Rantatonteista

Tuli mieleen näin mökkikauden kynnyksellä muuuan juttu. Ennen EU:n liittymistä Suomessa pelättiin, jotta saksalaiset sun muut tulevat ja ostavat kaikki vapaat rantatontit, niin että suomalaiset jäävät nuolemaan näppejään. Ainakin jotkut keskustan kunnallispoliitikot vasutustivat tällä perusteella Suomen EU-jäsenyyttä. Onko kukaan seurannut, miten tämä kauhuskenaario on toteutunut?
2237
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

minun tietääkseni ovat ostaneet muutamat venäläiset.

Äänestä

Enpä muista, että keskustan kunnallispolitiikot olisivat vastustaneet EU-jäsenyyttä sen vuoksi, että eurooppalaiset voisivat tulla ostamaan rantatonttimme. Sehän olisi ollutkin järjen ja oman edun vastainen pelko.

Asiahan nimittäin oli niin päin, että kaupunkilaiset televisio- ja muut toimittajat pelkäsivät maajussien kilpailuttavan rantatonttimaan "saksalaisten" ja suomalaisten välillä, jonka jälkeen kaupunkilaistoimittajakin joutuisi maksamaan tontista enemmän kuin ennen EU:ta. Jopa EU-myönteinen Helsingin Sanomat oli ulkomaalaisten tulosta Suomen rantatonttimarkkinoille hyvin, hyvin huolestunut. EU ei sentään vienyt isänniltä oikeutta myydä maata kenelle haluavat.

Mökkikuntien kunnallispoliitikot olivat skenaariosta jopa innostuneita. Oli nimittäin oletettavaa, että tänne tulevat ulkomaalaiset asuvat mökillään kerralla pitempään ja samalla käyttävät kunnan palveluita. Kaikkein turhimpia mökkiläisiä ovat osa-aikamökkiläiset, jotka tuovat ruokansakin kaupungista tullessaan, eivätkä jätä kuntaan lantin lanttia.

EU-maiden kansalaisista ei sitten lopulta tänne mökkiläisiä tullutkaan, mutta onneksi EU keksi Naturan rantojensuojeluohjelmineen ja sai sitä kautta nostettua kesämökkitonttien hintoja Suomessa.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


osa-aikamökkiläinen kirjoitti:

Tuli mieleen näin mökkikauden kynnyksellä muuuan juttu. Ennen EU:n liittymistä Suomessa pelättiin, jotta saksalaiset sun muut tulevat ja ostavat kaikki vapaat rantatontit, niin että suomalaiset jäävät nuolemaan näppejään. Ainakin jotkut keskustan kunnallispoliitikot vasutustivat tällä perusteella Suomen EU-jäsenyyttä. Onko kukaan seurannut, miten tämä kauhuskenaario on toteutunut?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu