Civic ylihintainen

Civic on todella korkea hinnaltaan, kuten Golfkin, verrattuna vastaavaan Kiaan. Autoon, joka tarjoaa samat ominaisuudet ja paremman varustetason, ja 7 v takuun.
61645
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

niinhän se kuitenkin on,että Kia on Kia ja Honda on Honda.tutustuppa tarkasti 7-vuoden takuuehtoihin niin purkaisit sen sopparin jos voisit.jos haluat huolto-takuuturvaa voi sen ostaa nykyään jokaiseen merkkiin,ja äkkiä laskien esim,Kian pitäminen sen 7-vuotta ja siihen sidottu huolto-ohjelma jos ajellaan kyseisenä aikana 150000km on tuhansia euroja.Hondan huollot maksavat kyseisillä kilometreillä n,1700€:a ja takaan,että mitään vikoja ei ole siihen mennessä tarvinnut korjata.7-vuoden kuluttua Kiassa on 30% arvosta jäljellä ja Hondassa 40-50% mieti kummassa on enempi sulle autoa.Kiakin on ylihintainen jos Ladaan verrataan.

Äänestä
  • Näinhän se asia on. Hondalla voi takuu olla 1 tai 7 vuotta sillä ei ole kauheasti merkitystä. Aina merkkiliikkeessä asiat on hoideltu niin kuin kuuluukin. Joskus on 5-6v vanhaankin autoon vaihdettu osia ja sanottu ne kuuluu ns. takuun piiriin. Tosin minulla on kokemusta vasta 22v "hondamiehenä", ja toisena autona on ollut muitakin merkkejä joilla tosiaankaan ei asiat hoidu edes kolmen vuoden takuuaikana.

    Äänestä

  • lemppa kirjoitti:

    Näinhän se asia on. Hondalla voi takuu olla 1 tai 7 vuotta sillä ei ole kauheasti merkitystä. Aina merkkiliikkeessä asiat on hoideltu niin kuin kuuluukin. Joskus on 5-6v vanhaankin autoon vaihdettu osia ja sanottu ne kuuluu ns. takuun piiriin. Tosin minulla on kokemusta vasta 22v "hondamiehenä", ja toisena autona on ollut muitakin merkkejä joilla tosiaankaan ei asiat hoidu edes kolmen vuoden takuuaikana.

    No ei se Hondakaan ole viaton. Tuuliasin uusimmassa nrossa 7/07 osaraportti Civic sedan hybridin kestotestistä. Kuskin etuoven sivulasi temppuili eikä meinannut sulkeutua, syynä ovikarmin ohjurit, joutuivat remppaamaan sen. Samoin tarkistuskutsu tskapenkin takana olevien johdotusten rikkoutumisriskin takia. Kylmästarttauksessa -20 asteessa jo moottori käynnistyy laiskasti. Lämmityslaite todella kehno. Hybridisysteemi ei pelaa yhtä hyvin kuin Toyotalla; kiihtyvyys vaihtelee sähkömoottorin lataustason mukaan. Talvella hybriditekniikasta huolimatta pahimmat kulutuslukemat 9 litraa! Mitä hyötyä tuollaisesta "ekotekniikasta" on polttoaineensäästön ja päästöjen osalta, ei mitään. Lisäksi sivutuuliherkkyyttä moitittiin.

    Äänestä

Esim. Civic sedan executive maksaa noin 25700 ja se on japanissa rakennettua laatua koko rahalla.
Ei taida Kiaan saada 1.8l 140hv konetta 6.6 litran yhdistetyllä kulutuksella? Ei taida kiia myöskään kiihtyä 9.3 sec 100km/h, eikä sen vakiovarusteluun taida kuulua esim. kattoluukkua?

Muuten Kia on varmaan ihan hyvä auto, mutta noita kahta ei voi verrata keskenään, ovat ihan eriluokan autoja.

Äänestä
  • Tuo 25 ja risat executivesta on business-hinta firmoille, yksityisostajalle maksaa 27 ja risat. Ei mielestäni halpa hinta corollaluokan ajokista.

    Äänestä

  • yksityiselle kirjoitti:

    Tuo 25 ja risat executivesta on business-hinta firmoille, yksityisostajalle maksaa 27 ja risat. Ei mielestäni halpa hinta corollaluokan ajokista.

    Mut kyllä se nyt niin on, että se maksaa jolla on varaa. :) Joku tykkää äidistä joku tyttärestä, mut niin monta ku meitä on,ni niin monta on myös mielipiteitä. Mä hommasin tuon Civicin kun se vaan tuntu niin paljo tasokkaammalta kuin Corolla tai Kia tai Citroen. Maksoi toki muutaman tonnin enemmän kuin eräs/joku edellä mainituista, mutta hei, tää oli taas mun mielipide ja hinta oli mulle kyllä ihan kohdillaan.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Joonatan kirjoitti:

Civic on todella korkea hinnaltaan, kuten Golfkin, verrattuna vastaavaan Kiaan. Autoon, joka tarjoaa samat ominaisuudet ja paremman varustetason, ja 7 v takuun.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu