päänsärky oireena?

äipyli

Pojallani oli kova yskä maaliskuun lopusta alkaen, jota hoitelimme lääkärissä kahteen otteeseen. Kävimme sitten myös labrassa, josta verikokeista selvisi, että allergiaa on. Poika valittaa päänsärkyä aika usein..liittyykö yleisenä oireena siitepölyallergiaan? Tietysti se tuntuu luonnollisesti kuuluvan siihen jos on puolikuntoinen olo, mitä kokemuksia teillä on oireista?

2

2428

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Uber Fluger

      Hei,

      Pikästä kokemuksesta voin sanoa, että kyllä päänsärky voi olla yksi siitepölyallergian oire, ei kuitenkaan useinkaan primäärioire vaan kehittynyt esim. nenän tukkoisuuden kautta.

      Voisitte kokeilla nenähuuhtelukannua, joita saa apteekista. Merisuolaa ja vettä, sillä voi huuhdella poskiontelot. Aluksi hankalaa mutta kun tekniikan oppii, ihan virkistävää siitepölyaikana. Ja miksei muutenkin. Oppi on alunperin joogeilta peräisin.

      Muita yleisiä päänsäryn aiheuttajia voivat olla (holistinen näkemys):

      -Ruokavalio (maito, viljat, sokerit, GM tuotteet, elintarvikevärit, lisäaineet, aspartaami jne...)
      -Niska- ja hartiaseudun jäykkyys
      -Stressi
      -Raskasmetallit
      -Älyllinen ponnistelu (ilman tunnealueen aktivoitumista)
      -Liiallinen tietokonetyö tai television katselu (silmien rasitus sähkömagn. kenttien aiheuttama energiatason epätasapaino)


      Joskus pari päivää särkylääkettä voi viedä pääkivun pois. Myös antihistamiinia voi kokeilla pari päivää. Toisaalta antihistamiini voi myös aiheuttaa päänsärkyä.

      Eiköhän tässä ollut jo vastauksia. Voitte oman maailmankuvanne mukaisesti valita tästä etenemissuunnan.

      Hyvää vointia!

      • Äipyli

        Kiitos paljon asiallisesta vastauksesta!! Antihistamiinia onkin määrätty, kokeillaan jos sillä rupeaa häviämään.

        -Hyvää kesänalkua!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ny se loppuu ( Kuhmo)

      Yhtiö on myyty. Notta yyteet meleko äkkiä, notta. Pelastautukoon ken voi. Notta se on tuulista pian.
      Kuhmo
      81
      2546
    2. Parikymppinen hakkasi nelikymppisen kriittiseen tilaan

      Ja ihminen jäi junan alle lautiosaaressa...paljon on taas sattunut ja tapahtunut. Ketähän nämä uhrit mahtaa olla 🤔 htt
      Kemi
      42
      2136
    3. Kaivattusi tärkein ulkoinen tuntomerkki

      Onko jokin muu kuin yleinen kuten kaunis, laiha. hyväkroppainen jne.
      Ikävä
      30
      996
    4. Mille kirjaimelle

      toivotat hyvää yötä , kuka on mielessäsi kun menet nukkumaan?
      Ikävä
      32
      877
    5. Äimän käki

      Olen vähää vaille viisikymppinen mies, ja olen elellyt ilman parisuhdetta parisen vuotta. Nyt vihdoin ja viimein tuntuu,
      Sinkut
      154
      798
    6. Nainen, miten suhtautuisit

      Jos mies ehdottaisi tapaamista? Entä siihen, jos mies kertoisi tapaamisessa tunteistaan ja haluaisi seurustella?
      Ikävä
      58
      660
    7. Paikallinen autokorjaamo

      Kyllä alkaa vituttamaan, palvelua haluaisi niin jono ovelle ja yksi myyjä. Auto valmistunut kuntoon niin kukaan ei ilmoi
      Kuhmo
      6
      568
    8. Kenen kanssa koet

      Että sinulla on eniten kipinää
      Ikävä
      21
      515
    9. Vihdoinkin tarjolla sushia!

      Onpa mukava, että tän paikkakunnan ruokatarjonta laajenee. Ensi lauantaina pääsee herkuttelemaan kun Kukkoloilta saa su
      Haapavesi
      78
      511
    10. Sinulle mies

      Kohtaamme jälleen kun on oikea aika. Sitä ei voi mikään eikä kukaan estää <3 <3
      Ikävä
      33
      502
    Aihe