Kotidoppleriasiaa

Olen tilaamassa kotidoppleria ja haluaisin tietää onko se geeli tarpeen vai kuuluuko sydänäänet ilmankin? Pikaisesta vastauksesta kiitollinen...
6562
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

tuo geeli on nimenomaan se, joka "johtaa" sitä ääntä, ja ilman sitä äänet eivät kuulu. Kyllä noissa ohjeissakin lukee että laitteen käyttämiseen tarvitaan geeliä, joten ei se varmaankaan ihan tarpeetonta ainetta ole.

Äänestä

Ei välttämättä tarvii rahojaan laittaa just siihen geeliin.. melkeimpä Mikä tahansa rasva käypi tarkotukseen, esim. liukuvoide/hierontaöljy on hyvä :) Jonkun oon kuullut käyttävän ihan ruokaöljyäkin.. Mut kyllä jotain "välittäjäainetta" kannattaa käyttää, ainakaan alussa äänet ei välttämättä kuulu ilman, ja muutenkin laitetta helpompi liikutella kun masu on "liukas"

Äänestä
  • ...tuolta Kuuntelevauvaa.fi paikasta ja sieltä ainakin sanottiin, että mitään öljypohjaista ei saa käyttää, koska se voi syövyttää tms. muovista laitetta. Eli vesipohjaiset aineet on ok. Tuo liukkari aikakin toimi ok ... siis myös laitteen kanssa. ;-)

    Äänestä

No huh huh! On taas joku keksinyt hyvän keinon rahastaa odottavia äitejä... Ostatteko näitä laitteita omaksi iloksenne vai ootteko niin huolestuneita vauvan hyvinvoinnista?

Itse en kyllä luottaisi näihin pätkän vertaa. Kaksi lasta on maailmaan saatettu ja on välillä ollut neuvolantädilläkin vaikeuksia löytää ne sydänäänet vaikka on varmasti ammattitaitoa etsiä niitä eritavalla kuin odottajalla kotona.

Eiks näistä ollu jo jossain vaiheessa kritiikkiäkin, että odottajat kuormittavat turhaan äitiyspoleja näiden kotilaitteiden takia, kun sydänäänet ovat hukassa!?

Kyllä se vaavi sieltä vatsasta liikkeillään viestittää että kaikki on kunnossa,ei siihen tämmössii hömppälaitteita tarvita :-)

Äänestä
  • Mikä nyt on sitten hömppää. Itse hankin laitteen edellisen raskauden aikana ja olin tyytyväinen hankintaan. Mukava niitä ääniä oli kuunnella. Sydänäänet kuuluivat hyvin ja mies äänitteli niitä muistoksikin.

    Mielestäni rahat menivät tuossa laitteessa talteen enemmän kuin monessa muussa ostoksessa.

    "Eiks näistä ollu jo jossain vaiheessa kritiikkiäkin, että odottajat kuormittavat turhaan äitiyspoleja näiden kotilaitteiden takia, kun sydänäänet ovat hukassa!? "

    Itseasiassa olisin kuormittanut varmaankin polia jos tuota laitetta ei olisi ollut. Välillä "tyyppiä" oli vaikea saada hereille ja liikkeitä tuntumaan, mutta tuolla sai muutamassa hetkessä äänet kuuluviin ja tiesi että kaikki on ok. Edellisen raskauden aikana minulle tuli juuri muutama ylimääräinen käynti polille "liikkumattomuuden" vuoksi. Minulla on myös keskenmeno taustalla joten sekin vaikutti varmaan myöskin. Raskauden alkuvaiheessa ääniä on hankalampi saada kuulumaan (minulla kuului vkosta 12), mutta myöhemmässä vaiheessa kuului kunhan tökkäsi laitteen suurinpiirtein sinne suunnalle. Joka tapauksessa tuo laite kyllä pikemminkin rauhoitti minua kuin pelästytti.

    Mutta jokainen tekee niinkuin haluaa, ei tuo laite minusta välttämätön ole, mutta ei aivan turhakaan...

    Mukavaa kesää kaikille odottajille!

    t. Marru ja pieni poika 3kk

    Äänestä

Itse hankin laitteen ebaystä, tuli paljon halvemmaksi kun nämä samat mallit suomesta ja tuli suoraan kotipostiin vaikka lähtöpaikka olikin Hong Kong.Angel Sound ja hinta taisi olla 29,90 dollaria. Postitus ei ollut kovinkaan paljon päälle. Nuo geelit ovat aika kiskurihinnoissa noissa putiikeissa. Neuvolasta sain oman purkin mukaan ja sanoivat että samaa tavaraa voi ostaa eläinlääkäriltä 5 litkan astioissa n. 40 eurolla. Ihan samaa kamaa käytetään myös ihmisille pikkupulloihin pakattuna. Itse kokeiltiin ensin jollakin muulla rasvalla muttei kuulunut mitään, mutta tuo geeli on toiminut hyvin. Kannattaa tosiaan vertailla hintoja ulkomaille niin säästyy pitkä penni.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Apua kiitos kirjoitti:

Olen tilaamassa kotidoppleria ja haluaisin tietää onko se geeli tarpeen vai kuuluuko sydänäänet ilmankin? Pikaisesta vastauksesta kiitollinen...

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu