Hyvästi Canal+

Nonsense

Olin aikoinaan (tyytyväinen?) HTV-tilaaja, sen jälkeen jälkikasvuni painostuksesta siirryin Canal palveluihin. Nyt jälkikasvuni on poistunut omille teilleen ja minulla on ollut enemmän aikaa seurata ohjelmatarjontaa. Muut ns. peruskanavat ovat jopa parantaneet ohjelmatarjontaansa, mutta Canal on mennyt mielestäni surkeaan suuntaan.

Canal "paketti" maksaa 29,-€/kk jolla saa kuulemma peräti 7:n kanavaa. Ei muuten pidä paikkaansa(*)! Saadaksesi (Welho) kaapelitaloudessa ns.Canal’HD:n näkyviin, joudut vuokraamaan (ostaa ei voi, ja muualta ei sitä saa) Welho:lta digiboxin, vaivaiseen 19,-€/kk vuokrahintaan. Eli koko ns.”pakettihinnaksi” tuleekin 48,-€/kk. Edullista? Ehkä joillekin, jos kanavatarjonta olisi ns.hyvää katsottavaa.

Työssäkäyvällä ihmisellä ei käytännössä arkisin ole aikaa paljonkaan seurata TV:n ohjelmatarjontaa. Ja mitä tapahtuu esim.lauantaina iltapäivällä Canal :lla. Kolmelta, joskus neljältä kanavalta tulee urheilua, etupäässä jalkapalloa ja/tai golfia. Muilta kahdelta kanavalta(*)joita pääsee seuraamaan, toisintoja jotka todennäköisesti on jo aiemmin jopa peruskanavilta nähnyt. Ei hyvä! Paitsi futisfriikeille jotka pitävät jälkilähetyksistä.

Sitten Canal lopettaa vielä jopa kuluttajille suunnatun ohjelmalehdenkin.
Fantantista, ja suuri kiitos. Ei kuluttajaa paremmin voisi herätellä turhien kuukausittaisten kulujen karsintaan.

3

1070

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ylen vakiokatsoja vm.1969

      Ostin tässä kotiini digiboksin ja mielessä on maksu-TV:n joku paketti.Welhon peruskanavat tuo jo palvelua ja tarjontaa ihan kiitettävästi.Elokuvat vain ovat tunnetusti surkeita Ylen ja mainoskanavien ohjelmissa.Kun katsoo väh.2-tuntia teeveetä joka päivä, herää kysymys,onko lisätarjonta tarpeellista?.Tosin CANAL on urheilussa aktiivi, mutta muu viihde on silppua.VIASAT on minusta nyt kanavien määrän perusteella paras ja monipuolisin.Elokuvat on samaa Hollywood tuotantoa,kuin Canalilla.
      Odotan ehkä loppuvuotta 2008 ja 2009 kevättä, silloin on uusia maksukanavia tulossa mm.SanomaWSOY:n elokuvakanava?.

      • pettynyt

        mulla taas on nyt näkyny nuo viastain kanavat kolme viikkoa ja olen äärimmäisen pettynyt,samat leffat pyörii joka päivä,ensin tv1000 kanavalla sitten tv1000 ja siiten vielä familyltä.


    • miimu

      Olen täysin raivona ja laitoin vihaista viestiä canal plussan infoon. Ohjelmalehtisen lopetus täysin ääliömäistä! Asiakaspalvelu huononi entisestään. Kehtaavat vielä valehdella syyksi ympäristönäkökohdat. Katin kontit! Kustannussäästöjä vaan tavoittelevat tällä ja asiakkaiden kustannuksella. Olen myös kohta entinen asiakas ellei lehtistä aleta taas julkaisemaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Onnea Riikka! Työttömyys aste on nyt täysi kymppi!

      🎯 💪 Kiitoksia Riikalle ansiokkaasta työstä Suomen kansantalouden tuhoamisessa. V.Putin suljetun rajan tuolla puolen
      Maailman menoa
      164
      5673
    2. Persujen Anna Koskela kaahasi 172 km/h

      Kuvasi samalla myös videota, jonka sitten myöhemmin poisti. Jotenkin tuntuu persuilta lähtevän nyt kaikki lapasesta, va
      Maailman menoa
      14
      5368
    3. Ratkaisujen tarjoamisen sijaan SDP on keskittynyt levittämään väärää tietoa

      Kokoomuksen kansanedustaja Martin Paasi on turhautunut eduskunnassa käytävään salikeskusteluun. Hän kertoo, miksi. – Ko
      Maailman menoa
      65
      5103
    4. Miksi media ei ole tutkinut Li Anderssonin antifa-yhteyksiä

      Antifa on väkivaltainen äärivasemmistolainen terrori-järjestö, joka USA:ssa on nyt kielletty. Andersson itse on äärivas
      Maailman menoa
      90
      4676
    5. Hyvällä tuurilla Suomen väkiluku nousee 7 miljoonaan

      Vuoteen 2050 mennessä, mikäli onnistumme maahanmuuttopolitiikassa hyvin. Näin analysoi väestötieteen tohori Hiilamo. ht
      Maailman menoa
      226
      4647
    6. Riikka jytkytti työttömyyden uuteen ennätykseen!

      Erinomaista työtä jälleen kerran irvistelevältä saksiniekalta. ”Yhtä korkeaa työttömyysastetta ei löydy työvoimatutkimu
      Maailman menoa
      183
      4557
    7. Juuri nyt! Parturi bongattu Sannan seurassa!

      🌐 Breking News 📢 🗞️ 🆕 Kaksikko bongattu Suomen Helsingin Töölöstä. Kyllä. Sieltä samasta Töölöstä, josta kuppakin
      Maailman menoa
      6
      4529
    8. Keskisarja kiihotti persuja kansanryhmää vastaan

      Rikoksen vakavuutta lisää se, että Keskisarja toimii eduskuntapuolueen puheenjohtajana, jonka puheilla on enemmän painoa
      Maailman menoa
      65
      4402
    9. Kolmepäiväinen työviikko on kulman takana

      Zoomin toimitusjohtajan mukaan tekoäly alkaa olla monissa työtehtävissä niin tehokas, että ihmiset voivat pudottaa työpä
      Maailman menoa
      15
      3989
    10. Mercedes-Benzille riitti Suomen äärioikeistohallitus

      Tästä jo pari vuotta sitten varoiteltiin, että kaikki ulkomaalaiset investoijat poistuvat fasistipersujen myötä tukemast
      Maailman menoa
      42
      3905
    Aihe