Kyllä se niin on vain yksikertaisesti, että mielessä se todellinen vika vain on. Miksi suomi on 7 kertaa ollut finaalissa ja peräti 6 kertaa ottanut hopeaa. Kyllä sille selitys vain löytyy ja se on se, että ei haluta vain yksinkertaisesti voittaa, ajatellaan mielessä kokoajan häviötä ja finaalit on jo hävitty tuhat kertaa mielessä ennen kuin eräkello todella pelin lopettaa, siinä syy. Mielen tasolla on mennyt se pieleen, että ei osata ajatella että olemme maailman mestareita, vaan pitää ajatella suomalaisen mentaliteetin mukaisesti, että olemme luusereita, emme voi voittaa ja olemme ikuisia kakkosia. SÄÄLI!
Leijonien mielessä vikaa
3
447
Vastaukset
- tozimies
Paineensietokyky on otsikossa lainausmerkeissä, koska sen olemassaolo Suomalaisissa joukkueurheilulajeissa on hieman kyseenalaista.
Kahdeksan lätkän arvokisojen loppuottelua, seitsemän tappiota. Voittoprosenttina se on 12,5%.
Mistä johtuu, että aika kun Suomalainen joukkue on tiukan paikan edessä, tulee pelaajille paskat housuun? Jääkiekko nyt räikeimpänä esimerkkinä, mutta muistaen myös viimeisen potkupallon EM-karsintaottelun.
Tätä olen miettinyt monet kerrat.
Koska eihän paineen alla sortuminen voi olla kansallinen luonteenpiirre, koska suomalaiset kuitenkin pärjäävät kovaa kanttia vaativissa yksilölajeissa, kuten autourheilu, mäkihyppy. Ja jos esimerkiksi tarkastellaan Suomalaisten autourheilijoiden kanttia kovissa koitoksissa, lähestulkoon aina Suomalainen on vetänyt pitemmän korren ulkomaalaista kilpakumppaniaan vastaan.
Onko niin, että suomessa kaikki sellaiset nuoret joilla on huono paineensietokyky hakeutuvat joukkueurheilulajeihin? Huonoitsetuntoiset nuoret kaipaavat sosiaalista kontaktia ja hakeutuvat lajiin, jossa saavat olla muitten samanlaisten kanssa tekemisissä?
http://www.cuzetus.com - kotisohvia myöten
kyllä sen pää alhaalla, suomalaisen valmistaudutaan häviämään luuseripaska -fiiliksen näkee kaukalon ulkopuolella katsojien naamassakin.
venaa siinä sitten uskoa pelaajiltakin - rudi84
No asiaan voi vaikuttaa myös se,että suomella ei ollut kauheesti niitä hyviä pelaajia nhl:stä toisin kun kanadalla. Ottihan ne joo turhia jäähyjäkin...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mies, miksi et vaikuta halukkaalta?
Ihmeellistä käytöstä mieheltä. Toki et ole mikään teinipoika enää.1011641- 2101517
Ikävä on häntä
Josta on tullut niin tärkeä ja rakas. Olisinko onnellinen hänen kanssaan. Ne rakastavat silmät jotka mua katsoo aina jos591010Minkä kultakimpaleen
Menetän jos en saa häntä. Joku muu saisi nauttia siitä hellyydestä, huumorista ja intohimosta. Ehkä hän ymmärtää nyt mik31990Terveystalon lääkärit ylilaskuttaneet
Tämän pörriäiset osaavat, laskuttamisen. Terveystalo myöntää asian. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011134269.html "K55809En kai koskaan saa sinua
Koska et usko että riitäisit minulle. Olet aina pitänyt itseäsi liian risana ja heikkona. Katkot korkeutesi, ja poraat k49771Helppo selvittää onko oma täällä
Laittaa yhden selvän kysymyksen ja jos kukaan ei osaa vastata, niin oikea ei ole täällä. Saa käyttää vapaasti hyödykse49765Tykkäsit nainen
Aina eniten lähetyssaarnaajassa, muistan miten nautit!😎😚 meidän pitää päästä vielä kokemaan se.36725The Summit Suomi: Maxie avaa hyytävästä tilanteesta kuvauksissa: "Veri roiskui ja tajusi, että..."
Oletko seurannut The Summit Suomea? Tykkäätkö vai et tai mitä mieltä ylipäätään olet sarjasta? Moni katsoja on kaikonnut5712Kerroppas nyt
M mies, että kenestä sinä oikein tykkäät, niin saadaan tämä asia muillekin selväksi 😉54702