottelussa ja litin jalka katkeaa. Onneksi on taas kohta syksy ja sit tulee joulu.
Hälsningar från Sverige
Kyllä lähtee jenkit tänää kotia ! Jos maalille vaan Lehtonen päästetään ja pojat sais edes pari reppuun ni jenkit saapi kyytiä. Jos Jellonien peli on samanlaista mitä se on tähän mennessä ollut ja jenkeillä sama juttu, niin kyllä pitäs kolmannen erän loputtua soida Suomen tunnetuimman biisin sulosointuja.
Teletapit : Pärssinen, Kapanen, Hentunen.
Niissä pojissa on potkua tänäänkin=)
**toivottavasti**
Leijonamaali ei vuoda =)
Näin se on! Leijonat jyrää USAn!!
leijonat o paskoi
Suomi on vieny usaa lähivuosina kuin malaria afrikkalaisia.näin se vaan on ja toivotaan että tulee olemaankin
Näin se menee, tsekki putos ja yhä moista jääkiekkopolitiikkaa harrastetaan.
Liekö maailmanmestaruus taistelussa on luultavimmin venäjä, koska se on siinä hyvä kautta historian, josko sillä vihdoinkin hyvä joukkue.
Eli USA putoaa ja sveitsi, jäljelle jääneistä maista canada voi olla ehkä kolmen parhaan joukossa, jonka puolella olen aina.
Suomesta en tiedä, joukkue ehkä vahva, mutta mietin yhä tshekkiä ja slovakiaa,,,,,miksi...
Ruotsi,,,,sehän ei pelaa kuin ikuista omaa historiaansa, eli vahva joukkue, jota me vain ihmetellään....
Eli ,,,Ruotsi ,,Kanada ,,Suomi ja Venäjä.
Ne ovat mitalliotteluissa ..
Tai Venäjä :)vihdoinkin.
Canada ois vain mukavempi jääkiekkohistoriaa tuntevana, mutta Venäjä on yhtä mahtava jääkiekkomaa.
Onneksi häviää,eipä tartte kattoo enää...
hitsi kun näitä yltiö Suomalaisia riittää kans :/ ps. onnea leijjonille.
1.venäjä
2.ruotsi
3.kanada
4.suomi
kelpaako?
Ei kelpaa. Pitää olla
1.ruotsi
2.venäjä
3.suomi
4.kanada
köllii!
joo leijonat tullee kotia.. nöyryttävää peliä suomelta. sellasta se on kun ei osata pelata ja otetaa nhl... ns vahvistuksia.
tuomari saatana
HYVÄ SUOMI !!!!!!!!
!!!!!!!!!!!!!!
SUOMI VOITTI TIETYSTI!!!