nationalismin ongelma

Onko yltiö nationalismi tavoiteltavampaa, kuin harmooninen suvaitsevaisuus? Palstalla on viime päivinä ollut tosi voimakasta yltiönationalistista esiintuloa, josta pitää vain ihmetellä sen tarkoitusta.

Eikö historia ole opettanut meille mitään? Onko meillä oppimisvaikeuksia, ja asioiden ymmärtämisen ongelma.

Millä nuo yltiönationalismiin suuntautuneet oikeuttavat ajatuksensa, ja millä keinoin he aikovat toteuttaa noiden ajatuksiensa toteuttamisen?

Henkilökohtaisesti en usko, että perussuomalaiset ovat noin ahtaasti ajattelevia, mitä nuo ääriainekset antavat ymmärtää.

Vaatimus integroitumisesta on luonnollista, mutta asennoituminen yli-ihmiseksi ei ole. Integroituminen pitää myöskin tehdä niin mahdolliseksi, että siihen voi oikeasti tarttua.

Tahot jotka puhuvat kliseen omaisesti suomalaisuudesta, sen totuusarvoista, ja sen nationalistisista merkityksistä, antavat käsityksen että realiteetit ovat kadonneet.

No suomi meni jääkiekon loppuotteluun mikä sinänsä on kansallisen ylpeyden aihe, mutta sekään ei poista sitä totuutta että muitakin "joukkueita" on olemassa.
732787
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 73

Vanhimmat

Lähi-Idän aivan toisenlaisesta ympäristöstä eurooppalaisen jälkiteollisen kulttuurin keskelle pudonneilla perheillä on edessään hyvin vakava ongelma. Kasvava tumma nuori vaistoaa, ettei hänen vanhempiensa ja isovanhempiensa tietämys uusissa oloissa kelpaa mihinkään, eikä ympäröivä yhteiskunta arvosta heidän perinteitään klitoriksen silpomisineen ja kurdityyppisine vaimo alistamisineen.

Onneksi kurdien "kunniamurha" ja genitaalinen silpominen keskittyvät enimmäkseen tummien kotoseuduille. Pohjoinen Eurooppa on saanut patriarkaaliset impulssit välillisesti. Laki suojelee maahanmuuttajia. Meillä ei siis Helsingin Myllypurossa tai Kontulassa ei nähdä isän kuljettavan ostarilla tyttärensä irtileikattua päätä, kas kun tytär myöhästyi perjantaina tunnin sovitusta kotiintuloajasta, julistaen suureen ääneen: "Pelastin perheen kunnian!"

Vaikka kurdi- ja somali-nuorten rikolliset jengit ovat herättäneet teoillaan suomalaisissa paljon "ennakkoluuloja", ja monet ovat alkaneet pitää näitä kansanryhmiä jotenkin kummallisina tai kelvottomina. Nämä nuoret eivät kuitenkaan ole "pahoja". He ovat väärässä paikassa.

1Äänestä
  • Aloittaja

    Huomaa että et tiedä asioista yhtään mitään, ja kirjoitat pelkästään mutu tuntumalla.

    Sotket selkeästi eri asioita keskenään, eli Islamistien brutaalit kunniamurhat ja kurdi kulttuurin. Noilla ei kuitenkaan ole mitään tekemistä keskenään.

    Luulisi että kirjoittajalla olisi edes jotain kritiikkiä tekstinsä suhteen, sillä tarkistamaton teksi osoittaa vain tyhmyyden ilmitulon.

    Fundamentaalisuus on eri asia , kuin normaali toiminta normaalissa elämässä.Ei pidä elää luulon varassa ja siinä uskossa että luulo on tiedon väärti. Oppiminen kaikessa jaloudessaan on se joka saa ihmiskunnan osoittamaan ylivertaisuutensa eläinkunnassa, mutta jos sitä vähäistä tiedonhakua ei ole, niin silloin on ameeban asteella, eli evoluutio on ohittanut ihmsen oikealta ohi.

    Äänestä

  • UPDATE_7552163 kirjoitti:

    Huomaa että et tiedä asioista yhtään mitään, ja kirjoitat pelkästään mutu tuntumalla.

    Sotket selkeästi eri asioita keskenään, eli Islamistien brutaalit kunniamurhat ja kurdi kulttuurin. Noilla ei kuitenkaan ole mitään tekemistä keskenään.

    Luulisi että kirjoittajalla olisi edes jotain kritiikkiä tekstinsä suhteen, sillä tarkistamaton teksi osoittaa vain tyhmyyden ilmitulon.

    Fundamentaalisuus on eri asia , kuin normaali toiminta normaalissa elämässä.Ei pidä elää luulon varassa ja siinä uskossa että luulo on tiedon väärti. Oppiminen kaikessa jaloudessaan on se joka saa ihmiskunnan osoittamaan ylivertaisuutensa eläinkunnassa, mutta jos sitä vähäistä tiedonhakua ei ole, niin silloin on ameeban asteella, eli evoluutio on ohittanut ihmsen oikealta ohi.

    EUROOPAN MUSLIMINUORISTA 3/4 KANNATTAA SHARIALAKIA. Mietipä sitä sitten, kun tyttäresi puetaan mustaan kaapuun ja siihen ei pääse käsiksi kuin se 70-vuotias setä, jolle se naitettiin pelkästään rahojen vuoksi.

    Äänestä

Ruotsissa pidetään maahanmuuttajien puolta Ari Kähärän tavoin.

Esimerkki Motalasta, missä 13-vuotias tyttö raiskattiin kurdien toimesta. Raiskaajat olivat 16- ja 30-vuotiaita. Ruotsalaisen oikeuskäsityksen mukaan raiskaajat olivatkin arvokkaampia kuin uhri.

13-vuotias tyttö sai 95 000 kruunua korvausta, mutta 16-vuotias poika, joka osallistui raiskaukeen sai 130 000, vain koska oikeus tuomitsi hänet seksuaalisesta hyväksikäytöstä raiskauksen sijaan. Miehen katsottiin joutuneen aiheetta pidätyksi ja pidetyksi sellissä.

Toinen kurdi, 30-vuotias, vapautettiin raiskauksesta kun hän kertoi vain katselleensa ja runkanneensa kun kaveri raiskasi tyttöä. Mies sai kokonaiset 230 900 kruunua korvauksia valtiolta.

Tässä linkki kyseiseen tapaukseen:
http://www.nd.se/nyheter/dokument.asp?dokID=271

Äänestä
  • Eihän Kähärä Ruotsin mallia kannata, ja kyseinen juttu Ruotsin toiminnasta oli aivan älytön. Kyllä jos rikoksia tekee niistä tulee saada rangaistukset eikä kansalaisuus saa olla mikään lieventävä asianhaara saati kulttuurierot, kurdikulttuurissa raiskaus on ihan yhtä paheksuttavaa kuin täälläkin.

    Äänestä

  • Länsimainen kulttuuri ei ole tasa-arvoinen kurdikulttuurin kanssa.

    Tuo on aivan uskomattoman sairasta, että raiskaajaa PALKITAAN siitä, että hän raiskasi 13-VUOTIAAN, jonka elämä saattoi mennä pilalle sillä hetkellä.

    Äänestä

Arvokysymys,josta väitteleminen on hyödytöntä.Kenenkään on silti vaikea kiistää isänmaallisuuden loogisuutta.Isänmaallisuus on epäitsekkyyttä siinä ajatus piilee siinä,että isänmaa ei ole vain abstrakti käsite vaan koostuu maasta ja kansasta eli ihmisistä ,joiden auttaminen on aivan yhtä moraalista(mutta paljon helpompaa)kuin maailman toiselta puolelta haalittavien.
Oikeastaan isänmaallisuus ei ole solidaarisuuden vastakohta,kuten Kähärä yrittää asian kääntää.sillä se joka palvelee isänmaataan,palvelee myös ihmiskuntaa.
Isänmaallisuus on suomalaisille yleensä sitä,että asettaa kriisi tilanteissa isänmaan itsensä edelle.Kun ymmärretään suomalaisuuden tarkoittavan kanssaihmisiä,on isänmaallisuus oikeassa ajattelussa pitkälti epäitsekkyyttä ja lähimmäisenrakkautta.Tämän ovat kähärä ja viherpunikit unohtaneet luodessaan keinotekoisia kulttuureja maahamme. SINIRISTILIPPU

Äänestä
  • Isänmaa ei ole absrakti käsite se on selvää, mutta miksi siitä tehdään sitten sellainen, ja unohdetaa ihmisyys?

    Minun mielestäni Kähärä ei yritä väittää isänmaaliisuuden olevan solidaarisuuden vastakohta, vaan osa sitä. On turha tarttua yksittäisiin tapahtumiin ja sitä kautta luoda yleisilmettä jonkin asian yhteyteen tai jonkun kansanryhmän suhteen. Jos näin tehdään, niin ollan matkalla sellaiseen konfliktiin josta ei ole paluuta, ja siihen pyrkivien pitää osata ottaa vastuu teoistaan. Tosin historia on osoittanut että suurimmat suut ovat aina vcetäytyneet vastuusta, kun vastuun kannon aika on tullut.

    Siniristilippu on ilmeisen nuori ja kokematon , ja siten kyvytön spekuloimaan laajaalaiesti ko. asiaa. Kähärä yli 50.ä on varmasti jo sisäistänyt itsenäisyyden ja suomalaisuuden eri aspektit, ja niitä on turha hänelle junioreiden opettaa.

    Siniristilippu on ilmeisen "keltanokka" yhteiskunnallisesti, että myöskin henkilökohtaisen vastuunoton suhteen, sill teksti osittaa selkjeästi lapsellisuuden läsnäolon.

    Äänestä

Ketä vastaan Kähärä ei ole vielä hyökännyt? Nyt saivat kyytiä nationalisti-siat.

Äänestä
  • ja mielestäni Kähärä on yksi suurempia ihanteiden kohteita, sillä hän ottaa huomioon kansalliset tarpeet unohtamatta inhimmillisyyttä ja humaanisuutta, isänmaalisuutta unohtamatta.

    Perussuomalaisiisa tuntuu olevan todellisa äärilaidan tahoja, jotka eivät kuitenkaan pysty konkeritisoimaan ideologiaansa.

    Äänestä

  • on ihannoitavaa kirjoitti:

    ja mielestäni Kähärä on yksi suurempia ihanteiden kohteita, sillä hän ottaa huomioon kansalliset tarpeet unohtamatta inhimmillisyyttä ja humaanisuutta, isänmaalisuutta unohtamatta.

    Perussuomalaisiisa tuntuu olevan todellisa äärilaidan tahoja, jotka eivät kuitenkaan pysty konkeritisoimaan ideologiaansa.

    Suomalainen nationalismi on vaatimatonta mutta voimakasta.Siihen on harvoin yhdistynyt sellaista ylimielisyyttä ulkopulisia kohtaan kuten islamissa ja eräiden suurvaltojen kansllistunnossa usein esiintyy.Pikemminkin olemme pitkään aiheetta häpeilleet pientä ja ennen niin köyhää maatamme.Suomalainen nationalismi on vuosisatojen kehityksen tulos,ja tämän maailman vähiten korruptoituneen kansamme selkäranka.
    Ei sitä kannata väkisin ajaa alas,sillä Kähärä vihreineen ei ole keksinyt,millä sen yhteiskunnallisen merkityksen voisi korvata,Tämä johtaa siihen että käytännöllisesti olemme ikuisia ja tulemme aina uudelleen,eik mikään toukokuun 9 päivänä vietetty Eurooppa-päivä paikkaa tyhjiötä.Sillä juhlapäivän julistaminen tulisi olla yhteisen ilon seurausta,eikä pelkkä alkusyy liitovaltio kehityksen eteenpäin viemiseksi.
    SINIRISTI LIPPUMME.

    Äänestä

  • Siinä märkäkorvat saa taas kyytiä, ja ihan oikein että on joku jolla on jotain oikeaa näkemystä asioihin. Persuihin on iilimadon lailla imeytynyt
    kiihkonationalistisia tahoja, jotka koittavat luoda näkemystä, ettei persut osaa ajatella ollenkaan.

    Äänestä

  • samaa mieltä kirjoitti:

    Siinä märkäkorvat saa taas kyytiä, ja ihan oikein että on joku jolla on jotain oikeaa näkemystä asioihin. Persuihin on iilimadon lailla imeytynyt
    kiihkonationalistisia tahoja, jotka koittavat luoda näkemystä, ettei persut osaa ajatella ollenkaan.

    persu vaan politiikan mustalainen.
    Seitsemäs ääni...

    Äänestä

  • ole edes kirjoitti:

    persu vaan politiikan mustalainen.
    Seitsemäs ääni...

    KÄDE on oikeamielisyys, ja inhimmilisyyden malli muillekin persuille. Persuihin on tosiaan iskostunut joitain selkeästi fasismiin tähtääviä kaheleita, joilla ei pitäisi olla sijaa rehdin suomalaisen puolueen kanssa.

    Äänestä

Eräässä A.A:n pokkarissa on tarina,jossa Aku Ankka päästäkseen kuvausassistentiksi leikkii suurta elokuvaohjaajaa.Actiontoimintahahmona on Superfatso,alias Hansu.Hansuhan on se Mummoankan laiskanpulskea renki, joka tapaa vain syödä ja nukkua.Työnteon laitahan on Hansulla aina vähän niin ja näin.Tarinassa esiintyy hirveät avaruusameboidit,jotka Hansu kylläkin syö.(Hengarinmuotoisia ufojatodelisuudessa toffeeta sellofaanissa).
Tarina on muutoinkin aika hauska ja samantapainen kuin avaus,eli tyhjää höpinää.Mikäli joku todellakin jaksaa lukea ja vieläpä vastailla näihin Käden tyhjänpäisille suunnatuille provoille ja yleisavauksiin alentuu se henkilö samalle tasolle kirjoittajan kanssa.
Siispä suosittelen lukemiseksi Aku Ankkaa.Sen hahmot ovat fiktiivisiä loukkaamatta ketään.

Mikäli kaipaatte todellisia aiheita jutusteluun, lukekaa uusin Perussuomalainen.

Äänestä

saavat minussa aikaan hyvät naurut! Siellä itse plösö kirjoittelee itseään kehuvia juttuja! Katsokaa mikä tahansa Kähärän aloitus, niin näitä "KÄDE-faneja" löytyy yllättäen kymmenittäin. HAH HAH HAH HAAAA

Äänestä
  • Huomasin saman. :)

    Äänestä

  • .... kirjoitti:

    Huomasin saman. :)

    kommentteja. eli kyllä ottaa ohimoon kun KÄDELLÄ on tukijoita. Tosiasiassa kyllä KÄDE puhuu taas asiaa, ja silloin pikkupojat vikisee.

    KÄDE, toisin kuin vastustajansa perustelee kirjoituksensa, ja niin että niissä on totuuden siemen sisällä.

    Pikku nationalistit uhovat vain ja ainoastaa pelkän kiihkon vallassa, ja heillä ei ole mitään oikeaa argumenttia esittää kirjoituksiensa tueksi.

    Jos huomataan, niin koitetaan huomata oikeat asiat!

    Äänestä

  • saman kirjoittajan kirjoitti:

    kommentteja. eli kyllä ottaa ohimoon kun KÄDELLÄ on tukijoita. Tosiasiassa kyllä KÄDE puhuu taas asiaa, ja silloin pikkupojat vikisee.

    KÄDE, toisin kuin vastustajansa perustelee kirjoituksensa, ja niin että niissä on totuuden siemen sisällä.

    Pikku nationalistit uhovat vain ja ainoastaa pelkän kiihkon vallassa, ja heillä ei ole mitään oikeaa argumenttia esittää kirjoituksiensa tueksi.

    Jos huomataan, niin koitetaan huomata oikeat asiat!

    Lopeta jo! :D

    Äänestä

  • .... kirjoitti:

    Huomasin saman. :)

    Tuollaisia miehiä(naisia)tarvitaan näiden Ali Kärhämien mielipiteiden vastapainoksiOletko Siniristilippu jo PERSU?Tervetuloa joukkoon jos et sillä ideologeja me juuri etsimme.Ei näitä oman egon nostajia,niitä on ennestäänkin liikaa.
    PIIRIN hallituksen jäsen Pirkanmaa.

    Äänestä

  • Älä vähättele Käden faneja,olihan hänellä seitsemän äänestäjääkin.

    Äänestä

  • kirjoittaa hyvin ja asialli... kirjoitti:

    Tuollaisia miehiä(naisia)tarvitaan näiden Ali Kärhämien mielipiteiden vastapainoksiOletko Siniristilippu jo PERSU?Tervetuloa joukkoon jos et sillä ideologeja me juuri etsimme.Ei näitä oman egon nostajia,niitä on ennestäänkin liikaa.
    PIIRIN hallituksen jäsen Pirkanmaa.

    Kuinka joku voi sanoa olevansa pirkanmaan PIIRI jäsen ja samalla osoittaa olevansa tyhmä. Nationalismi on näköjään toisille, kui keuhkot. Ilman niitä ei ole mitään.

    No hervannan nationalistit on tunnetusti säälittävää väkeä.

    Äänestä

  • vitsi ja hupin aihe kirjoitti:

    Kuinka joku voi sanoa olevansa pirkanmaan PIIRI jäsen ja samalla osoittaa olevansa tyhmä. Nationalismi on näköjään toisille, kui keuhkot. Ilman niitä ei ole mitään.

    No hervannan nationalistit on tunnetusti säälittävää väkeä.

    Persuja,ettei vaan vaivaisi tuo Kontulan tauti?Luettele nyt seuraaaksi vaikka ne Hervannan "kiihkoilijat".OLET TÄYSI ääliö.
    NAISPERSU MANSESTA

    Äänestä

  • Kontulan naapuri kirjoitti:

    Älä vähättele Käden faneja,olihan hänellä seitsemän äänestäjääkin.

    Ei ole edes puoluepoliittinen asia olla KÄDE fani, sillä humaanisuus ja ihmisläheisyys on puoluerajat ylittävää toimintaa. On periaatteessa hämmästyttävää, että jos KÄDE ei sanaut kuin 7 ääntä Kontulasta. Se antaa jonkin sortin kuvan ko. lähiöstä, ja sen asukkaista. Ilmeisesti Kontulan väelle riittää, kun antaa kielteisen kuvan kaikesta, ja antaa ymmärtää että yhteiskunnan suunnalta on luoinnollista odottaa kaikkea. Onneksi tuohon on tulossa muutos.

    Äänestä

  • Kontulan naapuri kirjoitti:

    Älä vähättele Käden faneja,olihan hänellä seitsemän äänestäjääkin.

    eduskunnassa esiin maahanmuuton mahdolliset hallitsemattomat puolet.Rohkea kannanotto ensimmäisessä puheessa eduskunnassa.Hyvä veltto ja siniristilippu!!
    NATIONALISTI NOKIA...

    Äänestä

  • Persuedustajana kirjoitti:

    eduskunnassa esiin maahanmuuton mahdolliset hallitsemattomat puolet.Rohkea kannanotto ensimmäisessä puheessa eduskunnassa.Hyvä veltto ja siniristilippu!!
    NATIONALISTI NOKIA...

    Perussuomalaisten ympärillä riesana?Onkohan se vihreiden Myyrä ja palkattu hajoittamaan P-S puoluetta sisältäkäsin.Aika vähä älyisiä tuo kirjoittelee.
    KYLLÄSTYNYT

    Äänestä

  • oikein roikkuu kirjoitti:

    Perussuomalaisten ympärillä riesana?Onkohan se vihreiden Myyrä ja palkattu hajoittamaan P-S puoluetta sisältäkäsin.Aika vähä älyisiä tuo kirjoittelee.
    KYLLÄSTYNYT

    sillä KÄDE on monessa asiassa ihan oikeassa, ja sekös ei kaikkia tahoja miellytä. KÄDE on kannanotoissaan selkeästi yläpuolella vastustajiaan, ja näin ns. turvassa. Tahot jotka ei ole samaa mieltä ja eivät kestä Arin sanomaa, ovat selkeästi tuuliajolla.

    Äänestä

  • ei minun ainakaan kirjoitti:

    sillä KÄDE on monessa asiassa ihan oikeassa, ja sekös ei kaikkia tahoja miellytä. KÄDE on kannanotoissaan selkeästi yläpuolella vastustajiaan, ja näin ns. turvassa. Tahot jotka ei ole samaa mieltä ja eivät kestä Arin sanomaa, ovat selkeästi tuuliajolla.

    Olli ,Sinä olet jämtti ja tiukka poliisi.
    Hoida ,tämä Kähärä siististi sivuun syksyllä.
    Jollei ole muuta keinoa, ehdota hänen bimbo tyttönsä tilalle.
    Tyttö,ei aiheuta niin suurta hallaa piirin kannatukselle,joka tulee menemään miinukselle,jos tämä suurisuu jatkaa muka piirin tiedoittajana .

    Äänestä

  • Peruskundi kirjoitti:

    Olli ,Sinä olet jämtti ja tiukka poliisi.
    Hoida ,tämä Kähärä siististi sivuun syksyllä.
    Jollei ole muuta keinoa, ehdota hänen bimbo tyttönsä tilalle.
    Tyttö,ei aiheuta niin suurta hallaa piirin kannatukselle,joka tulee menemään miinukselle,jos tämä suurisuu jatkaa muka piirin tiedoittajana .

    tuleekin sivuuttaja. Nuolijoilla ei ole kauheasti kannatusta rehtien joukossa. Olli on kuulema kuin pikkulapset ja kiukuttelee jatkuvasti, jos hänen mielikseen ei tehdä. No vanhuksilla on usein noita oireita.

    Äänestä

on pakko huomioida että Ari on taas kerran osoittanut älyllisen ylivertaisuutensa, noihin kiihkoilijoihin verrattuna.

Selkeä argumentointi joka sisältää selkeää asiapohjaa ja humaanisuutta, kampittaa junnarit nurin.

Äänestä
  • Uusi Pääideologi Saarakkalan tilalle.Parempi kuin Halla-aho tyylltään.Ilmottaudu porukoihin missä lienetkin?.Mahtavaa!!!
    OOKKONA OULUSTA?

    Äänestä

Mitä tarkoittaa yltiö nationalismi? Kyseessä on täysin kirjoittajan oma termi. Haluaisin myös tietää mitä tarkoitat yltiö nationalismilla?

On olemassa nationalismin muoto, jota kutsutaan chauvinismiksi. Tätä on harjoitettu mm. Venäjällä. Kyseessä on oman kansan nostamisesta muiden yläpuolelle. Vastaavanlaista toimintaa on ollut muuallakin.

Nationalismi itsessään on aivan normaalia ja tavoiteltavaa. Perussuomalainen puolue on myös julistautunut kansallismieliseksi eli nationalistikseksi. Tämä pitäisi olla jokaisen tiedossa.

Selasin keskustelupalstaa taaksepäin enkä löytänyt juuti mitään chauvinistista, mutta nationalistista kyllä. Trollien kirjoituksia oli myös paljon.

Et nyt ole ymmärtänyt mitä nationalismi on, sillä nationalismi pyrkii kaikkien kansojen tasa-arvoiseen asemaan. Nationalistit ovat mm. sitä mieltä, että kaikkien kansojen olemassaolo tulee turvata. Chauvinistit taas ovat sitä mieltä, ettei kaikkien kansojen olemassa olo ole tärkeätä. Heidän mukaansa pienet ja heikot kansat tulee tuhota. Joka tapauksessa nationalisti haluaa kansojen säilyvän, ja monikultturismi nähdään uhkana, sillä se sekoittaa kulttuureja ja pikku hiljaa se joko luo oman yhtenäiskultuurin tai aiheuttaa anarkistisen katastrofin. Monikulttuurin yhtenä uhkana on myös valtakulttuurin tuhoutuminen, mikä on edessa mm. Saksassa.

Haluat nationalismin tilalle harmoonisen suvaitsevaisuuden. Mitä mahdat tuolla tarkoittaa? Kansallismielisyys itsessään on hyvin suvaitseva aatesuunta, mutta sen radikaalit vääristymät ovat monesti päin vastaisia (viittaan tällä aikaisemmin mainitsemaani chavinismiin, jota kutsutaan myös radikaali nationalimiksi).

Integrio vai assimilaatio. Sopeutumisen sijasta nationalisti näkee järkevämmäksi sulautumisen valtakulttuuriin. Nationalisti näkee järkevämmäksi, että toimitaan maassa maan tavalla. Integroituminen taas tarkoittaa oman kultuurinsa ylläpitämistä valtakulttuurin sisällä. Tämä johtaa pahimmillaan omien kaupunginosien syntyyn yms. Samalla aletaan vaatimaan valtiota kustantamaan omia kultuurisia tarpeita yms.

Viimeisen kahden kappaleen sisältö jäi minulta täysin arvoitukseksi. Nähtävisti haluat todeta yksilön merkityksen korkeammaksi kuin kansan. Perussuomalaiset ovat normaalisti hieman vasemmalla kallistuneita konservatiiveja tai selkeämmin oikeistolaisia uuskonservatiiveja. Nämä näkevät kansan merkityllisenä yksikkönä ja toimivat aina jollain tavoin nationalistisesti.

Kysyn suoraan nojaudutko Thomas Hobbesin tai John Locken näkemyksiin liberalismista vai mihin perustat näkemyksesi yksilön vapaudesta verrattuna kansaan? Tarkoitan tällä käsitystä negatiivisesta vapaudesta. Ideologian sisältöjä kyllä korostetaan myös uuskonservatismissa, mutta aivan eri lähtökodista.

Totta, muitakin joukkueita on olemassa. Nationalismi ei kuitenkaan kiistä muiden joukkueiden olemassa oloa. Nationalismi ei ole toisten alistamista tai imperialismia.

Äänestä
  • No jaa,ei täydellinen vastaus, mutta puolikova essee...nä

    Äänestä

  • W a Wikipedia kirjoitti:

    No jaa,ei täydellinen vastaus, mutta puolikova essee...nä

    Linkkeihin on näköjään otettu myös Suomen kansan sinivalkoiset, joilla ei nationalismin kanssa ole juurikaan tekemistä. Eikös tuon puolueen idea ollut öyhöttää sen kun kerkeää?

    Äänestä

  • Järki käteen kirjoitti:

    Linkkeihin on näköjään otettu myös Suomen kansan sinivalkoiset, joilla ei nationalismin kanssa ole juurikaan tekemistä. Eikös tuon puolueen idea ollut öyhöttää sen kun kerkeää?

    vastauksissa, suorastaan haisee herran oma kirjoitustyyli, kirjoitusvirheineen kaikkineen. Mielenkiintoinen provokaattori, taustalta muuten chauvinismi nostaa päätään aika voimakkaasti. Kannattaisi huomioida se kun kirjoittelee "yltiönationatiolismista", paljastaa helposti myös oman maailmankuvansa?

    Äänestä

  • kärhämää puolustelevissa kirjoitti:

    vastauksissa, suorastaan haisee herran oma kirjoitustyyli, kirjoitusvirheineen kaikkineen. Mielenkiintoinen provokaattori, taustalta muuten chauvinismi nostaa päätään aika voimakkaasti. Kannattaisi huomioida se kun kirjoittelee "yltiönationatiolismista", paljastaa helposti myös oman maailmankuvansa?

    aloitti tämän ketjun,mutta onglma ratkeaa.Hänelle sanoisin:"Älä kysy mitä maasi voi tehdä monikulttuurrin hyväksi puolestasi,vaan kysy mitä sinä voit tehdä maasi puolesta?" SINIRISTILIPPU

    Äänestä

eivät tunnusta tuollaista ajattelua, eivätkä anna tukeaan kansalliskiihkoilulle. Maailma on meidän kaikkien ja meidän jokaisen pitää ymmärtää että vierasmaalaiset eivät ole mikään uhka suomelle, eivätkä suomalaiselle elämäntavalle.

Äänestä
  • elämäntavalle.HEH.HEH Anna mun kaikki kestää mitä nämä ääliöt kirjoittaa.Pariisi, Lontoo,New york,Madrid,Berliini,Moskova tuttuja nimiä...

    Äänestä

  • Suomalaiselle kirjoitti:

    elämäntavalle.HEH.HEH Anna mun kaikki kestää mitä nämä ääliöt kirjoittaa.Pariisi, Lontoo,New york,Madrid,Berliini,Moskova tuttuja nimiä...

    kaupungit liittyvät suomalaisen elämäntavan uhkaan? Lapsellista yhdistää jonkun tietyn terrorismi järjestön ja sitä tukevien tahojen toimet suomalaiseen yhteiskuntaan, jossa ei ole tapahtunut yhtään ko. tasoista tekoa niinä 15-20 vuoden aikana mitä mm. muslimeja tai islamisteja, on suomessa asunut.

    Kaupunkien esittelijä voisi samalla esitellä, että mikä on se yhdistävä tekijä mikä noiden kaupunkien kohdalla toimii, tai mitkä toimet ovat vaikuttaneet tapahtumiin noissa kaupungeissa.

    Suomalainen yhteiskunta kaikkinen tapoineen ja järjestelmineen on niin paljon erillainen, ja toiminnoiltaan omaperäinen että ko. tapahtumat on Suomessa jokseenkin epätodennäköisiä.

    Olisiko syytä kasvaa jo aikuiseksi ja naureskella vasta sitten kun jostain jotain tajuaa. Tyhjän naurajia ja riittää maailmassa.

    Äänestä

  • mainitsemasi kirjoitti:

    kaupungit liittyvät suomalaisen elämäntavan uhkaan? Lapsellista yhdistää jonkun tietyn terrorismi järjestön ja sitä tukevien tahojen toimet suomalaiseen yhteiskuntaan, jossa ei ole tapahtunut yhtään ko. tasoista tekoa niinä 15-20 vuoden aikana mitä mm. muslimeja tai islamisteja, on suomessa asunut.

    Kaupunkien esittelijä voisi samalla esitellä, että mikä on se yhdistävä tekijä mikä noiden kaupunkien kohdalla toimii, tai mitkä toimet ovat vaikuttaneet tapahtumiin noissa kaupungeissa.

    Suomalainen yhteiskunta kaikkinen tapoineen ja järjestelmineen on niin paljon erillainen, ja toiminnoiltaan omaperäinen että ko. tapahtumat on Suomessa jokseenkin epätodennäköisiä.

    Olisiko syytä kasvaa jo aikuiseksi ja naureskella vasta sitten kun jostain jotain tajuaa. Tyhjän naurajia ja riittää maailmassa.

    ole huomannut kuinka paljon 30000:nen muslimin vähemmistö, on jo nyt saanut rajoituksia suomalaisten käyttäytymiselle? Mekkalaa ja älämölöä on ihan riittävästi jo nyt, puhumattakaan siitä kuinka paljon meidän katuturvallisuus on laskenut. En oikein pitänyt monikulttuurisesta joulujuhlastakaan saati sianlihakiellosta, lastemme vaatteetkin määrätään jo nyt koulun taholta. Ehkäpä tulijat eivät olisi niin valtava ongelma määräänsä nähden jos pakotettaisiin sopeutumaan kuten esimerkiksi jenkit tekee, täällä vaan kotoutetaan suomalaisia alkeellisen ja fanaattisen ideologian tahdon mukaisiksi. Jugoslavia on todella julma ja raaka esimerkki siitä mihin tämä johtaa, ensin muslimit ujuttautuvat maahan ja tuhoavat alkuperäisväestön elinolosuhteet, seurauksena sisällissota ja nyt vaaditaan jo omaa valtiota. Käykää Kosovossa katsomassa mitä nämä hellantuutelit ovat tehneet muunmuassa kirkoille, tuhoaminen muuten alkoi jo kauan ennen sisällissotaa! Sotaako te hullut monikultturistit tänne haluatte, mielestäni suomalaisia on kuollut ihan riittävästi sodissa jo nyt. Muutan mieleni samana päivänä kun yksikin monikulttuurinen yhteiskunta todetaan toimivaksi, niin kauan tulen taistelemaan nykykehitystä vastaan kaikin lain suomin keinoin.

    Äänestä

  • todellakaan kirjoitti:

    ole huomannut kuinka paljon 30000:nen muslimin vähemmistö, on jo nyt saanut rajoituksia suomalaisten käyttäytymiselle? Mekkalaa ja älämölöä on ihan riittävästi jo nyt, puhumattakaan siitä kuinka paljon meidän katuturvallisuus on laskenut. En oikein pitänyt monikulttuurisesta joulujuhlastakaan saati sianlihakiellosta, lastemme vaatteetkin määrätään jo nyt koulun taholta. Ehkäpä tulijat eivät olisi niin valtava ongelma määräänsä nähden jos pakotettaisiin sopeutumaan kuten esimerkiksi jenkit tekee, täällä vaan kotoutetaan suomalaisia alkeellisen ja fanaattisen ideologian tahdon mukaisiksi. Jugoslavia on todella julma ja raaka esimerkki siitä mihin tämä johtaa, ensin muslimit ujuttautuvat maahan ja tuhoavat alkuperäisväestön elinolosuhteet, seurauksena sisällissota ja nyt vaaditaan jo omaa valtiota. Käykää Kosovossa katsomassa mitä nämä hellantuutelit ovat tehneet muunmuassa kirkoille, tuhoaminen muuten alkoi jo kauan ennen sisällissotaa! Sotaako te hullut monikultturistit tänne haluatte, mielestäni suomalaisia on kuollut ihan riittävästi sodissa jo nyt. Muutan mieleni samana päivänä kun yksikin monikulttuurinen yhteiskunta todetaan toimivaksi, niin kauan tulen taistelemaan nykykehitystä vastaan kaikin lain suomin keinoin.

    tyhmille jokin todiste, että mikä koulu määrittelee lapsemme vaatetuksen, kuka on kieltänyt sinulta sianlihan syönnin?

    Mikä tuo mekkala ja älämölö oom mistä puhut. Olet tosi kaukana todellisuudesta kun puhut sodista ja turvattomuudesta, kun muutanma sata muslimia asuu suomessa. Melkoinen luuseri olet.

    Suomalaisten kuolleisuus sodissa on eri asia kuin mistäå nyt koitat tehdä suurempaa asiaa, kuin se on. olet selkeästi rotukiihkoilija ja yltiö nationalisti joka ei siedä ulkomaalaisia suomessa, koska sinulla ei ole itsetuntoa, eikä ns. munaa olla mies.

    Tee kaikille palvelus ja viillä ranteesi auki, sillä tuollaisia lötäpöksyjä suomi ei tarvitse.
    Pelkkää pentujen turinaa tuollaiset uhkakuvien luominen, ja osoittaa että olisi syytä tulla luolista ulos, ja katsoa maailmaa avoimin silmin.

    Äänestä

  • anna meille kirjoitti:

    tyhmille jokin todiste, että mikä koulu määrittelee lapsemme vaatetuksen, kuka on kieltänyt sinulta sianlihan syönnin?

    Mikä tuo mekkala ja älämölö oom mistä puhut. Olet tosi kaukana todellisuudesta kun puhut sodista ja turvattomuudesta, kun muutanma sata muslimia asuu suomessa. Melkoinen luuseri olet.

    Suomalaisten kuolleisuus sodissa on eri asia kuin mistäå nyt koitat tehdä suurempaa asiaa, kuin se on. olet selkeästi rotukiihkoilija ja yltiö nationalisti joka ei siedä ulkomaalaisia suomessa, koska sinulla ei ole itsetuntoa, eikä ns. munaa olla mies.

    Tee kaikille palvelus ja viillä ranteesi auki, sillä tuollaisia lötäpöksyjä suomi ei tarvitse.
    Pelkkää pentujen turinaa tuollaiset uhkakuvien luominen, ja osoittaa että olisi syytä tulla luolista ulos, ja katsoa maailmaa avoimin silmin.

    järjestön toimintaan y.m...Päivä kun Helsingin metrossa räjähtää voi olla lähempänä kuin luullaankaan...

    Äänestä

Sekoitit kansallismielisyyden,ja kiihkoisänmaallisuuden keskenään.Tietääkseni ne ovat kaksi eri asiaa?

"Palstalla on viime päivinä ollut tosi voimakasta yltiönationalistista esiintuloa, josta pitää vain ihmetellä sen tarkoitusta."

Heh,mistäs lähtien suomi24:n palstat tasokkaita ovat olleet?:D

Ise en mihinkään rodunjalostus oppeihin usko,mutta kansallismielinen koen silti olevani.

Eikö Sveitsi olekin kansallisvaltio?Ja tietääkseni myös maailman rikkain valtio.Muistaakseni Sveitsi soti viimeksi,noin 200 vuotta sitten.

Eli mielestäni on paskapuhetta,että kansallisvaltiot eivät toimi tänä päivänä.

Äänestä
  • olla kansallismielinen tai kansalliskiihkoilija.
    Jokainen suomalainen on kansallismielinen mutta ymmärtävät että maailma on avoin piha, missä jokainen voi kulkea ja saa kulkea. Niin ovat Suomalaiset itsekkin tehneet jo satoja vuosia.

    Nyt palstalla meuhkaavat yltiönationalistit, kuuluvat tuohon kansalliskiihkoilija kategoriaan.
    Noiden tahojen tarkoitusperiä ja motiiveja pitää todellakin ihmetellä. Noita kiihkoilijoita on suomenkin historiassa ollut, eikä niistä ole mitään hyvää koitunut.

    Äänestä

  • on eri asia kirjoitti:

    olla kansallismielinen tai kansalliskiihkoilija.
    Jokainen suomalainen on kansallismielinen mutta ymmärtävät että maailma on avoin piha, missä jokainen voi kulkea ja saa kulkea. Niin ovat Suomalaiset itsekkin tehneet jo satoja vuosia.

    Nyt palstalla meuhkaavat yltiönationalistit, kuuluvat tuohon kansalliskiihkoilija kategoriaan.
    Noiden tahojen tarkoitusperiä ja motiiveja pitää todellakin ihmetellä. Noita kiihkoilijoita on suomenkin historiassa ollut, eikä niistä ole mitään hyvää koitunut.

    kieltolistalla, samaten lapseni tuli itkien kotiin kun suomenlippu oli paidassa liikaa, eipä soinut suvivirsikään enää jokuseen vuoteen. Helsingissä, Turussa ja Tampereella, tämä älämölö on katujen "valloitusta", ei kuulemma tarvitse valtaväestön enää muuta varten kaduilla olla kuin ryöstettävänä/raiskattavana? Sveitsi ei todellakaan kelpaa esimerkiksi monikulttuurin onnelasta, säätivät kovimmat maahantulorajoitukset Euroopassa viime vuonna. Toisen maailmansodan aikaan hyvin moni juutalainen huomasi Sveitsin rajalla aika tylyn maahantulopolitiikan, eivät olleet oikein innostuneita pakolaisista silloinkaan, maahan on erittäin vaikea muuttaa muuta kuin avioliiton tai työpaikan kautta. Sveitsi on hyvinkin homogeeninen väetöltään, erot kantonien välillä ovat samaa luokka kuin Häme versus Savo. Normaali liikkuvuus on tietysti kaikille mielestäni sallittua, kyllä töihin ja naimisiin saa mielestäni mennä missä ja kenen kanssa lystää. Kysymys onkin tästä itseaiheutetusta maahantuottamisesta jota pitäisi ennemminkin pyrkiä rajoittamaan, käykää ihan oikeasti joskus jossain muuallakin kuin Kälviällä!

    Äänestä

joutuisi tosi pahaan välikäteen, jos maa olisi ilman mitään kansainvälisiä sopimuksia ja yhteistyötä, mikään maa ei nykyisin tule toimeen ilman naapureitaan tai yhteistyökumppaneita.

Äänestä
  • suomalaisia kohtaan, sana kafir tarkoittaa vääräuskoista. Sielläpä se suomalainen on suoraan, sian kanssa samassa rivissä.
    Muistinvirkistykseksi, kyseessä on muuten suomenshiiamuslimien viralliset sivut!

    http://www.suomenshiiamuslimit.org/fatwat-3.php

    Äänestä

  • Kaukana ei täällä Suomessa ja Suomalaisuus on hyvä keksintö,pidetään vaan kansallistunne korkealla ja maassa maan tavalla.Monikulttuurisuus ei voi korvata nyky-yhteiskuntamme nationalismin etuja vakauden henkisenä pohjana tuskin koskaan.
    Historia opettaa...

    Äänestä

  • oltava säännöt,mutta siinä se Islam tuntee vain omat säännöt ja suhtautuu ylimielisesti muihin.
    ALAS PASKAKOKKARE KuLTTUURI

    Äänestä

  • arvostusta kirjoitti:

    suomalaisia kohtaan, sana kafir tarkoittaa vääräuskoista. Sielläpä se suomalainen on suoraan, sian kanssa samassa rivissä.
    Muistinvirkistykseksi, kyseessä on muuten suomenshiiamuslimien viralliset sivut!

    http://www.suomenshiiamuslimit.org/fatwat-3.php

    Kaafirin löysin mutta enpä löytänyt suomalaista XD Kiitos hyvistä nauruista ja yrityksestä taas käännellä asioita ylösalaisin. Way to go.

    Suomessa asuvat muslimit ovat ihan tyytyväisiä Suomeen, onhan valtauskonto kristinusko (kristityt ovat "kirjan kansaa" joten kanssakäyminen on ihan halal vaikka "väärää" uskoa tunnustavatkin) ja he saavat rauhassa harjoittaa omaa uskoaan.

    Scientologit valtaavat maailman! Aliens will be back!

    Äänestä

  • päivän paras kirjoitti:

    Kaafirin löysin mutta enpä löytänyt suomalaista XD Kiitos hyvistä nauruista ja yrityksestä taas käännellä asioita ylösalaisin. Way to go.

    Suomessa asuvat muslimit ovat ihan tyytyväisiä Suomeen, onhan valtauskonto kristinusko (kristityt ovat "kirjan kansaa" joten kanssakäyminen on ihan halal vaikka "väärää" uskoa tunnustavatkin) ja he saavat rauhassa harjoittaa omaa uskoaan.

    Scientologit valtaavat maailman! Aliens will be back!

    sinua aika pahasti.
    1. Virtsa
    2. Uloste
    3. Sperma
    4. Kuollut ruumis
    5. Veri
    6. Koira
    7. Sika
    8. Kafir
    9. Alkoholi
    10. Sellaisen elämen hiki, joka jatkuvasti syö epäpuhdasta (najasat).

    Kafir nimenomaisesti on vääräuskoinen, eli ei islamiin uskova. Jos osaat englantia, voit tarkistaa asian tuolta.

    http://en.wikipedia.org/wiki/Kafir

    Äänestä

Puoluekokoukseen jonkin uuden vaaliteeman, jos haluat ehdokkaaksi?
Toiseksi Liity puolueeseen, jos haluat tällä forumilla vaikuttaa.

Äänestä
  • ja selkeyden ettei tarvitsisi arvoituksia lukea.
    Kuka tarvii puoluekokoukseen uuden vaaliteeman ja miksi puolukokoukseen pitäisi olla vaaliteema?

    Onko tämä palsta sellainen että tarvitaan puolueen jäsenkirja. Jos on niin tämä on pahempaa jo, kuin demareilla konsanaan.

    Äänestä

jo tietävät ennen puoluekokousta, ettei Kähärällä ole aikomustakaan PS jäseneksi.

Äänestä
  • kun jäsenyydestä kerran on vasta luopunut. Oletteko yökyöpelit jotenkin tollikoita, tai muuten kuutamolla. Ette tunnu olevan ainakaan ajantasalla jutuissanne. viimeaikaisten halpamaisten tapahtumien valossa on todennäköistä, että puolueenjäsenyydestä luopuu muitakin.

    Äänestä

  • jäseneksi aio kirjoitti:

    kun jäsenyydestä kerran on vasta luopunut. Oletteko yökyöpelit jotenkin tollikoita, tai muuten kuutamolla. Ette tunnu olevan ainakaan ajantasalla jutuissanne. viimeaikaisten halpamaisten tapahtumien valossa on todennäköistä, että puolueenjäsenyydestä luopuu muitakin.

    Pako puolueesta on alkanut.Marika Kähärä on myös eronnut vastalauseena Timo Soinin toiminnalle ja hänen miehensä Muhammad Zekki ja neljä hänen serkkuansa on eronnut.
    Laittavat Timo Soinin hiljaiseksi.

    Äänestä

  • Mihin johtaa. kirjoitti:

    Pako puolueesta on alkanut.Marika Kähärä on myös eronnut vastalauseena Timo Soinin toiminnalle ja hänen miehensä Muhammad Zekki ja neljä hänen serkkuansa on eronnut.
    Laittavat Timo Soinin hiljaiseksi.

    Uudessa perussuomalaiset lehdessä on mielenkiintoinen ilmoitus.

    Länsi-Helsingin Perussuomalaiset ry:

    Mattila on ilmoitellut olevansa
    yhdistyksen puh.joht?????

    Äänestä

  • lukea lehteä? kirjoitti:

    Uudessa perussuomalaiset lehdessä on mielenkiintoinen ilmoitus.

    Länsi-Helsingin Perussuomalaiset ry:

    Mattila on ilmoitellut olevansa
    yhdistyksen puh.joht?????

    Olisi korka aika pistää hieman järkeä peliin.

    Sillä tälle tälle uudelle Länsi-Helsingin Perussuomalaiset ry.saattaa joutua omituisen rekisteröitymisongelman keskelle.
    Mattila on mitä todennäköisimmin jättänyt rekisteröitymisanomuksen yhdistysrekisteriin aikaisemmin, jolloin Mattilan ilmoitus syrjäyttää myöhemmin saapuneen. On se kumma, ettei asioista voi keskustella Helsingin piirin kanssa, vaan jotkut soheltavat ja sotkevat toimintaa.
    Ja tämmöistä porukkaako pitäisi äänestää tulevissa vaaleissa päättämään yhteisistä asioista, jotka eivät osaa edes alkeellisinta yhteistyön muotoa: keskustelua omassa piirissä.

    Äänestä

  • En usko, että kuvan tekijä edes tietää, mitä fasismi on. Saksassa oli kansallissosialismia, Italiassa fasismia. Sen takia on aika typerää laittaa "Ei fasismia" ja sitten hakaristi, joka oli tunnetusti saksalaisten symboli, kieltomerkkiin.

    Fasismi on talousmalli, jossa valtiolle annetaan ylimmäinen ja tiukka kontrolli valtion sisäisten yritysten talouteen. Fasismille tarkempi suomalainen vastine olisi "korporatismi", eli valtion ja kaupankäynnin yhdistäminen. Vaikka olisi mitä mieltä, fasismi ei edes pohjimmiltaan ole kovin oikeistolainen ajatusmalli. Oikeistolaisuuteen liitetään tiukasti kapitalismi, markkinallinen vapaus ja sen sellainen, joita fasismi - tai kansallisSOSIALISMI niin ikään - ei juurikaan tue.

    Jos olet sitä mieltä, että Suomi kuuluu kaikille, eikö olisikin hyvä, jos Venäjä olisi voittanut? Nimittäin eihän Suomi kuulu meille yhtään sen enempää kuin venäläisille, ruotsalaisille ja kurdeille.
    (Siitäkään huolimatta, että suomalaiset ovat rakentaneet tämän hyvinvointiyhteiskunnan ja kulttuurimme toimivaksi ja kukoistavaksi aika paskoista tapahtumista ja tilanteista huolimatta, siinä missä venäläiset tai kurdit eivät ole juurikaan olleet tukemassa Suomea itsenäistymisen jälkeen.)

    Sehän olisi ihan naurettava ajatus, että esi-isämme muuttivat Suomeen asumaan, rakensivat Suomea, taistelivat Suomen puolesta ja kuolivat Suomen puolesta sen vuoksi, että heidän jälkeläisillään olisi hyvät asiat. Ei! He taistelivat sen takia, että heidän jälkeläisensä saisivat maksaa muiden, kansalaisiaan - jotka muuten rakentavat kulttuurin - kaltoin kohtelevien Sharia-Silvotaan-Naisten-Ja-Lasten-Sukuelimet-kulttuurien työttömien rikollisten elämisen ja asumisen.

    Koska Suomi kuuluu kaikille, miksi ylipäätään kantaa huolta siitä, että ruandalainen kansanmurhaaja saattaa olla rajojemme sisällä, tai että turvapaikkaresurssimme menevät niihin ihmisiin, joilla ei ole aikomustakaan tehdä täällä työtä tai kouluttautua, sen sijaan, että ne käytettäisiin ihmisiin, jotka oikeasti lähtevät valtiossaan lietsovaa sotaa pakoon. :)

    Äänestä

Jälleen kerran se on osoitettu että KÄDE lyö lujaa! Lähes 1500 lukijaa, ja 60 vastausta ketjuun. Ei pärjää ikkunasta kurkkijat eikä kps.n uikkarit, kun aletaan asioista keskustella. ;)

Äänestä
  • mihin miehestä on. Piruuttaan kirjoitetaan ja härnätään isoegoista junttia! Kauankohan pumppu kestää ylipainoa...

    Äänestä

  • sen näyttää kirjoitti:

    mihin miehestä on. Piruuttaan kirjoitetaan ja härnätään isoegoista junttia! Kauankohan pumppu kestää ylipainoa...

    et nytkään pystynyt asiaa luomaan, vaan toisen painon esiin tuomaan. Painoa saa olla, kunhan ei ole älyltään nolla lailla sun, kuten otaksun.

    Piruuttaan piruuttaan sanot mutta voihan olla, että olet kuutamolla. Ei loista sulla polla, siks vaikeeta sun on olla.

    Arilla oikeaa on aatosta, ei tuollaista rienaavaa paatosta. Aatosta on jaloa, ja valoa hän antaa. Sun kai tarkoitus on, vain katkeruuden sontaa kantaa.

    Äänestä

  • voi sua kuomaa kirjoitti:

    et nytkään pystynyt asiaa luomaan, vaan toisen painon esiin tuomaan. Painoa saa olla, kunhan ei ole älyltään nolla lailla sun, kuten otaksun.

    Piruuttaan piruuttaan sanot mutta voihan olla, että olet kuutamolla. Ei loista sulla polla, siks vaikeeta sun on olla.

    Arilla oikeaa on aatosta, ei tuollaista rienaavaa paatosta. Aatosta on jaloa, ja valoa hän antaa. Sun kai tarkoitus on, vain katkeruuden sontaa kantaa.

    Kylvää. MIKSI siis Herra Kähärä ei ole kansanedustaja? MIKSI hän ei ollut edes lähelläkään tulla valituksi? Mitäs katkeruutta siinä olisi? Todellista johtajaa seurataan ja kannatetaan. Montakos ääntä Hänen Korkeutensa saikaan? Tosi mies hoitaa terveyttään ja ylipainonsa pois! Onko se katkeruutta, jos on huolissaan ihmisen terveydestä?

    Äänestä

https://youtu.be/DK0sX_6BD50

Kansallismielisyys on kasvussa, niin myöskin muut isänmaalliset toimijat ovat nousussa. Eiköhän Halal-aho tämä tiedä ja tiedosta kun PS nuoret on jo tuhottu sekä henkilöt vaihdettu että vanhat erotettu pois etnonationalismin takia. Surullista. Ero Soiniin on vain henkilöt ja puheet.

Mutta mitä muuta voi tarjoilijalta odottaakaan?
Persut on köyhän miehen Kokoomus puolue.

Terveiset täältä Arjalan Tuupovaarasta sinne!

Äänestä

PS ei pysty Suomea mitenkään yksin pelastamaan. Vai lieneekö tämä koskaan tarkoituskaan? He eivät halua kaataa saati pysäyttää Marinin demarihallitusta.

Mitä ajattelisi ja sanoisi tänään Tony Halme?

Äänestä
  • "He eivät halua kaataa saati pysäyttää Marinin demarihallitusta."

    Pysäyttämisestä puhuminen tuo väkisillään mieleen sellaisen kuvan, että fasistit haluaisivat käyttää väkivaltaa hallituksen likvidoimiseksi.

    Äänestä

  • Suvaitevaisuus on huijausta!

    Äänestä

Perussuomalaisten ideologia perustuu rasismiin, maahanmuuton ja EU:n vastustamiseen!

Totuushan on, ettei Suomen talous pelaa ilman maahanmuuttajia!

Ja Suomihan monikulttuurinen ja sivistynyt hyvinvointivaltio, jonka ideologiaan kuuluu humanitäärinen apu.
' Vuosittain sadat miljoonat ihmiset kärsivät luonnononnettomuuksien, aseellisten konfliktien ja muiden kriisien seurauksista. Humanitaarinen apu pelastaa ihmishenkiä, lievittää inhimillistä hätää ja ylläpitää ihmisarvoa kriisien aikana. Sitä rahoitetaan Suomen kehitysyhteistyön määrärahoista.'

Viisaat ja järkevät ihmiset ymmärtävät, ettei Suomi ole mikään erillinen saareke, jossa pystyttäisiin elämään vain oman väen kesken välittämättä maailman myllerryksestä ja sulkemalla vaan silmät ja yrittämällä käpertyä omaan pieneen maahamme pelkästään oman väristen ihmisten ympäröimänä.

Humanitääristä apua tarvitaan ehkä me itsekin suomalaiset jonakin päivänä, samoin kuin turvapaikkaa oman maamme ulkopuolelta!
Ei pitäisi unohtaa, että Suomesta jouduttiin lähettämään valtavat määrät lapsia pakoon toista maailmansotaa muihin Pohjoismaihin, lähinnä Ruotsiin.
Talvi- ja jatkosodan aikana 1939–1945 Suomesta siirrettiin Ruotsiin, Tanskaan ja Norjaan yhteensä lähes 80 000 lasta!

Olemme osa tätä yhteistä maapalloa, jossa tarvitaan välillä toistemme apua mitä moninaisimmissa kriiseissä. Vahvempi auttaa heikompaa, jotta pystymme säilyttämään tämän pallomme elinkelpoisena.

Äänestä
  • Mutta myös etnisten suomalaisten syrjintä on rasismia. Et ole itse yhtään parempi vaan vähintäänkin yhtä rasisti.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Mutta myös etnisten suomalaisten syrjintä on rasismia. Et ole itse yhtään parempi vaan vähintäänkin yhtä rasisti.

    Eihän kai edellisessä kirjoituksessa syrjitty millään tavalla ns. etnisiä suomalaisiakaan!

    "Perussuomalaisten puheenjohtaja Jussi Halla-aho sanoo, että vaikka kaikilla suomalaisilla onkin yhteisiä piirteitä, pelkän etnisyyden tai kielen perusteella ei ole mahdollista määritellä sitä, kuka voi olla suomalainen.

    – Uskon avoimeen suomalaisuuteen, koska se on historiallinen todellisuus. Olemme muodostuneet aikana, jolloin ihmiset saattoivat muuttaa rajojen yli. Jos vaikka sulkisimme esimerkiksi tumman ihon pois suomalaisuudesta, niin yhtä hyvin voitaisiin kysyä, entäs ruskeasilmäiset tai tummatukkaiset? Kaikkihan ne ovat tulleet jostakin, ne ovat kaikki periytyviä ominaisuuksia.

    Äänestä

Niin, yltiönationalismi on yksisilmäisyydestä johtuvaa henkistä sairautta, josta ei seuraa kuin pahoja ongelmia meidän demokraattisessa ja monikulttuurisessa Suomessamme.
Rauhallinen yhteiskunta ja maailman rauha ovat tärkeimpiä kriteereitä ajatellessamme maamme parasta. Ihmiset ovat joka ainoa ihmisiä, olivatpa sitten minkävärisiä ja mitä uskontoa harjoittavia tahansa! Onhan Suomessa on omassa perinteisessä väessämme kaikenlaista valtauskonnostamme erottuvaa lahkolaisuutta.

Suvaitsevaisuus ja toistemme hyväksyminen on se voima, joka vie meitä Suomena eteenpäin inhimillisenä ja kaikenlaisia ihmisiä kunnioittavana maana.
Rikollisia löytyy niin kotimaisista kuin ulkomaisistakin ja vankilat ovat heitä varten!!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


UPDATE_7552163 kirjoitti:

Onko yltiö nationalismi tavoiteltavampaa, kuin harmooninen suvaitsevaisuus? Palstalla on viime päivinä ollut tosi voimakasta yltiönationalistista esiintuloa, josta pitää vain ihmetellä sen tarkoitusta.

Eikö historia ole opettanut meille mitään? Onko meillä oppimisvaikeuksia, ja asioiden ymmärtämisen ongelma.

Millä nuo yltiönationalismiin suuntautuneet oikeuttavat ajatuksensa, ja millä keinoin he aikovat toteuttaa noiden ajatuksiensa toteuttamisen?

Henkilökohtaisesti en usko, että perussuomalaiset ovat noin ahtaasti ajattelevia, mitä nuo ääriainekset antavat ymmärtää.

Vaatimus integroitumisesta on luonnollista, mutta asennoituminen yli-ihmiseksi ei ole. Integroituminen pitää myöskin tehdä niin mahdolliseksi, että siihen voi oikeasti tarttua.

Tahot jotka puhuvat kliseen omaisesti suomalaisuudesta, sen totuusarvoista, ja sen nationalistisista merkityksistä, antavat käsityksen että realiteetit ovat kadonneet.

No suomi meni jääkiekon loppuotteluun mikä sinänsä on kansallisen ylpeyden aihe, mutta sekään ei poista sitä totuutta että muitakin "joukkueita" on olemassa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu