Anteeksi hölmö kysymys, mutta kun öljyän ketjut, niin kuuluuko öljyä laittaa vain rulliin, vai myös ketjun sivulle?
Mikäs tämä x-rengas on jonka
american huoltokirja pyytää öljyämään myös?!
ketjujen öljyäminen
5
2015
Vastaukset
- rasvanäppi
Idea siis ei ole öljytä ketjuja joka puolelta. Tavoite on saada öljy vain liikkuvien osien väleihin. Rullien päällä ja ketjun sivuilla öljystä ei ole mitään apua.
x-renkaalla tarkoitetaan ketjun lenkkien välillä olevia tiivisterenkaita. Näkyvät hieman vain ketjun päältä. Niiden tarkoitus on saada pidettyä valmistuvaiheessa laitettu voiteluaine ketjun sisällä.
..eli riittää kun rasvaat ketjut niin että suihkutat _öljyn_ (ei vahan) ketjun "sisäpuolelle". ..eli kun ketju kiertää, niin kekipakoisvoima heittää aina öljyä pois ja jos sisäpinta öljytty, niin on pieni mahdollisuus että osa öljystä jopa menee mahdollisesti vaurioituneesta x-renkaasta ohi ja voiteleekin sitä. :-)- minna-78
Kiitos tiedoista. Ei muuta kuin hommiin
- Tankki-Salonen
minna-78 kirjoitti:
Kiitos tiedoista. Ei muuta kuin hommiin
Rasvaa ne ketjut ajolenkin jälkeen. Uppoavat kuumiin paremmin ja ehtivät imeytyä ennen seuraavaa rundia.
- voidellaan
Rullia ei sinänsä rasvata erikseen vaan ainoastaan nuo tiivisterenkaat, jotka ovat kummallakin reunalla. Itse pyöräytän ketkun ympäri kahteen kertaan, ja rasvaan kummankin reunan erikseen. Rasvaus tapahtuu ketjun sisäpuolelle, koska keskipakovoima vie rasvaa sitten myös ulkopuolelle. Rasvaa leviää rulliin myös ihan varmasti sen näärä mitä tarvitaan. Rasvaus tehdään keskituella ajon jälkeen, pyöritetään sitten ratasta muutama kierros, annetaan rasvan "imeytyä" muutaman kymmenen minuuttia ja pyyhitään kaikki ylimääräinen rasva pois.
Ketjut on kestorasvattu, o- tai x-tiivisteet pitää tehdasrasvat rullien sisällä mutta itse tiivisteet vaativat sen voitelun. - Torvisektio
Anteeksi kaikki puritaanit mutta mun Trumppa on kardaanivetoinen. Eli ketjunrasvausta joudun harjoittelemaan vaimoni Suizukilla. Olemme käyttäneet rasvaukseen ainoastaan vahamaista rasvaa. Ruiskutan sitä ketjujen sisäpinnalle reilusti aina parinsadan km:n ajon jälkeen Pysyy ketjuissa öljyä paremmin. Se on tosin v*ttumaista puhdistaa mouppedin takakatteesta ja haarukasta mutta taas kun katsoo ketju/ratassettiä näin 33000:n km:än jälkeen niin ei se paljon uutta häpee.
P.S. kaveri sano että kun sillä oli ketjuvetoinen HD niin rattaat ja ketjut kesti noin 15000 km. Eli merkeissä taitaa olla eroja.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit986348KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti3555865Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei602833Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-20000117808521072268Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT1071958- 1251754
Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro191633Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan
Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju1811300- 731197
Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan
Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään331108