ketjujen öljyäminen

Anteeksi hölmö kysymys, mutta kun öljyän ketjut, niin kuuluuko öljyä laittaa vain rulliin, vai myös ketjun sivulle?
Mikäs tämä x-rengas on jonka
american huoltokirja pyytää öljyämään myös?!
52044
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Idea siis ei ole öljytä ketjuja joka puolelta. Tavoite on saada öljy vain liikkuvien osien väleihin. Rullien päällä ja ketjun sivuilla öljystä ei ole mitään apua.

x-renkaalla tarkoitetaan ketjun lenkkien välillä olevia tiivisterenkaita. Näkyvät hieman vain ketjun päältä. Niiden tarkoitus on saada pidettyä valmistuvaiheessa laitettu voiteluaine ketjun sisällä.

..eli riittää kun rasvaat ketjut niin että suihkutat _öljyn_ (ei vahan) ketjun "sisäpuolelle". ..eli kun ketju kiertää, niin kekipakoisvoima heittää aina öljyä pois ja jos sisäpinta öljytty, niin on pieni mahdollisuus että osa öljystä jopa menee mahdollisesti vaurioituneesta x-renkaasta ohi ja voiteleekin sitä. :-)

Äänestä
  • Kiitos tiedoista. Ei muuta kuin hommiin

    Äänestä

  • minna-78 kirjoitti:

    Kiitos tiedoista. Ei muuta kuin hommiin

    Rasvaa ne ketjut ajolenkin jälkeen. Uppoavat kuumiin paremmin ja ehtivät imeytyä ennen seuraavaa rundia.

    Äänestä

Rullia ei sinänsä rasvata erikseen vaan ainoastaan nuo tiivisterenkaat, jotka ovat kummallakin reunalla. Itse pyöräytän ketkun ympäri kahteen kertaan, ja rasvaan kummankin reunan erikseen. Rasvaus tapahtuu ketjun sisäpuolelle, koska keskipakovoima vie rasvaa sitten myös ulkopuolelle. Rasvaa leviää rulliin myös ihan varmasti sen näärä mitä tarvitaan. Rasvaus tehdään keskituella ajon jälkeen, pyöritetään sitten ratasta muutama kierros, annetaan rasvan "imeytyä" muutaman kymmenen minuuttia ja pyyhitään kaikki ylimääräinen rasva pois.

Ketjut on kestorasvattu, o- tai x-tiivisteet pitää tehdasrasvat rullien sisällä mutta itse tiivisteet vaativat sen voitelun.

Äänestä

Anteeksi kaikki puritaanit mutta mun Trumppa on kardaanivetoinen. Eli ketjunrasvausta joudun harjoittelemaan vaimoni Suizukilla. Olemme käyttäneet rasvaukseen ainoastaan vahamaista rasvaa. Ruiskutan sitä ketjujen sisäpinnalle reilusti aina parinsadan km:n ajon jälkeen Pysyy ketjuissa öljyä paremmin. Se on tosin v*ttumaista puhdistaa mouppedin takakatteesta ja haarukasta mutta taas kun katsoo ketju/ratassettiä näin 33000:n km:än jälkeen niin ei se paljon uutta häpee.

P.S. kaveri sano että kun sillä oli ketjuvetoinen HD niin rattaat ja ketjut kesti noin 15000 km. Eli merkeissä taitaa olla eroja.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


minna -78 kirjoitti:

Anteeksi hölmö kysymys, mutta kun öljyän ketjut, niin kuuluuko öljyä laittaa vain rulliin, vai myös ketjun sivulle?
Mikäs tämä x-rengas on jonka
american huoltokirja pyytää öljyämään myös?!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu