Paltamon malli

Kainuulainen pieni kunta aikoo työllistää kaikki kuntalaisensa.
Tämä sama malli on otettava käyttöön koko Suomessa.
Laiskat sossut töihin ja vastiikkeeton rahanjako seis!
3191
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Talvisin tiputtelemaan lunta sähkölinjoilta, kesäisin voisi korjailla pikkupoikien kivittämiä pylväiden eristeitä.

Äänestä

yhtään museota siellä Paltamossa.

Aikoinaan ihmettelin kun Neuvostoliitossa oli jokaisessa museossa mummoja istuskelemassa lähes joka huoneessa.

Ihmettelin sitä ja kierroksen jälkeen opas vaivihkaan kertoi totuuden... he ovat museon palohälyttimiä... eläke ei riittänyt elämiseen ja kun istui 7 päivää viikossa museossa sai sentään ostettua ruokaa.

Sellaista se on eläke ja työllisyys politiikka sosialistien hallitsemassa maassa... ei Filatov sentään ihan ehtinyt tavoiteeseensa.

piikkiq

ps. sosialismi on rikos ihmiskuntaa vastaan

Äänestä
  • Venäläiset tekivät kyllä sinne ryöstöretkiä vesireittejä pitkin 1800-luvulla.
    Polttivat mm Oulujärven Manamansalon saarella olevan kirkon, ryöstäen tapulikellon mukaansa..

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Koko Suomeen kirjoitti:

Kainuulainen pieni kunta aikoo työllistää kaikki kuntalaisensa.
Tämä sama malli on otettava käyttöön koko Suomessa.
Laiskat sossut töihin ja vastiikkeeton rahanjako seis!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu