luulen tietäväni, mistä Juice sai aiheen tuohon erikoisennimiseen biisiin, vaikka sitä ei missään kerrotakaan (?). Aikoinaan lukiossa luimme Lukion Biologia nimistä kirjaa, tekijöinä Sorsa, Mattila, Sorsa (myöhemmissä painoksissa tuli mukaan myös Sisula) ja sen alkupainoksen kannessa oli kaavio ihmekukan (Mirabilis jalapa) risteyttämisestä Mendelin lakien mukaan. Ihmekukka on meilläkin harvoin käytettävä koristekasvi, jonka kukat voivat olla punaisia, sinisiä tai valkoisia ja samassa kasvissa voi olla useamman värisiä kukkia. Siitäkin ihmeellinen kasvi että aukaisee kukkansa neljän aikaan iltapäivällä (riippuen onko kelloja muutettu kesäaikaan) ja sulkee ne aamulla. Englannissa sitä kutsutaankin "kello neljän kukaksi". Sitä en tiedä mikä tuon Juicen biisin sisältö on ja miten se liittyy ihmekukkaan.
Mirabilis jalapa
7
2401
Vastaukset
- Mirabilis_Jalapa
Kiitoksia mielenkiintoisesta tiedosta :) Olenkin aina ihmetellyt miksi sitä sanotaan ihmekukaksi, ja tuo valaisi asiaa.
Osasyy oman nimimerkkini valintaan on, että Mirabilis Jalapa on sellainen biisi, joka suurimmilta osin menee minulta täysin yli hilseen. Ehkä jonain päivänä oivallan, mistä biisissä on kyse.
Ihmekukan lisäksihän biisissä on mm. jo mainittu viittaus Jeesukseen, sekä käsittääkseni Pink Floydin entiseen keulakuvaan Syd Barrettiin ("hullut timantit").- Mirabilis_Jalapa
Tuli juuri mieleen, kun mainitsit tuosta "kello neljän kukasta", että ehkä biisissä mainittu "ihmekukkatee" viittaakin perinteiseen kello neljän teehen!
Ihmekukka tosiaan näkyy olevan englanniksi "four o'clock". Niinpä "four o'clock tea" voidaan kääntää suomeksi "ihmekukkatee".
Viittaus teehen ja Syd Barrettiin on mielenkiintoinen myös siinä mielessä, että Pink Floyd oli alkuperäiseltä nimeltään The Tea Set. - sama kasvi
Mirabilis_Jalapa kirjoitti:
Tuli juuri mieleen, kun mainitsit tuosta "kello neljän kukasta", että ehkä biisissä mainittu "ihmekukkatee" viittaakin perinteiseen kello neljän teehen!
Ihmekukka tosiaan näkyy olevan englanniksi "four o'clock". Niinpä "four o'clock tea" voidaan kääntää suomeksi "ihmekukkatee".
Viittaus teehen ja Syd Barrettiin on mielenkiintoinen myös siinä mielessä, että Pink Floyd oli alkuperäiseltä nimeltään The Tea Set.kyseessä kun meilläpäin puhuttiin Yön Kunigattaresta. Naapurin mummo oli oikea viherpeukalo ja nousi aina öisin kukinta-aikaan ihailemaan kukkaa.
- juuso
sama kasvi kirjoitti:
kyseessä kun meilläpäin puhuttiin Yön Kunigattaresta. Naapurin mummo oli oikea viherpeukalo ja nousi aina öisin kukinta-aikaan ihailemaan kukkaa.
lehtikaktus, joka aukasee valtavan kukkansa keskiyöllä, ei suinkaan kello neljältä iltapäivällä.Myös meillä oli kotona yön prinsessa (joka on hieman laji kuin yön kuningatar)ja sen kukintaa saimme odottaa me lapsetkin keskiyöhön asti.
- sama kasvi
juuso kirjoitti:
lehtikaktus, joka aukasee valtavan kukkansa keskiyöllä, ei suinkaan kello neljältä iltapäivällä.Myös meillä oli kotona yön prinsessa (joka on hieman laji kuin yön kuningatar)ja sen kukintaa saimme odottaa me lapsetkin keskiyöhön asti.
Tässähän oppii samalla kukkien tunnistamistakin, heh.
- sama kasvi
sama kasvi kirjoitti:
Tässähän oppii samalla kukkien tunnistamistakin, heh.
Joo luin tosiaan huolimattomasti, iltapäivästähän olette koko ajan puhuneet ettekä yöstä, sori.
- juuso
unohdin tietysti tekijäjoukosta Anto Leikolan, joka oli Lukion Biologian ekassa painoksessa yksi tekijöistä.
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitä hyvää rikkaiden hyysääminen Suomelle tuonut?
Minäpä vastaan: ei yhtikäs mitään, vaan pelkkää vahinkoa. Demareiden ansiosta Suomen valtio oli käytännössä vielä 1980-237326Grahn-Laasonen: "Kansalainen joutuu pettymään, jos demareita äänestää"
Ministeri viittaa tuoreeseen Helsingin Sanomien juttuun, jossa demarijohtajan keinoja Suomen suunnan muuttamiseksi esite945988Tytti Tuppurainen häpäisi Suomen epäisänmaallisella lausunnollaan USA:n ulkoministerille Rubiolle.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011816267.html Miksi Tytti Tuppurainen päästetään antamaan typeriä lausuntoja noin1104029- 1494027
- 1631813
- 581648
Miksi miehen on hankala ymmärtää
Että hänen on tehtävä aloite. Niin sen kuuluu mennä luonnollisesti.1311550- 381361
- 281341
- 451332