Mikä tauti tämä voi olla. Minulla lääkärintarkastuksessa todettiin,että kuuluu sivuääni ja varsinkin kaulavaltimolla voimakkaana, pitäis tutkia tarkemmin.
Olen liki 48v nainen, eikä minulla ole mitään ns. sydänoireita.
Olen liki 48v nainen, eikä minulla ole mitään ns. sydänoireita.
Vastaukset 5
Vanhimmat
sivuääni sydämestä vai kaulavaltimosta? Sydämessä se voi olla merkki vaikka jostakin läppäviasta. Mutta jos se kuului kaulavaltimosta, niin se saattaa olla merkki kaulavaltimon ahtaumasta (jotka altistaa aivoinfarkteille).
Sydämen sivuääntä tutkitaan tarkemmin sydämen ultraäänellä, EKG:llä ja keuhkoröntgenkuvalla. Kaulavaltimon "sivuääni"-suhahduksessa ahtauma poissuljetaan kaulavaltimoiden ultraäänellä tai vaihtoehtoisesti magneettikuvauksella.
heikommin sydämestä ja kaulavaltimolla voimakkaampana
mulla kans todettiin suhiseva/napsahteleva sivuääni nyt vasta 30 vuotiaana ja kävin sitten sydänultrassa...
kuulemma ihan vaaraton ja johtuu vain nopeasta verenvirtauksesta jossain kohtaa sydäntä.
eli ei välttämättä mitään vakavaa mutta kannattaa tietysti tutkituttaa varsinkin jos uusi vaiva.
Minulla on rytmihäiriöitä ja sivuääni, joka kuunnellaan tosi ylhäältä kaulan läheltä. Usein olen ihmetellyt miten se siitä kuuluu ja joskus joku lääkäri ei ole meinannut sitä löytää niin olen itse ilmoittanut kohdan mistä se kuuluu.
Minulla on ollut synnynnäinen sydänvika ja leikkauksella korjattu ja siksi sitä ei tutkita enenpää, vaan syyksi on sanottu että sydämessä on arpikudosta ja se johtuu minulla siitä.
Rytmihäiriöihin, siis ylimääräisiä lyöntejä ja tykytystä, syön kylläkin beetasalpaajaa Propral 10 mg tarvittaessa.
Olen 59-v nainen, jolle on ilmaantunut rytmihäiröitä. Kävin kardiologilla, joka perustutkimuksissa kuunteli mm. kaulavaltimoita ja lausahti jotain, että kylläpä suhahtelee.
Muistin tämän myöhemmin ja kysyin mitä hän tarkoitti. Kardiologi mietti, että tekikö hän tutkimuksen siten, että istuin vai olinko makuulla (olin makuulla). Kuunteli valtimot uudelleen istuma-asennossa eikä suhinaa kuulunut. Sanoi, että suhinat johtuivat siitä, että olin makuuasennossa ja tuolloin valtimot "mutkittelivat". Tarkemmin asiaa ei ole tutkittu.