Recoveryllä XP takaisin?!

Mo!
Alkaa mennä hermot windowssiin, joten aattelin alustaa koko C:n ja pistää Ubuntun tilalle. Kannettavan mukana kun kuitenkin tuli tuo XP, tai ne recovery ceedeet ja koneella on näköjään semmonen pieni osiokin nimeltä recovery, niin voiko sen windowsin asentaa/palauttaa sitten takasin niiltä levyiltä tuon osion avulla jos sen takaisin haluaa mutta on alustanut XP:n jo pois kokonaan ja käyttää esim. Linuxia? Eli siis saako sitä äxpeetä poistaa ollenkaan jos sen vielä haluaa takaisin sotkemaan elämää? Etukäteiskiitos vastanneille.
7610
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Luepas läppärisi käyttöohjeista miten se Recovery-Palautus tehdään, sen homman voi tehdä niin monella tavalla. Joissakin kannettavissa se Recovery-osio on vain niiden palautuslevyjen kopio, kuntaas toisissa se osio on koko koneen toiminnan kannalta välttämätön, koska siellä lepää myös BIOS:in käyttöliittymä.

Joka tapauksessa on parasta jättää se Recovery-osio rauhaan ja asentaa Ubuntu siten, että myös Recoveryltä pystyy boottaamaan, esimerkkinä vaikka Lenovon läppärit. Lenovon pitäisi aina pystyä boottaamaan Recovery-tilaan myös näppäinpainalluksella bootissa, mutta varmuus on paras.

Muutenkin sen Recovery-osion sisältö olisi viisasta kopioida levykuvana DVD-levylle, olit sitten siirtymässä Ubuntuun tahi et. ;)

Äänestä
  • Joo aivan. Toki sen recovery-osion ajattelinkin jättää rauhaan, ja asentaa se Ubuntu vain tuon XP:n päälle samalle asemalle/osiolle. Tosiaan voisi ottaa siitä recoverystä varmuuskopion...

    Äänestä

  • FinRus kirjoitti:

    Joo aivan. Toki sen recovery-osion ajattelinkin jättää rauhaan, ja asentaa se Ubuntu vain tuon XP:n päälle samalle asemalle/osiolle. Tosiaan voisi ottaa siitä recoverystä varmuuskopion...

    eli sen levyimagen tekoon:

    http://www.thefreecountry.com/utilities/backupandimage.shtml

    Ovat nimenomaisesti ilmaisia softia ellei toisin mainita eikä ilmainen tarkoita pelkästään että saa ilmaiseksi ladata vaan myös käyttää.

    Äänestä

Sanakirjan mukaan recovery tarkoittaa jotain toipumista tai elpymistä. Siitä saa sellaisen käsityksen että tuolla CD:llä pääsisi jotenkin ongelmatilannetta edeltäneenseen tilanteeseen.

Karu totuus on kuitenkin se että se vetää kaiken sileäksi ja palauttaa koneen siihen kuntoon kun se oli kaupasta ostettaessa. Jos ei ollut varmuuskopioita niin sinne on mennyt kaikki omat documentit, musiikit, videot, kaikki.

Jälkeenpäin asennetut ohjelmat on joka tapauksessa installoitava ja säädettävä uudelleen.

Äänestä
  • cd jossa on näköistiedosto kiintolevyn sisällöstä siinä kunnossa kuin se on ostettaessa ja ennen ensimmäistä käyttökertaa?

    Äänestä

  • yhtä kuin kirjoitti:

    cd jossa on näköistiedosto kiintolevyn sisällöstä siinä kunnossa kuin se on ostettaessa ja ennen ensimmäistä käyttökertaa?

    En tiedä tekniikkaa miten se on toteutettu mutta vaikutus on juuri tuo. Se ei kysele mitään vaan pistää C:-osion kylmästi sileäksi ja sen jälkeisessä bootissa kone on samassa kunnossa kuin se oli kaupasta ostettuna.

    Äänestä

"Alkaa mennä hermot windowssiin,.."
Oletko kokeillut hakea toimivan kokoonpanon palautuspisteistä?
Oletan, että winkku on joskus sulla toiminut ok.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


FinRus kirjoitti:

Mo!
Alkaa mennä hermot windowssiin, joten aattelin alustaa koko C:n ja pistää Ubuntun tilalle. Kannettavan mukana kun kuitenkin tuli tuo XP, tai ne recovery ceedeet ja koneella on näköjään semmonen pieni osiokin nimeltä recovery, niin voiko sen windowsin asentaa/palauttaa sitten takasin niiltä levyiltä tuon osion avulla jos sen takaisin haluaa mutta on alustanut XP:n jo pois kokonaan ja käyttää esim. Linuxia? Eli siis saako sitä äxpeetä poistaa ollenkaan jos sen vielä haluaa takaisin sotkemaan elämää? Etukäteiskiitos vastanneille.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu