Onko kokemusta Meilahden sairaalasta? Missäpäin rakennusta olette havainneet hometta? Itse sain taas oireita kun kävin, ilmeisesti ainakin alakerroksissa (labra ja röntgen) on ongelmaa.
Muistutan taas samalla Homefoorumista http://www.s8.createphpbb.com/home/ jossa voi keskustella homeasioista rauhassa ja vain rekisteröityneenä.
Muistutan taas samalla Homefoorumista http://www.s8.createphpbb.com/home/ jossa voi keskustella homeasioista rauhassa ja vain rekisteröityneenä.
Vastaukset 10
Vanhimmat
" Meilahden sairaalassa Aspergillus-sienen aiheuttamaan tulehdukseen kuolee keskimäärin kolme potilasta vuodessa, kertoo Hyksin infektiosairauksien klinikan ylilääkäri Ville Valtonen.
Yleensä homeitiöt ovat peräisin huonokuntoisien sairaalarakennusten kosteusvaurioista. Kaikissa tapauksissa ei kuitenkaan voida tietää, mistä homesieni on peräisin, koska Aspergillus-sientä on myös maaperässä ja kasveissa.
Pahimman epidemian Arpergillus aiheutti Meilahden sairaalassa 1980-luvun puolivälissä, jolloin kahdeksan veritauteja sairastavaa potilasta menehtyi sieni-infektioon."
(MTV3)
monia kertoja. Sairastunut aina alveoliitti oireisiin. Viimeksi kävin luuntiheysmittauksissa. Hoitajakin näki kuinka huonoon kuntoon menin.Tutkimus onnistui ja kesti n.15min. Selvisin ulos limat yskimään. Seuraava yö oli "liskojen yö", selvisin!!
Luuntiheysmittauksessa minäkin kävin tänään. Voi olla aika ikävä yö tiedossa täälläkin. Toivottavasti ei tarvitse ihan pian käydä uudestaan...
ja hoitajilla on kuulemma kaikken vaikeinta päästä tutkimuksiin!!
Lääkärini kertoi, että hän pyrkii välttämään tiettyjä paikkoja, hoitajat ovat siellä missä homeetkin.
hoitaja Kyseisestä sairaalasta, jolla oli bronkiektasiat keuhkoissa ja hän oli hirveän sairas. Miten hänellekin raukalle on käynyt, kun ei enää kirjoita... ?
nämä sairaudet on, vain astma katsotaan pysyväksi. Kaikki muut parantuu tietysti, jos siis ovat edes sairastuneet. Lausunnoissahan on sanoja joilla kerrotaan, että keuhkoissa olevat muutokset ovat vieläkin mitättömämpiä kuin aikaisemmin, varsin vaatimattomia ongelmia, lievä muutosta (-50%) jne.
Positiivisesta asenteesta ei lääkäreitä voi haukkua, kaikki paranee.
oli telkkarissa jokin aika takaperin.
kliinisen fysiologian osastolla diff.kapasiteetin mittauksessa tulin sairaammaksi.Istuskelin sitä ennen pari tuntia yläaulassa odottelemassa ja menin keskustan kautta kotiin. Illalla nousi kuume ja ahdisti.
Missäpäin Meikkua kyseinen osasto sijaitsee kun ei ole itselleni tuttu paikka? Alakerrassa? Onko yläaula se kolmannen kerroksen (sisääntulokerroksen) aula?
jouduin käymään Husin sisäilmapolin lähetteellä ja voi itku kun aloin yskimään ja aulahoitaja sanoi että remontti jossain kauempana. Olo oli aivan kamala, onneksi armahtivat ja pääsin pikana röntgeniin ja töissä loppupäivä tuskallista. Päänsärkyä, palelua ja naama punotti. Jäkeenpäin ajattelin että kuinka mukavaa että olin silloin nk. omilla jaloillani enkä sänkypotilaana koska silloin ei olisi ollut mahdollisuutta päästä ulos kyseisestä paikasta.