Mulla nyt toista viikkoa alla tuliterä Altea XL 1,9 TDi Reference Michelin Energy renkailla.
Ihmettelen seka-ajon kulutusta kovasti sillä se oli ensimmäisellä tankillisella peräti 6,8l/100km. Tankille piti mennä jo 770km jälkeen. Ajan pääasiassa moottoritiellä työmatka-ajoa väli J.Pää HKI. Kyseessä siis diesel!
Aiempi autoni oli vm.98 Audi A4 1,9TDi 110hp ja kulutus kesät talvet 5,4-5,7l/100km ja aivan samaa ajoa, mitä nyt Seatilla. Putoaako kulutuslukemat tuosta vai mitä ihmettä tää tarkoittaa ??
Esite lupaa seka-ajon kulutukseksi peräti 5,4l / 100km ja kaupunki-ajossa tuon 6,8l/100km.
En usko ikipäivänä, että on edes mahdollista päästä tällä autolla tehtaan lupaamaan 4,9l/100km kulutuksiin vaikka ajaisi miten keskinopeudella 90km/h. Muita miinuksia erittäin kova rengasmelu yli 80km/h nopeuksissa. Muuten auto on OK.
Ihmettelen seka-ajon kulutusta kovasti sillä se oli ensimmäisellä tankillisella peräti 6,8l/100km. Tankille piti mennä jo 770km jälkeen. Ajan pääasiassa moottoritiellä työmatka-ajoa väli J.Pää HKI. Kyseessä siis diesel!
Aiempi autoni oli vm.98 Audi A4 1,9TDi 110hp ja kulutus kesät talvet 5,4-5,7l/100km ja aivan samaa ajoa, mitä nyt Seatilla. Putoaako kulutuslukemat tuosta vai mitä ihmettä tää tarkoittaa ??
Esite lupaa seka-ajon kulutukseksi peräti 5,4l / 100km ja kaupunki-ajossa tuon 6,8l/100km.
En usko ikipäivänä, että on edes mahdollista päästä tällä autolla tehtaan lupaamaan 4,9l/100km kulutuksiin vaikka ajaisi miten keskinopeudella 90km/h. Muita miinuksia erittäin kova rengasmelu yli 80km/h nopeuksissa. Muuten auto on OK.
Vastaukset 47
Vanhimmat
mene provoilemaan minne haluat! Ajoin juuri 1100km tankkausvälillä Toledon vastaavalla 1,9 tdi -koneella. Koneessasi on vikaa, jos et pääse sillä alle viiden kulutuksiin matka-ajossa ja alle kuuden seka-ajossa! Toledolla tosin luvattukin on 4,5 l/100km matka-ajossa ja 5,8 l/100km seka-ajossa. Seuraile lukemia, tai tarkkaile kaasujalkaa.
PS. -28C pakkasta, kylmäkäynnistys ilman tolppaa ja sekakulutus pysyy alle kuuden!
Vittu tässä mitään provoilla saatanan pelle. Esitin asiallisen kommentin ko. Autosta ja odottelin asiallisia vastauksia, mutta täältä niitä lienee vaikea löytää kaltaistesi urpojen takia.
"Vittu tässä mitään provoilla saatanan pelle."Mitä asiallista em. lauseessasi on?Ei muuten ollut aikaisemmassa viestissäsikään mitään järkeä! Autot sattuu ensikilometreillä kuluttamaan enemmän kuin ohjekirja sanoo. Jotkut kuluttavat jopa öljyä ja rutkasti enemmän kuin lopulta, kun osat ovat hioutuneet.
Mikkixille sanoisin, että hyvin olet saanut kulkemaan.
auto on ollut allasi jo noin 10 päivää, eikä toimi kuten jo hiottu Audi. Ja "mies" kutsuu muita pelleksi... just, just! Ymmärtäisin , jos autosi olis ollu sulla esim 6kk, ja sit mättää, mutt että jo toista viikkoa...
Nyt ukot lataa asiallista kommenttia. Kyllä mä ymmärrän, että uusi auto ei ole hioutunut ja hain lähinnä vastaavanlaisen uuden omistajien kommentteja kulutukseen vastaamaan. Kaverilla 100 hv TDi farkkugolf ja se ei vieny uutena sekakulutuksessa kuin 6,0l/100km. Pitää tarkkailla täällä mainittuja asioita eli kaasujalkaa, ilmastointia, rengaspaineita (nyt 2,3) ja tietty miten ikä alkaa vaikuttaa. Sori toi aiempi vittuilu, mutta kävi mielessä, että eikö mistään enää saa asiallisia vastauksia vaan ainaista nälvimistä ja turhaa vinoilua. Hyvää kesää kaikille.
(vaihdan useasti autoa) vei öljyä siten, että kun oli ajettu 6300km (2kk), niin syttyi öljyvalo, josta kimmastuneena soitin tienpäältä suoraan merkkikorjaamoon. Rauhoittelivat ja pyysivät vain lisäämään öljyä, kuten ohjekirja sanoo. No, sen jälkeen ei syttynyt huoltovaloa lain, kun auto olikin jo vaihdossa 30tkm ajettuna. Touranista sain hyvitystä muuten siten, että 4000e välillä 30ke:n(varustein) 2,0 108Kw uuteen 2007 japsiin.
Seatiin tämä tarina nivoutuu siten, että Toledossa 1/2006 ei ole ollut mitään häikkää( japsi vaeltaa keskialueen ohjausessa, ei muuta), ja japsi häviää ajossa käytännön suorituskyvyssa 77kw Toledolle. Toki Toledo jää japsin taustapeiliin, jos ajetaan kilpaa, mutta tuolloin on japsissa on veren maku suussa ja moottori huutaa syöksypommittajan lailla.
Kulutuslukemat japsi 8.4l/100km seka-ajossa ja Toledon sama pääsääntöisesti n. 5,5l/100km.
Haluan siis sanoa, että olet ostanut erinomaisen auton, jonka todellisen käyttöarvon tulet huomaamaan ajan kuluessa. Uskon vahvasti, että Seat tulee lisäämään myyntiään XL:n myötä, kun kaikki eivät tykänneet Toledon perän muotoilusta, useimmiten Toledon perämuotoilusta pitävät naiset.
Dieselit kulutta ekoilla tuhansilla kilsoilla enemmän. Kyllä se siitä laskee kilometrien myötä. Voi viedä tosin 5-10 tkm.
Moottoritieajo on korkealle tila-autolle myrkkyä kulutuksen suhteen.
Eiköhän kannata mitata edes 5 tankillisen ajan tuota keskikulutusta.
Ja varmaankin uudessa autossa kulutus isompaa koska "uuden karheutta" liukupinnoissa.
Kannattaa silti ajatella hieman asiaa, esim. ilmanvastus voi olla isompi jos joku tiiviste tai suojamuovi ovatkin väärin tai huonosti kiinni. Näitähän ei välttämäti tehtaalla ole huomattu kun paikallaan ollessa ko. osa ei heilu.
Normikulutusjutut kannattaa myös miettiä, onko ilmanpaineet OK, onko ylimääräistä painoa matkassa ja onko renkaat vaihtuneet matalaprofiilisempiin ja leveämpiin tai ilmastointi jatkuvasti päällä.
Nyt kun kone alkaa "notkistua" kulutuskin on laskenut. Maantiellä nopeusrajoitusten mukaan (80-100km/h) n. 5.2-5.6 litraa/100km. Ja kone oli 1.9 TDI.
vie litran enemmän kuin mitä tehdas ilmoittaa sekä maantie että kaupunki ajossa.
Mulla ollut Altea 1,9 tdi ajossa vuoden ja kilometrejä takana 32000km. Kulutuslukemat ovat kyllä suuret ja eivät ole kilometrien myötä laskeneet lainkaan.
Keskikulutus on 6,8 L/ 100km ja maantielläkään varovasti ajaen ( 85-105 KM/H) ei millään alle 5,8 litran pääse vaikka ottais ilmastoinnin yms pois käytöstä.
Oli minullekin yllätys toi kulutus Seatissa verrattuna esim 110heppainen passattiin joka kulkee huomattavasti pienemmällä.
Pitäneekö tehdä johtopäätös, että Altea-mallia ei kannata ostaa? Toledo kulkee, oikeasti, todella pienellä~pysyy raameissa.
Onko todellakin että suurempikokoinen Toledo menee niin paljon pienemmällä kulutuksella?
Uskomatonta mutta ilmeisesti totta.
Olen kyllä itsekin ihmetellyt noita lukemia Alteassa mutta minkäs teet...
Näyttäisi pikkasen olevan kulutus laskussa. Nyt tokalla tankillisella keskikulutus samaa seka-ajoa (60% motaria ja 40% kaupunkia)6,3l/100km. Auto siis Altea XL 1,9TDi, gummit vakio Michelin Energy paineilla 2,3. Kulutus katottu ajotietokone 2, jota en nollaile ollenkaan. Ajan aivan normaalisti eli en arkaile kaasun käyttöä, mutta en poljekaan hulluna. "raportoin" taas seuraavasta tankillisesta.
ai niin. Ilmastointia käytän, kun lämpötila on yli 10 astetta eli ei ole aina päällä.
suurempikokoinen on kylläkin Altea XL!
Tuossa vielä referenssiä:
Korin ulkomitat pituus: Altea XL 4467
Toledo 4458
Leveys sama 1768 molemmissa
Korkeus Altea XL 1581 ja Toledo 1568
tavaratila Altea XL 635l ja Toledo 500l
Kyllä minusta näyttää että jokainen mitta Alteassa on ainakin sama tai suurempi!
Ps. mitat maahantuojan ilmoittamia.
Joo, mutta minä puhuinkin "normaali" Alteasta että se siitä saivartelusta.
normaali Alteasta kun keskustelun avaaja puhuu otsikossaan ALTEA XL:stä. Anteeksi, tarkoitukseni ei ollut saivarrella.
2400km takana ja sekakulutus 6,4l/100km eli aika kaukana ollaan tehtaan lupaamasta 5,4l/100km. Kertaakaan en ole edes tasaisessa 80-90km/h maantieajossa päässyt alle 5,6l/100km vaikka tehdas lupaa silloin lukemiksi 4,9l/100km. Mielstäni aika kusetusta. Tämä vaan tiedoksi muille tätä autoa harkitseville eli dieseliksi tämä on ainakin omasta mielestäni todella janoinen menijä.
Vaimo ajeli just uunituoreella Altea XL:llä ajotietokoneen mukaan n. 70km matkan 5.0 l/100km.
Arvio 20% kaupunkiajoa, 80% 100km/h.
Oletko kokeillut mitata kulutusta vanhanaikaisesti
piripintaan tankkaamalla ja laskemalla käsin keskikulutuksen?
Aikas usein ajotietokoneet
näyttävät vähän mitä sattuu kulutuslukemiksi.
Oletko tsekannut gepsillä mittarin luotettavuutta?
6,5l / 100km. Ajoin juuri Tampereelle ja takaisin keskinopeudella 110km/h ja kulutus 7,5l/100km !!
Viimeinen 1000km kakkoslukemasta 6,5l/100km.
Mittasin ajomatkan pituuden n. 15km GPSllä ja auton matkamittarilla ja lukema samalla kymmenyksellä (esim 15,4). Että se siitä. Vien auton huoltoon tarkistukseen, josko vaikka ilmamassamittarissa tms. olisi jotain häikkää. Ei dieselin kuulu todellakaan kuluttaa näin paljon. Pikkudieselin.
Minun Altea XL 1,9 Tdi kulutti viimeisellä tankillisella 5,5 l/100 km tankki piripintaan
tankattuna molemmissa tankkauksissa. Ajosta 25 %
kaupunkiajoa ja 75 % maantieajoa ja aina ilmastointi päällä. Ajonopeus aina mittarin mukaan 10 % yli suu-
rimman sallitun. Autollani ajettu 5500 km.
Vertailun vuoksi Toledo 1,9 Tdi (ei ilmastoitu) kulutti samoilla ajoreiteillä 4,8---5,0 km/100 km.
Elikkäs näiden vertailujen perusteella ainakin minun
auton kulutus täysin normaali, onhan Altea XL suurempi raskaampi ja korkeampi ja ilmastoitikin
kuluttaa helposti 0,3---0,5 l/100 km lisää !
Säädätä ihmeessä takuuhuollosa autosi joku tehdassäätö on siinä poskellaan !
lukemiin, kun pääsen, niin olen tyytyväinen. Juttelin eilen myyjän edustajan kanssa ja hän kehoitti varaamaan huollosta ajan. Näin teen, koska se ei maksa mitään. Mielestäni autoni kuluttaa kaikissa nopeuksissa sen 1 litran liikaa per sata kilometriä. Esim. rauhallisessa maantieajossa menee 5,9l, kun tehdas lupaa 4,9l. Sekakulutus 6,5l, kun tehdas lupaa 5,4l. Moottoritietä 151km keskinopeudella 110km/h ja kulutus peräti 7,5l / 100km.
Ajettu tosin vasta 600km, ajotietokone ilmoittaa keskikulutuksesksi 7.5l/100km. On kyllä tullut alkuun vähän kiihdyteltyä. En kuitenkaan luota ajotietokoneeseen vaan olen ottanut ekan tankkauksen ylös.
Palaahan kertomaan miten kulutus on huollon jälkeen.
Altea XL-Tdi.lläni nyt ajettu 6500 km ja viimeisin
ajolenkki keskinopeus 95 km/h ja ajomatkaa 270 km
kulutus 5,1 l/100 km. Alimmillaan kun junnailin rekan perässä ja imussa ohituspaikkojen puuttuessa, niin ajotietokone näytti 4,8 l/100 km keskinopeus 83 km/h. Kulutus alkaa uhkaavasti olla alle Toledo Tdin lukemia, vaikka Toledossa ei ollu lmastointia ja Alteassa on. Joko käytit omaasi huollossa/säädöissä? ?
Joko olet käyttänyt autosi huollossa ja löysivätkö mitään olennaista kulutukseen?
Minulla on meinaan sama ongelma purtavana ollut 1,5 vuotta ja sanovat Joensuun Laakkosella että on normaalia vain. Maantiellä en pääse alle 6.n lukemiin kuin erittäin varovasti ajellen.
Yksikseni ajelin mökkireissun, soraa ja asvalttia, tietenkin nopeusrajoitusten mukaan, max. 105km/h. Ajotietokone näytti keskikulutukseksi 4,8 l/100km. Ja noin 1500 km:n kesälomareissu Eestin mailla sujui miellyttävästi, siitäkin syystä, että ilmastointi on ensimmäistä herkkua. Otepäässä näin toisen vastaavan mallin, siis Altea XL ei tusinatavaraa!
Tuntuu uskomattomalta kun itse ei pääse noihin lukemiin millään. " Tavallinen" Altea on näköjään janoisempi vaikka on sama kone..
Moi. En vienyt huoltoon, koska sen verta negatiivisesti huollon kaveri suhtautui koko ajatukseen liian suuresta kulutuksesta. Sovin huollon kanssa, että asiaa tutkitaan ensimmäisen eli 15000 määräaikaishuollon yhteydessä. Nyt takana 4500km ja keskikulutus edelleen sama 6,5l/100km ajotietokoneelta (kakkoslukemasta) sekä tankkauksista laskettuna. Kertaakaan en ole missään olosuhteissa päässyt autolla alle 5,5 litran kulutukseen vaikka olen ajellut 60-70km matkan keskinopeuden ollessa esim. 83km/h pintakaasulla ja ilman ilmastointia. Alimmillaan on keskikulutusmittari tainnut näyttää 5,8l/100km.
Onko kukaan "matalakulutuksisen ALtea 1,9TDi XL:n" omaava kuski laittanut merkille, millaisia lukemia hetkellinen kulutus näyttää esim. täyskiihdytyksessä moottoritielle ajettaessa ??
Viimeinen tankillinen 51 l ja ajoa 938 km eli keskikulutus alle 5,5 L/100 km. Ajossa kaupunki, maantie, moottoritie ym sekalaista ajoa.
Ainoa asia, joka on pistäny silmään on pari ensi kilsaa startista jolloin kulutus 9--10 l, 10 km ajon jälkeen 6,5 l ja 30 km jälkeen 5---5,5 km. En juurikaan ajele 30 kilsaa pitempiä kertaetappeja.
Täytyypä seurailla kesälomareissulla pitkien ajoetappien kulutusta, ramppikiihdytyksiä yms.
Ajotietokonehan mahdollistaa seurannan ja ohjaa taloudelliseen ajotapaan ! Niin autollani on ajet tu reilut 7500 km. Ei erityistä negatiivista lukuunottamatta huono takanäkymä ja ehkä kömpelöhkö kaupungissa vastaavan kokoluokan nykyautojen tapaan !
Sen olen huomannut, että mpi:tä oli vaikea saada viemään hetkellisesti, siis huudattamatta, 20 litraa. Dieselillä se onnistuu ehkä helpommin. Kävin keväällä paikallisen liikkeen Altea xl:llä 400 kilometrin koeajolla ja kulutus oli tasan kuusi, vaikka ajoin tosi rauhallisesti. Nyt tuolla omalla mennään varmasti samassa ajossa viiden litran tuntumaan. Eli ehkä yksilöissä on eroja.
Mikäs Pasille on tullut, kun ei ole pitkään aikaan
kommentoinut Altea Xl:n kulutuslukemia ??
Onko kulutus tasaantunut vai autoa vaihdettu vai huollatettu ??? Kuinka se nyt kuluttaa ???
semmoinenkin pieni suunnittelukukkanen ko. autossa on, että keskikonsolin hienoihin juomapullotelineisiin ei voi laittaa 0,5l normaalia limupulloa, koska se ei keskikonsolin muotoilusta johtuen mahdu pystyasentoon. Tämä taas aiheuttaa sen, että normaalikiihdytyksessä pullot kaatuvat. Mäkkärin muki taasen pysyy pystyssä hienosti.
taidat olla melko "urputtaja" kun pompit kulutuksesta juomapullojen soveltuvuuteen
keskikonsolisyvennykseen. No pitäydy mäkkärin
mukeissa, siirry tölkkeihin tai vaihda pienempi-
kulutuksinen auto, mutta muista testata juomapullojen soveltuvuus ! Jos ne sopii hyvin, kulutuskin varmaan pienenee !
Hemmetti vieköön. Olen samaa mieltä kanssasi PASI KUKKANEN. On se todella kumma kun eurooppalaiset ei osaa suunnitella autoa, jonka juomatelineeseen mahtuisi suomalainen puolen litran limupullo.
Ei taida vaan tuo 0,5 litranen olla kovin yleinen standardi.
urpolle sanon, että matkailu avartaa. Euroopassa myydään hyvin yleisesti kokista, fantaa, spritea yms. 0,5l suunnilleen saman muotoisissa pulloissa, mitä meillä Suomessakin. Altean telineet siis lienee tarkoitettu normaaleille tölkeille ennemminkin. Näppituntumani on, että muualla euroopassa suositaan tölkkejä ennenkuin muovipulloja. Paitsi vettä juodessa. 0,33l tölkkilimu maksaa muualla nimittäin aika yleisesti 0,60-0,70€ mikä lienee n.1/3 Suomen hinnoista eli se voi vaikuttaa tölkkien suureen suosioon. Tämä ihan sivujuonena eikä liity millään tavalla tähän kulutuskeskusteluun.
ekat lukemat. Kerran tankattu täydestä täyteen ja laskettu kulutus 6,48l/100km. Sekalaista ajoa ja autona tdi 2.0 stylance.
Pari tankillista takana ja kulutus suurinpiirtein litran yli valmistajan lupaamista arvoista kaikilla osa-alueilla (kaup/maantie/yhd).
Autolla ajettu n.1500km ja ajotietokone näyttää 6,6l/100km.
Nyt takana 8000 km ja keskikulutus koko matkalta tankkauksista laskettuna 6,4 l/100km. Kaukana ollaan tehtaan lupaamasta 5,4 L/100km kulutuksesta. Ajoni on TODELLISTA seka-ajoa ja todellisilla nopeuksilla. Eli ajan esim. moottoritiellä 100km/h alueella reilua satasta. Käytän vakionopeussäädintä ja ilmastointia, jos tarpeen. En siis yritä pihistellä. Kävin yhden reissun Jyväskylässä ja oikein yrittämällä yritin ajaa tasan 90km/h ilman ilmastointia ja pääsin, kuin pääsinkin 5,4 L keskikulutukseen n. 500km matkalla, joka sekin on vielä 0,5 L päässä tehtaan lupaamasta 4,9 L kulutuksesta 90km/h nopeudella. Kannattaa vain totutetlla litran suurempiin lukemiin ja siihen ajatukseen, että tehtaan mittaukset on tehty laboratoriossa irtomoottorilla, johon on sitten laskennallisesti lisätty kaiken muun aiheuttama lisäkulutus (näin minulle sanoi eräs VWn edustaja).
...Seatin selittelyihin jos kulutus ei kohta ala putoamaan. Odotan vielä pari tankillista ja lasken kulutuksen käsipelillä.
Jos kulutus ei laske vaadin huoltoa pudottamaan auton kulutusta takuutyönä keinolla millä hyvänsä. Toinen vaihtoehto on, että vaadin ilmaista polttoainetta sen verran mitä neljässä vuodessa kulutuksessa häviän.
Täytynee myös kysäistä kuluttaja-asiamieheltä onko riittävät perusteet esim. kaupan purkuun jos auto kuluttaa huomattavasti enemmän kuin on luvattu.
Minulla 7500 km takana. Keskikulutus ajotietokoneen mukaan 6,2 l/100 km. Ajo on ehkä 70/30 maantie/kaupunkiajoa.
Matkalla nopeus n. 110 ja lastina 2 aik 3 lasta tavaroineen. Ilmastointi päällä (tosin olisko juuri tänä kesänä tarvinnutkaan...).
Matkaan sis. asuntovaunun vetoa vajaa tuhat kilsaa, jolloin keskikulutus 9,2 l/100 km.
Mielestäni kulutus on myöskin noin litran yläkantissa. Normaalisti työmatkalla kun ajelen kaupunki/70 km/h rajoitusta pintakaasulla, pääsen 5,2 litraan 15 km matkalla
Mulla oli tosiaan aiemmin Audi A4 Avant 1,9TDi vm-98 ja kone oli se tehokkaampi eli 110Hv. Kulutus oli ilmastointi päällä 5,4-5,5l / 100km samassa ajossa, missä Altea XL vie nyt n. 0,9-1L enemmän / 100km. Alteani kulutus on mitattu kaikilla tavoilla ja reilu 8000km keskikulutus on nyt tankkauksista laskettuna 6,39L / 100km. Olen myös GPSän avulla tarkistanut auton matkamittarin ja nopeusmittarin ja ne ovat linjassa GPSän kanssa. Itse en näe mitään muuta selitystä asialle, kuin sen, että ostajia kusetetaan siekailematta ja kulutuslukemia kaunistellaan.
Noista lukemista on meinaan aika pitkä matka maantieajossa luvattuun 4,7 L - 4,9 L / 100km.
Rinta-Jouppikin kauppasi jossain mainoksessaan Altea Xlää oikeana kulutusihmeenä ja lupasi myynti-ilmoituksessa kulutuksen olevan vain 4,9L / 100km.
Kannattaa aina huomioida että minkä kokoinen/ mallinen auto on kyseessä, jos joku verttaa Altea XL:än kulutuksia Audin A4:seen ja Volkkarin pasuunaan niin kannattaa muistaa että Altea XL on korkeampi, joten se vaikuttaa aerodynamiikaan joka taas vaikuttaa moottorin tehon tarpeeseen suhteessa ylläpidettävään vauhtiin.
Ja muutenkin nuo tehtaan ilmoittamat kulutuslukemat on yleensä tehty optimi olosuhteissa, eli siis jos oikein olen käsittänyt niin penkissä ajamalla, jolloin ei pääse sää, tien pinta tai mäet tms vaikuttamaan.
Itsellä Seat Leonin 1.9 TDI Ecomotive ja tasaisesti mennään 0,5 litraa/100 km yli (mittarin mukaan) mitä tehdas lupaa. Yksi mikä vaikuttaa paljon kulutukseen kaupunki ajossa on oikealla vaihteella ajaminen ja vaihde päällä "liuttaminen" koska silloin auto ei kuluta mitään, mutta jos vapaalla tai kytkin pohjassa liuttaa niin silloin taas auto kuluttaa.
Mutta jos tosiaan kaikki konstit on kokeiltu ja kulutus ei meinaa laskea niin ei muuta kuin auto huoltoon, ja jos alkavat urputtaan niin maahantuojaan yhteys. Yleensä se auttaa kun ottaa yhteyden muuhun kuin myyjään, jos palvelu tms on ollut epäsovinnaista.
Mulla 1,9 tdi -97. Ajettu 70 000 ja keskikulutus viimeiseltä 8000 km:ltä 5,5l/100 km. Matka-ajossa menee alle 5 l näin talvinopeusrajoituksilla, kun on conti kitkat ja vauhtia alle 100 km/h.
Ilmanvastus vaikuttaa todella paljon. 120 km/h motarilla horppii pitkästi yli 6 l/100 km
Jos en muista väärin niin optiminopeus olis 90km/h....