Länsi-Porin

kirkon rappuset jätettävä rauhaan. Sylkeä, tyhjiä kaljapulloja ja muuta roskaa, eikö niistä rikotuista laseista opittu mitään ? Nuorisolla pitää olla muitakin kokoontumispaikkoja.
3710
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

pitäisi kontrolloida hiukan tarkemmin missä nämä ylä-aste ikäiset teininsä liikkuvat ja milloin.
Ei meillä olla viikonlopppuisin1-2 aikaa ulkona,vaikka onkin jo 15 vuotias.
Joku ajattelee että kova kuri,mutta kerkiää kyllä sitä kaljottelua harrastamaan myöhemminkin,kun tulee vanhemmaksi.
Toinen paikka missä tämä nuoriso kokoontuu on tuo ylä-asteen viereinen puisto.Herää kysymys missä ne äidit ja isät ovat,jos lapset saavat viikonloput ja kesällä arki-illatkin olla ulkona miten huvittaa.

Äänestä
  • ovat smailerissa karajoikaamassa. Ei heidän harrastuksiaan saa rajoittaa alle 70 vuotiaina. Niillehän tulee muuten ressi. Mites ne nyt ehtis omia hedelmiään vahtimaan? Kullannuppuja.

    Äänestä

  • Ymmärtääkseni kirjoitat tekstisi vanhemman ominaisuudessa.
    Kirjoitat yhtä aikaa kovasta kurista ja sitten, että kaljottelua kerkiää harrastamaan myöhemminkin, kun tulee vanhemmaksi.
    Sinun mielestäsi kaljottelu on nuorelle ihmiselle HARRASTUS, ei esim. terveyttä ja kuntoa rapauttava, sosiaalisia ongelmia aiheuttava ja ennenaikaiseen hautaan johtava elämäntapa??
    Kun on koko ikänsä seuraillut porilaisen lähiön 15-40-vuotiaita HARRASTELIJOITA, tulee väkisin mieleen, missä ovat olleet heidän vanhempansa, kun on pitänyt kasvattaa jälkikasvusta tervettä, itsestään huolehtivaa ja työhaluista Suomen kansalaista. Missä on ollut se KURI?
    Nykyään kai hakevat vanhemmiltaan rahaa viinaan ja tupakkaan! Sisko tai veli maksaa vuokran, kun raha-asiat ei muuten hoidu! etc.
    Huomaan, että välität lapsistasi, kannat huolta siitä, etteivät vietä viikonloppujaan missä tahansa ulkona.
    Pidä pintasi ja anna lapsillesi aikaa nyt, kun he teini-iässä sitä tarvitsevat. Keksi yhteisiä harrastuksia tai jollei aika riitä, rahoita esim. jokin liikunnallinen harrastus heille. Pääasia on, että pysyvät erossa alkoholista...kenties koko elämänsä.
    T: Täysraitis urheileva mies...ja hyvin pyyhkii!

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


mummeli Musasta kirjoitti:

kirkon rappuset jätettävä rauhaan. Sylkeä, tyhjiä kaljapulloja ja muuta roskaa, eikö niistä rikotuista laseista opittu mitään ? Nuorisolla pitää olla muitakin kokoontumispaikkoja.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu