02-vuoden 406 pösön ilmastointi pitää kummaa kihinää, kuuluu siis autossa sisällä. Toimii kuitenkin normaalisti, eli viilentää hyvin.
Osaako joku kertoa mistä moimem suhina johtuu?
Osaako joku kertoa mistä moimem suhina johtuu?
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Kompressorilla paineistettu kylmäaine höyrystyy lauhduttimessa ja sitoo itseensä lämpöä.
Yleisesti pihinää kuuluu kun vaikka nestekaasu pääsee pullosta höyrystymään alempipaineiseen ilmakehään; tuolloinkin höyry on hyvin kylmää.
Veikkaan siis paineenvaihtumisesta johtuvaa ääntä.
Kun kylmäaine vähänä, noin juuri silloin ääntelee.
Jos olisimme USA:ssa ostaisimme vain hyllystä kylmäainetta pienpulloissa, ja pikkasen lisäisimme. Tässä n. 600g vai oliko 0,6 litraa.
Meillä ja EU:ssa täyttö luvanvaraista hommaa. Eli ohjelma läpi liikkeessään. Poistavat entisen kuivaavat, ja uudet aineet. Automaatti hoitaa kaiken n 100€ edestä.
Omassa 306:ssa laite pitää juuri samanlaista kuvailemaasi kihisevää ääntä, erona on vain että eipä tuota kylmääkään...viime viikolla käytin huollossa jossa lisättiin nestettä. Eli missä vika?