Jätä minut rauhaan / biisi, jota EI levytetä suomeksi

mitä haluat kertoa?

Jätä minut rauhaan


Minun pitää mennä, mutta sinä vielä nukut
Ei ole mitään sanottavaa, aikamme on kulunut loppuun
Otit minut sänkyyn, sitä sinä etsit
Mutta et edes välitä, mitä minä olen

Haluan, haluan herättää sinut

Jätä minut rauhaan, haluan mennä kotiin
En halua nähdä sinua, joten jätä minut rauhan
Jätä minut rauhaan, koska tunnen kuolevani
Jätä minut rauhaan,haluan mennä kotiin
Tulee vielä päivä, jolloin näen sinun itkevän
Koska tulet saamaan ansiosi mukaan, jätä minut vain hauhaan

Mutta mitäpä, jos jäänkin, kunnes hän tulee paikalle,
Hän ei edes tiedä, hän rakastaa sinua suotta.
Valheet, jotka kerroit muuttuvat suruksi.
Minun pitää hullutella pysyäkseni järjissäni.

Haluan, haluan murtaa sinut.

Jätä minut rauhaan, haluan meennä kotiin
En halua nähdä sinua, jotenm

Jätä minut rauhaan, haluan mennä kotiin
En halua nähdä sinua, joten jätä minut rauhan
Jätä minut rauhaan, koska tunnen kuolevani
Jätä minut rauhaan,haluan mennä kotiin
Tulee vielä päivä, jolloin näen sinun itkevän
Koska tulet saamaan ansiosi mukaan, jätä minut vain hauhaan

Minun täytyy, minun täytyy vihata sinua.


Jätä minut rauhaan, haluan mennä kotiin
En halua nähdä sinua, joten jätä minut rauhan
Jätä minut rauhaan, koska tunnen kuolevani
Jätä minut rauhaan,haluan mennä kotiin
En voisi välittää vähemmän, jos rakkaus vain valehtelee kuollen
Ja nämä ovat hyvästi, joten jätä minut rauhaan.




Mässäileekö Hanna hotellissa seuraavat pari päivää, kuten hän Seurassa kehui tekevänsä, kun krapula iskee? Muuta pienten tyttöjen esikuvaksi sopivaa ja Seurasta luettua on muunmuassa kehuskelu laiskuudella edellisessä hommassa (pomo tuli taukotupaan huutaan, että töihin siitä) ja jopa nykyisessäkin hommassa "nappauskerttoimen" puutteen toteaminen. Irstailukin oli ko. jutun perusteella Hannasta ihan OK juttu, jos miehet taputtelee pyllylle.

2

517

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • minä vaan

      "Seurasta luettua on muunmuassa kehuskelu laiskuudella edellisessä hommassa (pomo tuli taukotupaan huutaan, että töihin siitä)"

      Jos kerran työntekijä istuu taukotuvassa, se tarkoittaa sitä että työntekijä on tauolla. Sillä ei ole mitään tekemistä laiskuuden kanssa. Sen sijaan pomolla saattaa olla pienoinen asennevamma tai väärä käsitys työehtosopimuksen kirjatuista lakisääteisistä kahvitauoista ja työntekijöiden oikeudesta pitää ne.

      En ole lukenut mainitsemaai Seuran artikkelia, mutta olen melkoisen varma että olisin tulkinnut edellä mainitun, kuten nuo muutkin oudot juttusi vähän toisella tavalla. Ehkäpä tuossa taas paistaa läpi se suomalainen perikateus ;)

      • omien sanojensa

        mukaan, siis. Ainakaan meillä ei mennä taukotupaan istumaan, jos ei satu hommia juuri sillä hetkellä olemaan, vaan niitä kysytään lisää. Taukotupaan piiloutuminen on sikäli huono homma, että eihän pomo silloin voi sinulle niitä uusia hommia antaa, jos niitä olisi sattunut löytymään. Hanna ollut työaikana työpaikallaan, joka jo sinällään on toistuessaan irtisanomisperuste. Teollisuudessa on kiinteät taukoajat.

        Toki H.P.:n pomo olisi voinut ryhdikkäämminkin asian hoitaa. Lue Seurasta, jos et usko.

        Ihan vain tasapuolisuuden nimissä täytyy sanoa, että itse olen törmännyt ihan vastaavaanlaiseen eräässä vanhassa työpaikassa: tupakoijat olivat vartin tupakalla, mikä oli pomon mielestä ilmeisesti OK. Mutta ei se, että tupakoimaton pysähtyi vaihtamaan pari sanaa ko. tupakoijioiden kanssa. Haukut tuli. Tupakojiat jäivät vielä joksikin aikaa tupakalle...


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kumpi teki aloitteen?

      😃 häh
      Ikävä
      111
      4389
    2. Onko kaivattusi ulkoisesti

      paremman vai huonomman näköinen kuin exäsi? 🪤
      Ikävä
      80
      3564
    3. Just alkoi ottamaan päähän

      Miten voikin mennä näin, että koko päivän haluaa vain nähdä toisen ja lähelle. Sitten aivan salamana mieleen tulee kaikk
      Ikävä
      22
      3421
    4. Oletko koskaan stalkannut kaivattuasi?

      Jos olet, miten olet stalkannut? Jäitkö kiinni? Onko hän stalkannut sinua? Jos on, miten suhtauduit?
      Ikävä
      84
      3415
    5. Karhuryhmä

      Kellään tarkempaa tietoa miksi ja missä karhuryhmä ollut? Perheväkivaltaa vai huumeperintää kenties taas?
      Jämsä
      27
      3306
    6. Mitä sä pelkäät

      Ettei tää etene?
      Ikävä
      90
      2974
    7. Mitä kaikkea sä

      Olisit valmis tekeen mun eteen vielä? Vai oletko mitään?
      Ikävä
      76
      2974
    8. Raisionkaaren koira hyökkäys

      Taas nähtiin että koiriin ei voi luottaa. Eilen illalla vapaana ollut koira hyökkäsi Raisionkaarella kolmen henkilön kim
      Raisio
      67
      2865
    9. "Mielipide: Äärivasemmiston uhka on otettava vakavasti"

      Demokratia näyttäisi olevan Halla-aholle enemmänkin välttämätön paha kuin tavoiteltava asia. Väkivallan ihannointi ja m
      Maailman menoa
      45
      2810
    10. Tapa jolla kohtelit minua viimeksi miellytti erityisesti

      Osaat huomioida kauniisti ja katsot aina tilanteita yhteisen hyvän kannalta. Sitä arvostan erityisesti.
      Ikävä
      85
      2589
    Aihe