puhdasta luonnollista äänentoistoa.Mitä ihmiset tekevät hyvillä laitteilla jos lähetyksen taso on se mitä nykyään tulee.
Radiokanavilta pelkkää säröä ja kompressi
ota,kansa haluaa kuulla
311765
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 13 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 31
Vanhimmat
radiota autoissa työmatkoillaan. Kukapa kotona radiota kuuntelisi?
vievät kuuntelu nautinnon.Särö ei ole instrumenttaalinen ääni.Se on yliohjauksella säröksi saatu lähetys ääni jota ei normaali ihminen viitsi kuunnella,vaan kärsii säröäänen kuulemisesta.Kun tähän vielä lisätään keski ja korkeiden äänten ylikorostus (kompressointi) on lopputulos särön ja sähinän kakofonia.Vertailemalla klassisen kanavan instrumenttien puhtaaseen äänentoistoon,huomaa suuren eron.
siksi ole väliä mitä ja minkätasoista (säröistä ja kompressoitua)epäpuhdasta lähetystä YLE ym. lähettää.Kanavienko lukumäärä on ainoa kriteeri lähetyksissä.
http://www.digido.com/other-audio-articles/loudness-war-explained.html
Tossa aiheeseen liittyvä artikkeli/demo...
Jos levy-yhtiöt (suomessakin) osaisivat radio edit ajattelun, niin soundi radiossakin olisi parempi.
SUOMEKSI,MIKSI ALA ARVOISTA ÄÄNENTOISTOA SUOMESSA.
jaksaa paremmin.
http://www.euphonicmasters.com/orban_article.php
Jatkoa edelliseen Bob Katzin aiheeseen.
Mitä tulee alla oleviin kommentteihin Novan kompressoinnista, niin voidaan sanoa, että Novan prosessointi on erittäin maltillista.
kompressiogurut suosittelevat siis masteroijille ja levy-yhtiöille...
"We therefore recommend that record companies provide broadcasters with radio mixes. These can have all of the equalization, slow compression, and other effects that producers and mastering engineers use artistically to achieve a desired “sound.” What these radio mixes should not have is fast digital limiting and clipping. Leave the short-term envelopes unsquashed. Let the broadcast processor do its work."
eli tehkää niitä radio edittejä->biisit kuulostaa paremmalta.
Oma lukunsa ovat erilaiset prosessointigurut, (myös kotimaiset) jotka säätävät orbania vailla ääni/lähetystekniikan perusteita. parhaimpana esimerkkina taannoin eräskin spesialisti, jonka fokuksena oli stereokuvan levittäminen, vaikka lapsikin sen tietää,että 'hyvä mono parempi kuin huono stereo'
Prosessointi on tarpeen ihan johtuen moninaisista kuunteluolosuhteista. lisäksi voidaan sillä kompensoida heikkoja lähetystehoja. prosessointi on sitä haastavampaa, mitä erilaisempaa musaa asema lähettää. esim NRJ:n kampe tykittää parhaiten r'n'b matskulla, mutta auta armias jos sieltä tulee rockia.
/sp
>Mitä tulee alla oleviin kommentteihin Novan kompressoinnista, niin voidaan sanoa, että Novan prosessointi on erittäin maltillista.
Jep, olen samaa mieltä.
Varsinkin tuolla "musakattauksella" saa äkkiä siskonmakkaraa tarjolle...
//Arska
Toiseksi paras soundi on ehdottomasti YLEX:llä mut NRJ kyllä voittaa soundeissa kaikki. Paskimmat on The Voice, Radio Rock ja Iskelmä.
onko Radio Aallon soundi yhtä paska kuin ROCK:n?
Mutta se ei häiritse niin pahasti, koska Aallon musiikkityyliin on helppo laittaa mikä tahansa perus preset vaikkapa Orbanista ja se kuulostaa siedettävältä. Jos verrataan kunnolla tehtyjä soundeja vaikkapa täältä Sky Rockilta on Suomen ROCK lähinnä iso vitsi.
Ite ainakin kanssa en tykkää ROCKin äänimaailmasta... No ei muutkaan mitään hyviä ole, paitsi NOVA, NRJ ja YleX. Niillä kolmella ääniasetukset näyttäisi olevan kunnossa.. Muilla ei.
mitä ohjelmia NRJ käyttää. onko mitenkään mahdollista
että saa omat biisit kuulostamaan yhtä hyviltä? olis kyllä hienoo jos ei enää biise tartis radiosta nahoittaa. Ongelmana CD- äänessä on se, että bassoa ei ole ja sen lisäksi joissakin kappaleissa s-kirjain kohisee aika pahasti korvaan...ssssssssssss......... ei kuulosta hyvältä
vois kuvitella että se olis päinvastoin... eli biisit kuulostaisivat paremmilta lyvyillä kuin radiossa. Levythän maksaa mutta radion kuuntelu ei yhtään.
Miksikähän jotkin asemat kuulostavat niin eriltä eri paikkakunnilla?
Mitenkä monen prossun läpi niitä ohjelmia ajetaan?
Mikä Sky Rock kyseessä? Ainakin Ranskan sellainen edustaa tyylillään jotain ihan muuta...
riippuu varmaan myös siitä kuka kompuroita on siellä ollu säätämässä. jos on 1 tai muutama lähetyspaikka ja sama kaveri säätää kaikki hänen mielensä mukaan hyväksi. toisella paikkakunnalla taas toinen jne?
Iskelmässä varmasti eroja on selvästi näiden kumppanuusasemien osalta. eri laitteita ja asetuksia paljon.
Kannattaa kattoa ja miettiä miksi yleensä artistit jo levyjen masterointivaiheessa tuhoavat dynamiikan totaalisesti. Tarkoitus on tietysti saada levyt soimaan radiossa lujempaa mutta mitäs tapahtuukaan kun radioissa masterprosessori saa vastaansa jo tuhotun audion .... no siitä tulee vieläkin huonompi tuotos.
Master Prosessoria ei ole osattu säätää oikein siellä Novassa.
Linkissä itsessään kävi ilmi erittäin hyvä opetus, jota voi hyödyntää koko radion tekemiseen.
Jos kaikki on kovaa, mikään ei ole enää hiljaa...jne
Jos kaikki on mukavaa ja hajutonta...
Jos kaikki biisit on hyviä ja tutkittuja...
Jos kaikki työkaverit on aina samaa mieltä....
Suomeksi sanottuna tossa opetuksessa on myös kiteytettynä salaisuus siihen miksi kaikki suoltavat yllätyksetöntä paskaa joka ei saa nauramaan, eikä itkemään...kaikki dynamiikka puuttuu - niin tekijöistä kuin itse tuotteista. Ja homma ei kehity eteenpäin.
tässäpä sulle pohtimista Kaippa
Olen kanssasi täysin samaa mieltä seuravasta:
Jos kaikki on kovaa, mikään ei ole enää hiljaa...jne
Jos kaikki on mukavaa ja hajutonta...
kaikki suoltavat hyvin paljon yllätyksetöntä tuotetta.
Näitä asioita on todellakin joutunut pohtimaan monesti kun haluaa itseään ja radiota kehittää.
Kiva kuulla että joku ajattelee samoin.
Voisit ihan hyvin esiintyä omalla nimelläsi niin tietäisin kenen kanssa julkisesti keskustelen:)
Jahas... joku oli poistanut aamuisen viestin...
Kysyin aamulla kuinka monella asemalla on prosessoinnin tutkimiseen labraus mahdollisuudet? Ensinnäkin se osaaminen? Varmaankin yhdenkäden sormilla laskettavissa osaajat. Entäs se aika? Kuinka monella on aikaa tehdä labrausta prosessoinnin suhteen? Entäs tilat ja muut resurssit?
NRJ:llä taitaa olla Ranskassa tälläiset labrat.
"NRJ:llä taitaa olla Ranskassa tälläiset labrat."
meinat sitä että NRJ:n soundi olis joka maassa samanlainen (samat vehkeet ja asetukset)?
"meinat sitä että NRJ:n soundi olis joka maassa samanlainen"
Miksi yrität laitta sanoja suuhuni? Esitä omat ajatuksesi ominasi.
Ainakin Ruotsissa käyttävät pahasti säröllä olevaa Orbania.
Ranskassa suht hyvä saundi Pariisissa. Siellä analogiset erilliset AGC:t joiden perässä Omnia 6EX ja eiffelissä vielä toinen Omnia ns. "clipperinä".
Kävikös siellä(kin) yksi Suomalainen Guru säätämässä? :D
Jos vaikka kävikin?
Miks sellaset pellet jotka saa vaan säröä aikaseks vituttais :-]
Olet ilmeisesti sen verran kokemusta vailla, että et ymmärrä sitä faktaa, että suurin osa miljoonakaupunkien radioiden saundeista on säröllä tosin hallitusti. Tämä kahdesta syystä, siitä että asemat haluavat olla voimakkain auditiivisesti tai sitten esimerkiksi tanssipuolella säröä voi käyttää "oikein" antamaan punchia saundiin. Jos olet huomannut, eräät äänitteet esim. maailman kuunnelluimmat Hip Hop ja R&B artistit ovat tuottaneet biisejään niin, että niissä ilmenee ns. hyvälaatuista säröä.
Mutta sinähän osaat paremmin nämä hommat?
Montakos maailmanluokan asemaa oletkaan konsultoinut?
Monenkos radiot saundeista vastaat? (Iskelmä on sitten yksi asema vaikka monta lähetintä)
Tässä hieman luettavaa:
http://omniaaudio.com/tech/CompetProc.pdf
Ei ilmeisesti mennyt jakeluun.
Olen täysin samaa mieltä kanssasi puhtaasta audiosta.
Jopa Clear Channel aloitti 2000-luvun alussa kampanjan puhtaamman audion puolesta joka jatkuu nykypäivänä HD muodossa.
Useimmiten vaan on sellainen tilanne, että aseman johdon tahtotila on kilpailukykyinen auditiivisesti voimakkain saundi optimoituna autokuunteluun. Saundi täytyy myös kuvastaa itse tuotetta, jos nuorisolle suunnattu tuote olisi yhtä hyvin standardein säädetty kuin esimerkiksi CD101.9 (smooth jazz) menettäisi asema jo pelkästään sen takia osan yleisöstään.
Jos lähdetään ruotimaan Suomiradioiden saundia..no..itseasiassa
ei lähdetä
sen verran kamala juttu
"Ei ilmeisesti mennyt jakeluun."
Siis mitä? Mikä ei mennyt jakeluun? Ja millä perusteella. Sinä "....." väittelet "sarkasmuksen" kanssa särön tarpeellisuudesta. Mä hetin mielestäni aiheeseen sopivan linkin, joka on aivan varmasti asiantunijoiden kirjoittama. Mutta jos artikkelissa on mielestäsi virheitä niin korjaa ihmeessä.
Ja mitä johdon tahtotilaan tulee, mikäli se on virheellinen heitä tulee valistaa ja saada ymmärtämään miten homma tulee tehdä.
säätää masterprosessoria tuon viiden pisteen nimimerkkisi takaa. On sen verran paskaa jargonia sun juttus.