Ahvenanmaan matkailu suosiiko se ruotsalaisia.Esimerkiksi
laivalippujen hinnoissa on huomattavia etuisuuksia
ruotsin Ahvenanmaan välisessä liikenteessä.Onhan matka lyhyempi ruotsiin mitä suomeen,mutta sekö sitten sen hinta eron selittää?Myös lauttaliikenne on vilkasta Ruotsin Ahvenanmaan välillä.Ehkäpä tähänkin kysymykseen joku antaa sopivan vastauksen.
Valtiohan avustaa Ahvenanmaan varustamoja sievoisella summalla,mutta silti se tuntuu vain tappiolliselta Ahvenanmaan päättäjistä.
laivalippujen hinnoissa on huomattavia etuisuuksia
ruotsin Ahvenanmaan välisessä liikenteessä.Onhan matka lyhyempi ruotsiin mitä suomeen,mutta sekö sitten sen hinta eron selittää?Myös lauttaliikenne on vilkasta Ruotsin Ahvenanmaan välillä.Ehkäpä tähänkin kysymykseen joku antaa sopivan vastauksen.
Valtiohan avustaa Ahvenanmaan varustamoja sievoisella summalla,mutta silti se tuntuu vain tappiolliselta Ahvenanmaan päättäjistä.
Vastaukset 18
Vanhimmat
Todista väitteesi:
a) niistä hinnoista, myös laivareitin pituuteen suhteutettuna,
b) ruotsalaisten suosimisesta.
Mikä on sellainen toimija kuin "Ahvenanmaan matkailu"? Onko sellaista yksittäistä toimijaa edes olemassa. Minun ymmärtääkseni matkailuelinkeino Ahvenanmaalla muodostuu hyvin monista yksittäisistä yrityksistä, suurimpina laivayhtiöt, pienimpiä lomakohteiden kahvilat, lomamökkien omistajat. Siinä välissä ovat lomakylät, hotellit, golf-kentät yms. Tuskin noilla mitään yhtenäistä linjaa on - paitsi pyrkimys saada aikaan mahdollisimman hyvä taloudellinen tulos.
Näkeehän kaikki matkojen hinnat ja vertaamaan niistä, kun vain katsoo laivamatkojen esitteistä ja hinnastoista.
Se sattuu olemaan sinun velvollisuutesi todistaa _sinun_ väitteesi! Väitteen esittäjällä on aina todistustaakka! Sen väistely osoittaa vain, että sinulla ei ole mitään perusteita väitteillesi.
Kyse on siis, haluatko, että sinua ja väitteitäsi pidetään uskottavina. Jos haluat, esität itse myös todisteet väitteillesi.
No missä ne todisteet viipyvät?
Vai häivytkö akkamaisesti muualle, kun et pystykään väitteitäsi todistamaan ja väitteesi on siten osoittautunut paikkansa pitämättömäksi?
....sillä pellellä ole mitään todisteita millekään väitteelleen. Se on vaan yksi tyhjänjauhaja, joka ei tiedä mitään eikä ymmärrä mistään mitään. Yksi niitä, joita menee 20 tusinaan.
Lukee paikallislehtiä kuin piru raamattua ja keksii sitten jotain valitettavaa ja saivartelee vastauksillaan, kun ei tosi pohjaa löydy.
En ymmärrä kuinka joku viitsii tutkia lehtiä sillein että löytäisi jotain valitettavaa tänne, vaikka palsta on tarkoitettu ihan muulle, kuin moiselle apulannan jauhamiselle.
Kai tuostakin jotain "kicksejä" saa?
Ihme höpisijöitä, tilaa on kirjoittaa vaikka miten,mutta yritetään vain toisia ivata.
Joka neljäs keskustelunavaus tällä sivulla on sinun tekemäsi - ellet olet kirjoittanut myös muilla nimimerkeillä.
Vinkki: jätä tilaa muillakin äläkä valtaa tätä palstaa. Hanki muitakin harrastuksia kuin Ahvenanmaa-kiivailu! Liiallinen yhteen asiaan keskittyminen en epäterveellistä mielenterveytesi kannalta.
Ei sinun tarvitse tilanpuutetta murehtia,sitä riittää vaikka ja miten.Sinun ei kannata myöskään lukumäärästä pitää huolta, kun vain kirjoittelet.
Et ole tajunnut sitä että Ahvenanmaan ja Ruotsin välinen liikenne on ulkomaan liikennettä, jota valtio tukee.
Ahvenanmaan ja manner Suomen välinen liikenne on sisäistä liikennettä, jota hoitavat kunnat.
Olet taas lukenut hinnastoja ynnä muita prosyyreitä kuin piru raamattua. Ja tuon tyylisi jo todistit aikaisemmin tuossa.
Valtio tukee Ahvenanmaalaisia varustamoja,koska ne eivät heidän päättäjiensä mukaan, tuota tarpeeksi
osakkeiden omistajille voittoa.Niinkö tarkoittaa tämä nimimerkki"Atwa"?
Valtio tukee kaikkea ulkomaan liikennettä, oli varustamo mikä tahansa ja liikennöinti mitä tahansa.
Taas sitä vaan lueskellaan yksisilmäisesti asioita ja Ahvenanmaata suomien.
Mikä sinua oikein vaivaa?
On kyse suomenkansalaisista,onko kaikilla samat edut
koko maassa.Pidätkö Ahvenanmaata omana valtiona jo,vaikka ehkäpä se voisi itsenäistyä,ja tulla omillaan toimeen.
Saavathan kunnat mantereellakin päättää terveyspalveluista ja esim. joissakin kunnissa järjestetään ilmaisia mammografiatutkimuksia ja toisissa taas ei. Eikö se aseta suomalaisia eriarvoiseen asemaan? Suomessa EI ole samat edut kaikilla, riippuu siitä missä kunnassa asuU. Niin Suomen kansalaisia kuin olemme niin siellä kuin useimmat täällä Ahvenanmaallakin.
Kyllä oikeassa olet,mutta on monta muuta asiaa,ja liittyykö tämä jotenkin matkoihin?Jotenkin tuntuu ,että ruotsalaiset matkustavat halvemmalla Ahvenanmaalle mitä suomalaiset.Tietysti tulojakin siitä on,koska saadaan enempi turisteja paikalle.Ilmeisesti on politiikka tässäkin pelissä mukana ei haluta suomenkielistä väkeä sinne Ahvenanmaalle.
Suomen kansalaisillsa on samat edut kuin ruotsalaisisilla, kun he tulevat Ahvenanmaalle.
Että sä jaksat?!
Pystyyhän jokainen kansalainen katsomaan hintoja.
Ahvenanmaalta ruotsiin tai toisin päin,ovat matkat paljonkin edullisempia mitä suomesta matkustettaessa Ahvenanmaalle. Suomen valtio hyvittää ruotsalaisille tämän edun.Voihan olla,että tulojakin on tuosta,mutta vain varustamoille ja osakkeenomistajille.
Jospa hankkisit oman elämän, ääliö!