ADHD ja epäsiisteys

Pää repeää

Osaako joku valaista asiaa. Minulla on 12 v poi-
ka, jolla adhd-epäily. Olen aina ihmetellyt lap-
seni tapaa sotkea syödessään. Hän syö kuin pari-
vuotias, tiputtaa ruokaa pöydälle, lattialle ja
syliinsä. Kasvot ovat ruuassa. Hän "rähmii" ruuan
lautaselle ja jättää joka ruokalajia kokkareet.
Esim. makeisia tai suklaakeksejä hän levittelee
puoliksisyötyinä pöydälle, osa liiskaantuu siihen
ja osa tippuu lattialle. Edes herkkuja hän ei syö
"kunnolla" vaan meillä on puoliksi syötyjä pizzo-
ja ja keksejä joka paikassa ilman käärepapereita.
Hän on muuten älykäs ja sosiaalinen lapsi, mutta
tämä sotkeminen vie hermot.

3

2108

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ylisiisti

      Ilmeisesti kyselijä viittaa taudin oireilla herra Mattiin. Satun tuntemaan todella hyvin, ja kaikenlainen sotku, epäsiisteys tai -järjestys ei ainakaan kuulu Matin elämään. Päinvastoin hän on liiankin tarkka ja siisti, että se siitä. Voihan olla että "taudin kuva" on toisilla eri. En tiedä. Kaikkea hyvää kuitenkin

    • Maailma pyörii

      Edellämainitsemasi oireet ovat JUURI ADHD-henkilölle ominaisia. Pojallasi on todennäköisesti ADHD ja jonka jo varmasti tiedätkin.
      Mieheni on 40 vuotias ja hänellä on myös ADHD.
      Hän on myös hyvin älykäs ja työssään älyttömän tehokas,mutta kotosalla vähän kaikki jää minne sattuu. Siisti hän on kyllä,mutta epäjärjestelmällinen! Unohtaa jatkuvasti minne tavaransa on jättänyt ja juuri tämä syöminenkin on todellakin aika vauhdikasta! Hän, edelleen, vaikkei lapsi enää olekaan, syödessään tiputtelee ruokaa lattialle,pöydälle, syliinsä,ja ihan siksi, koska tekee sen kiireellä. Hän ei pysty syömään maltillisesti ja usein syömään käydessään hänellä on vielä kauhea nälkä koska syöminen on "unohtunut" päivän mittaan. Hän ei muista syödä jos meneillään on jotakin mielenkiintoisempaa työpäivänä.Yleensä hän uppoutuu kotonakin tietokoneelle niin, että kontaktia on häneen vaikea saada. Lääkitys auttaa,mutta silloin kun hän ei niitä syö on vallallaan kaaos.ADHD henkilö ei ehkä ole maailman helpoin elämänkumppani,mutta yllätyksekäs kyllä eikä mikään päivä ole koskaan samanlainen.=).
      Hänellä todettiin jo pikkupoikana ADHD josta kärsi myös koulunkäynti.Välillä lintsauspäiviä oli yli 200 vuodessa.Hän ei pystynyt keskittymään koulussa ja ollessaan tavallaan aina myös muita edellä hän pitkästyi siellä niin että lähti pelihalleihin mieluummin aikaansa kuluttamaan.
      Ilkeä hän ei ollut koskaan mutta eleli vain omaa elmäänsä ja jopa unohti välillä koulun.Siitä tuli varmaan miljoonia jälkkäreitä.
      Älä sure poikaasi, hänellä on todettu (onneksi siksi,että siihen voi vaikuttaa) sairaus ja johon on pätevät lääkkeet.Poikasi ei niistä kärsi vaan todennäköisesti tykkääkin siitä kun voi olla kuten "muutkin". Maailmahan pyörii kuitenkin enemmistön mukaan, auktoriteetteineen ja muineen ja sinne on paljon helpompi sulautua kun ei tunne itseään niin pitkästyneeksi.
      Tsemppiä!

      • adhd nuori

        Mainitsit, että adhd:hen on pätevät lääkkeet. No ei kyllä minulle ole. Minulla on adhd ja lääkkeistä ei ollut mitään hyötyä! Ettäs tiedätte.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Selvästi näyttää siltä, että SDP:n kannattajat hyväksyy kiusaamisen

      ja seksuaalisen ahdistelun, kun puolueen kannatus pysyy korkealla. Mitä tämä kertoo demari-äänestäjien moraalista?
      Maailman menoa
      163
      4934
    2. Kenen joukoissa Suomi seisoo maailmalla, jos SDP voittaa seuraavat vaalit?

      SDP on ainoa pohjoismainen sosialidemokraattinen puolue, joka edelleen kuuluu Sosialistiseen internationaaliin. Sitä ka
      Maailman menoa
      62
      1565
    3. Kukka kuoli ja kukka tappo Kokkolassa?

      Ouluntiellä tapettu nainen torstaina kukka tappo?
      Kokkola
      12
      1499
    4. Jos mies oikeasti haluaa sinut

      Hän ei ota riskiä että menettäisi sinut. Ei pienintäkään. Mies ei jätä vastaamatta viesteihin eikä pidä sinua epätietois
      Ikävä
      121
      1401
    5. Helena Puolakka laukoo suorat sanat Vappu Pimiän MasterChef -pestistä

      Vappu Pimiä on uusi MasterChef Suomi -tuomari. Kokenut keittiömestari ja ravintoloitsija Helena Puolakka laukoo suorat s
      Tv-sarjat
      8
      1143
    6. Ketä ehdotatte seuraavaksi kuntanne johtohahmoksi

      Ei ole teitä riitaisia kehityksen jarruja helppo yrittää kohti valoa ohjata. Siinä on teille pähkinä purtavaksi.
      Lappajärvi
      95
      1037
    7. Voiko ryyppäämisellä tienata elantonsa?

      Lassi Kuhlman on rappiostriimaaja. Hän kuvaa omaa päihteiden käyttöään pitkissä somestriimeissä. Katsojat voivat lahjoit
      Maailman menoa
      40
      957
    8. Persuille 1,8 prosenttiyksikköä laskua. Keskusta meni ohi ja Vasl hengittää niskassa

      Erityisesti työväestö on hylkäämässä persut. https://yle.fi/a/74-20208249
      Maailman menoa
      298
      915
    9. Vasemmistoliitto menossa perussuomalaisten ohi!

      Keskustapuolue meni jo...
      Maailman menoa
      150
      810
    10. Hinduille tiedoksi

      USA Pressa sanoi '' kansakuntaa ei voi johtaa ilman Raamattua''. Tämä löytyy sitaateista. Raamatusta tulee kaikki julmu
      Hindulaisuus
      278
      739
    Aihe