Parvekelaatat itse tehden

Hei!

Minulla on lasittamaton suorakaiteen muotoinen parveke. Haluaisin peittää ankean betonilattian puulaatoilla, mutta kaupoissa myytävät pikkulaatat tuntuvat vaikealta ratkaisulta siivouksen vuoksi.

Ajattelinkin, että enkö voisi väsätä itse esimerkiksi terassille tarkoitetusta lämpökäsitellystä puusta parvekkeella koko lattiapinta-alan kokoisen ison "laatan" monen pienen sijaan? Olisi minusta paremman näköinenkin.

Tällaista ratkaisua en ole oikein nähnyt missään ja siksi mietinkin, että onko tässä nyt jotain hankalaa, mitä en itse ymmärrä?

Eikö esim. puukeskukselta saisi puutavarankin ihan omiin mittoihin sahattuna niin, että itselle jäisi vain naulaushommat?
57948
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Niinhän se paras tulee, jos kerran olet kätevä käsistäs ja osaat nikkaroida.

Siivouksen kannalta on ihan se ja sama, onko laattoja yksi vai monta, jos jätät lautojen väliin roskien mentävät raot:) Toisaalta jos haluaa vaikka talveksi nostaa ne laatat lumelta suojaan, niin pienet laatat on helpompi pinota ja vaikka suojapeitolla peittää. Näin ne ovat pitkäikäisemmät.

Ainakin sisustusohjelmissa tuollaisia on tehty parvekkeille, joten turha pelätä, että siinä olisi jotain pelättävää.

Äänestä

voi parveketta sitten siivota jos laitat "laatat" ko ko alueelle. Sinne menee hirveästi likaa ja jos ei voi siivota niin se jäte alkaa haista siellä lämmössä. Itsellä 50x50 laatat ja siivous kerran kesässä syksyllä ja otan laatat pois puolelta alalta ja sitten toiselta. Aikaa menee 30 minuuttia koko hommassa ja sen voihan letkulla pestä.
Minä miettisen tuota koko lauta hommaa vielä?

Äänestä

Siitä tulee aika massiivinen ja painava.. Meinaan, että ne laudat tarttee rungokseen paksumpaa tavaraa kuin lauta. Siivouksen kannalta ei takuulla ole yhtään helpompaa ja jos se iso laatta on ison parvekkeen kokoinen, niin tuskin jaksat edes nostaa sitä.
Ja jos kuitenkin moisen teet, niin kasaa ruostumattomilla ruuveilla, älä nauloilla. Niin kannattais tehdä pienempiäkin laattoja itse tehdessä. Bilteman rosteriruuvit ei edes maksa ihmeitä ja laatat pysyvät "ikuisesti" kasassa

Äänestä
  • Minusta se olisi nimenomaan helpompi siivouksen kannalta jos laatta olisi yhtenäinen. Vaikka sen pystyynnostamiseen tarvittaisiinkin kaksi käsiparia niin saisi kerralla siivottua koko lattialan kunnolla.

    Lämpökäsitellystä puusta ajattelin tuon tehdä noin puolen sentin raoilla.

    Äänestä

  • PennyLane kirjoitti:

    Minusta se olisi nimenomaan helpompi siivouksen kannalta jos laatta olisi yhtenäinen. Vaikka sen pystyynnostamiseen tarvittaisiinkin kaksi käsiparia niin saisi kerralla siivottua koko lattialan kunnolla.

    Lämpökäsitellystä puusta ajattelin tuon tehdä noin puolen sentin raoilla.

    Kerron millaisen olen aiemmin tehnyt. Siinä on samasta puusta pääliosat ja aliosat. Kyllästetystä männystä ja ruuvattu kiinni. Tehty 170 sm (parvekkeen syvyys) x 50 sm ( eli neljä lautaa sellaisella välillä, että lyijykynä juuri mahtuu väliin). Ja niin monta tällaista palaa tehtiin, että parvekkeen pituus tuli täyteen. Muistaakseni viimeiseen palaan vain kaksi tai kolme lautaa. Eivät paina mahdottomia.

    Valmiiksi sahattuna saa jostain ja jostain ei. Tavalliseen koivuun pitää porata alkureiät. Taipumusta halkeiluun. En tiedä miten mikäkin lämpökäsitelty puu käyttäytyy. Kannattaa kysyä myyjältä pitääkö ruuveja (tai nauloja) varten porata alkureiät.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


PennyLane kirjoitti:

Hei!

Minulla on lasittamaton suorakaiteen muotoinen parveke. Haluaisin peittää ankean betonilattian puulaatoilla, mutta kaupoissa myytävät pikkulaatat tuntuvat vaikealta ratkaisulta siivouksen vuoksi.

Ajattelinkin, että enkö voisi väsätä itse esimerkiksi terassille tarkoitetusta lämpökäsitellystä puusta parvekkeella koko lattiapinta-alan kokoisen ison "laatan" monen pienen sijaan? Olisi minusta paremman näköinenkin.

Tällaista ratkaisua en ole oikein nähnyt missään ja siksi mietinkin, että onko tässä nyt jotain hankalaa, mitä en itse ymmärrä?

Eikö esim. puukeskukselta saisi puutavarankin ihan omiin mittoihin sahattuna niin, että itselle jäisi vain naulaushommat?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu