Auto tiputtaa öljyä.

mitä tehdä?

Niin ongelmani on tämä, että huomasin parkkipaikallani, että autoni moottorin alle on tullut sellaisia pieniä öljyläikkiä.

Autossani on ohjaustehostin.

Kysymykseni kuuluu, että mitä kannattaa tarkistaa ensiksi autosta kun tälläistä tiputtelua esiintyy?

Myönnän että olen aika urpo autoasioissa, mutta olisin kiitollinen jos listaisitte yleisimmät syyt mistä oljyä tiputtaa.

Tiedän että vaihtoehtoja on ilmeisesti monia, mutta voitteko antaa neuvoja että mitkä asiat kannattaa tarkistaa ensiksi? Eli mitkä ovat ne yleisimmät syyt öljyvuodoille.

Kiitos vastauksista!

8

20051

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ruostepallo

      Tarkista nyt ensin öljymäärä. Saat käsityksen, onko vuoto välittömästi korjattava vai tässä vaiheessa vain kosmeettinen ongelma.

      Sitten katselemaan moottorista ja vaihteistosta, millä pinnoilla näkyy ylimääräistä öljyä. Hyvällä onnella pystyt jo tästä päättelemään vuotokohdan. Öljy valuu alaspäin, mutta voi joissakin tilanteissa myös roiskua niin, että vuoto on alempana kuin uskoisikaan.

      Yleisimpiä vuotokohteita ovat akselien läpivientitiivisteet eli stefat, venttiilikopan tiiviste ja öljynsuodatin. On niitä muitakin, vaikkapa ohjaustehostin.

      Ja polttoainevuotokin voi näyttää asfaltilla öljyvuodolta.

      • Yrjö

        katsottava pissapojan ja jäähdyttäjän nestemäärä.
        Öljyläiskä viittaa jäähdyttäjän vuotoon.


      • automies¨
        Yrjö kirjoitti:

        katsottava pissapojan ja jäähdyttäjän nestemäärä.
        Öljyläiskä viittaa jäähdyttäjän vuotoon.

        >Öljyläiskä viittaa jäähdyttäjän vuotoon.

        Mistä näitä höpöttäjiä aina sikiää? Öljyläiskä ei nimenomaan viittaa jäähdyttimen vuotoon sillä jäähdyttimessä ei todellakaan ole öljyä.


      • Yrjö
        automies¨ kirjoitti:

        >Öljyläiskä viittaa jäähdyttäjän vuotoon.

        Mistä näitä höpöttäjiä aina sikiää? Öljyläiskä ei nimenomaan viittaa jäähdyttimen vuotoon sillä jäähdyttimessä ei todellakaan ole öljyä.

        pissapojan vuoto,jos ei jäähdytin?


      • automies¨
        Yrjö kirjoitti:

        pissapojan vuoto,jos ei jäähdytin?

        Sinäkö sitten tapaat täyttää pissapojansäiliön öljyllä?...


    • diplinssi

      Pyyhhi moottorista öljypohja ja molemmat päät eli kytkimen luota ja hihnapäästä alta. Jos öljyinen jostain ylempää esim. öljynsuodattimen/öljypumpun luota tai kannentiivisteen liitoksesta, pyyhi myös. Vaihteistosta pyyhi lähtevät vetoakselin nivelet.
      Sitten panet vaikka kivillä paikalleen sanomalehteä ja ajon jälkeen ajat tämän päälle. Seuraavana aamuna katsot ennen auton liikutusta, mihin kohtaan tiputtaa ja mistä tulee.

    • Anonyymi

      Tyhjennysproppu löysällä tai sen kierteet kuluneet.

    • Anonyymi

      Minun autosta tippuu jonkin verran bensaa kun on seissyt paikallaan. Missä voisi olla joku vuoto? Tuli vana kun käytti kylmänä. Ajaessa ei kuitenkaan tipu ja ajon aikana vuoto loppu. Ei jäänyt tippoja parkkipaikalla tms.
      Voiko bensaa kerääntyä jonnekin jemmaan veden sekaan, ei tajua.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo räyhää: kansan on muututtava

      Orpon mukaan kansa ei elä kokoomuksen kanssa samassa todellisuudessa, ja sen vuoksi kansan on muututtava. Kas kun ei san
      Maailman menoa
      251
      2868
    2. Muovikassikartelli

      Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell
      Talousrikokset
      3
      1604
    3. Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta

      Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.
      Maailman menoa
      2
      1305
    4. Et taida paljoa

      treffeillä käydä? 😆 mieheltä Naiselle
      Ikävä
      101
      1174
    5. Nainen, nyt esitän muutaman skenaarion

      Asumme yhdessä ja seurustelemme. 1. On ilta ja olet sohvalla makoilemassa ja räpläät kännykkääsi. Makuuhuoneesta kuulu
      Ikävä
      123
      1151
    6. Oikea kaste on syntisten kaste

      Oikea kaste on syntisten kaste. Vain syntisiä tulee kastaa. Itsensä uskoviksi ja vanhurskaiksi julistaneita ei tule ka
      Kaste
      58
      1015
    7. Kristillinen kaste toimitetaan upottamalla veteen - pään valelukaste ei kelpaa

      Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen puhdistautumiseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali verta
      Kaste
      153
      1012
    8. Mikä tekee sen

      Vetovoiman kaivatussasi?
      Ikävä
      67
      1000
    9. Upotuskaste on raamatullisin kaste

      Jokainen raamattua lukenut tietää sen. Päivänselvä asia. Vauvalle annettu kaste ei löydy raamatusta.
      Kaste
      717
      927
    10. Harmittaako joku

      Harmittaako joku asia tai asiat, mitä on tapahtunut tai jäänyt tapahtumatta?
      Ikävä
      133
      882
    Aihe