Suomalaisnuori hyökkäyksen takana?

Mielenkiintoista tietoa Tietokone-lehdeltä:
http://www.tietokone.fi/uutta/uutinen.asp?news_id=30488&tyyppi=1

Suomen vakavimpaan nettihyökkäykseen olisi osallistunut myös suomalaisnuorukainen.

"Parikymppinen suomalaisnuorukainen on Tietokone-lehden tietojen mukaan kehunut muun muassa irc-keskusteluissa hyökkäyksellä, johon käytettiin yli 4000 kaapattua botnet-konetta. Liikennettä olisi saatu tuotettua yli 14 gigabittiä sekunnissa."

Samaahan tällä palstalla jo spekuloitiinkin.
15737922
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 157

Vanhimmat

"Eniron, Suomi24:n ja Yleisradion web-palveluihin kohdistuneet dos-hyökkäykset viittaavat itäeurooppalaiseen hakkeriryhmään, jossa saattaa olla mukana suomalainen nuorukainen."

Äänestä
  • On tietenkin meriitti sulkea Yleisradio ja Suomi24, koska niillä on vaikuttavuutta.

    Miksi kuitenkin pitää jatkaa hyökkäystä Viroon? Varmin keino saada homma venäläisten syyksi on hyökätä Viroon pronssisotilashyökkäysten hengessä.

    Äänestä

  • hyvä tekosyy syyttää muita Suomi24 toimimattomista sivuista. Näiden sivujen toimivuus ja tekninen taso on aivan ala-arvoinen.
    Suurin syy on puutteellinen tekniikka, joka johtuu ammattitaidottomasta ylläpitäjästä.

    Äänestä

  • Suomi24:n ja Eniron sivut jo muutenkin jumittaa ja jumittaneet pitkänaikaa.Hahaa,nythän me saatiinkin. hyvä syntipukki sivujen pelaamattomuudelle,woe widuli.

    Äänestä

  • järkimies tietää kirjoitti:

    hyvä tekosyy syyttää muita Suomi24 toimimattomista sivuista. Näiden sivujen toimivuus ja tekninen taso on aivan ala-arvoinen.
    Suurin syy on puutteellinen tekniikka, joka johtuu ammattitaidottomasta ylläpitäjästä.

    Nämä sivut on aina toimineet huonosti.
    jotain vikaa laitteissa tai ylläpidossa.
    Turha on syyttää ddossia.

    Äänestä

Niistä ne tunnistaa. Ihmiset sitäpaitsi kirjoittavat yllättävän samanlaisesti eri palstoilla. Jotkut käyttävät samoja nimimerkkejäkin kuin venäläiset nuoret barrikadeilla: suomalaisilla ei "fasismi" kovinkaan käytössä oleva sana.

Jotkut kirjoittavat hyvää suomea, mutta Suomi ei hyvä jne.

Äänestä
  • Kansallissosialismista käyttävät sanaa fasismi entiset neuvostoliittolaiset ja heidän vaikutuksestaan kommunistit.

    Äänestä

  • Grrrrrl! kirjoitti:

    Kansallissosialismista käyttävät sanaa fasismi entiset neuvostoliittolaiset ja heidän vaikutuksestaan kommunistit.

    ...eivät roiku palstoilla: ne on jo 6-kymppisiä: istuvat jossain virastoissa viroissaan ja käyvät vain vappuna tuulettumassa. Vanhat jäärä-kommunistit eivät osaa käyttää nettiä. Joten "fasismi"-sanaa käyttänevät Suomen venäläiset. osa voi tietysti muuten vain olla hengessä mukana.

    Äänestä

  • Ha, ha
    siinä taas yks dorka,
    tai sama hesarin renki/isäntä.
    Luetko ees ite mitä kirjoitat ?
    Eikä ees hävetä ?
    Liikaa jenkkileffoja ja sarjoja, 7-päivää ym.
    "totuudentorvia", torville. Mee jojoon.
    BTW ; lukekaa kirjoja, historiaa ja faktaa..
    huomatkaa ero Kansallissosialismin ja Fasismin.
    Ei ne ole yhtäkuin. pizzanaamat

    Äänestä

  • Grrrrrl! kirjoitti:

    Kansallissosialismista käyttävät sanaa fasismi entiset neuvostoliittolaiset ja heidän vaikutuksestaan kommunistit.

    Hei, haloo
    Alaikäinen ?
    Fasismi ja Kansallissosialismi on eri asia.
    Sanaa fasismi käyttävät, and did,
    molemmat ns. leirit.
    Käy koulus loppuun, opiskele-ajattele-koe-ja opi.
    Maailma ; historia-nykyisyys-ja tulevaisuus aukeaa. Älä luota TV:stä tuleviin sarjoihin.
    Elä ja koe. Sitten... esitä näkemyksiäsi.

    Äänestä

  • Pohjan-Akka kirjoitti:

    ...eivät roiku palstoilla: ne on jo 6-kymppisiä: istuvat jossain virastoissa viroissaan ja käyvät vain vappuna tuulettumassa. Vanhat jäärä-kommunistit eivät osaa käyttää nettiä. Joten "fasismi"-sanaa käyttänevät Suomen venäläiset. osa voi tietysti muuten vain olla hengessä mukana.

    Sama dorka siellä purkaa mainoskatkolla.
    Onks lapualla duunit slyytanneet ?
    Fjittaa himoittais mut on vaan handut ?
    Miks vitussa suomen Venäläisiä kiinnostais valittaa fasismista. Joku onneton piski, viro, räksyttää kuten aina, ja tunkee tännekin hakemaan sympatiaa. Saamatonta väkeä.
    Muista mennä kouluun !

    Äänestä

  • ne ei osa suomi! Kaukaa haettu ponnahduslauta. JOS joku Venäläinen olisikin mukana, ei silti varmaankaan Venäjän poliittinen johto. Tuskinpa kukaan Venäjällä vaivautuisi terrorisoimaan Suomi24:n sivuja ( treffi- sivuja ei tarvitse edes terrorisoida, ne ei toimi muutenkaan ).

    Eiköhän Venäjällä kuin jenkeissäkin riittäisi ammattitaitoa laittaa kaikki pysyvästi seisokkiin, myös nämä sivut jos sen tahtoisivat tehdä, jopa oma krp ja supo pystyisivät niittaamaan Suomi24:n sivut niin ettei mikään toimisi, jos sen haluaisivat tehdä. Turhan kaukaa haettu, että hyvä tai huono Suomen kielen taito tai taitamattomuus olisi jokin merkki ulkolaisesta terrorisiunnusta, sillä kyllä kunnon ulkomaalais vakoojakin puhuu virheettömämpää Suomea kuin moni peruskoulun ja lukion käynyt kotimaan asukki. Unohtakaa politiikka ja älkää antako mielikuvituksen laukata, ufot eivät siepanneet ketään eikä ulkolaiset valtiot varmaankaan ole sotkeneet Suomen eikä Viron netti liikennettä, ei ainakaan Ylen tai Suomi24:n juttuja. Vieraat valtiot saattaisivat yrittää ujuttautua johonkin valtion tärkeimpiin kohteisiin, Suomi24 ei varmasti ole sellainen!

    Yksittäiset poppoot saattavat tehdä mitä tahansa, kuten yksittäiset henkilötkin, kansallisuudella ei ole mitään tekemistä, joten politiikkaa ja kansalaisuuksia ei kannata yrittää sotkea asiaan, vieraat valtiot saattavat vaklata puolustusvoimien asioita, valtiollisia asioita tai teollisuus vakoilla, mutta ei sentään Yle tai varsinkaan Suomi24 ole kovin suuria salaisia valtiollisia toimijoita, vaikka Yle on merkittävä, Suomi24 ei ole, miksi mikään ulkolainen valtio haluaisi söhlätä Suomi24:n kimpussa, naurettava väittämä!

    Mitä kielioppiin ja kielen taitamiseen tulee, moniko Suomalainen nettiin kirjoittava ei kirjoittaisi virheitä täynnä olevia viestejä? Jokainen lähes tulkoon tekee kirjoitusvirheitä, olipa ulkolainen tai kotimainen, joten mitään johtopäätöksiä ( paitsi vääriä ) ei kieliasun puitteissa saata tehdä. Turha vouhotus siis pois, enempi tai vähempi kriminaalit syystä tai toisesta aiheuttavat liikenteeseen häikkää, mutta vieraiden valtioiden piikkiin tuollaisten laittaminen osoittaa mielikuvituksen lentoa vailla päätä ja häntää.

    Äänestä

  • Pohjan-Akka kirjoitti:

    ...eivät roiku palstoilla: ne on jo 6-kymppisiä: istuvat jossain virastoissa viroissaan ja käyvät vain vappuna tuulettumassa. Vanhat jäärä-kommunistit eivät osaa käyttää nettiä. Joten "fasismi"-sanaa käyttänevät Suomen venäläiset. osa voi tietysti muuten vain olla hengessä mukana.

    näin se vaan on että hakkerit hallitsee tietokone maailmaa! =) toivon että suomi24 kaatuu lopullisesti. täyttä p*skaa koko sivusto!

    Äänestä

  • koodari654373 kirjoitti:

    näin se vaan on että hakkerit hallitsee tietokone maailmaa! =) toivon että suomi24 kaatuu lopullisesti. täyttä p*skaa koko sivusto!

    toivon että suomi24 ja kaikki muukin koneisiin liittyvä kaatuu ja maatuu lopullisesti. Miten kukaan ei vielä ole saanut kaiken kaatavaa virusta aikaiseksi?

    Äänestä

Tuskin kellään suomalaisella on tälläiseen

kykyjä !

Äänestä
  • suomalainen, mutta on se perkele, jos ei älyään älyä käyttää järkevämpään toimintaan!

    Äänestä

  • no ei tohon paljo kykyjä tarvi et saa botnetin käyttöön,helpostiki kaataa yhen ylen organisaation.ja kyl suomessa hakkereita on paljonki,mut ne vaan älyää peittää jälkensä

    Äänestä

  • SnOOb kirjoitti:

    no ei tohon paljo kykyjä tarvi et saa botnetin käyttöön,helpostiki kaataa yhen ylen organisaation.ja kyl suomessa hakkereita on paljonki,mut ne vaan älyää peittää jälkensä

    taitaa olla syyllinen jo täällä keskustelupalstalla:)

    Äänestä

  • hERÄÄ JO!

    Äänestä

  • sannu87 kirjoitti:

    taitaa olla syyllinen jo täällä keskustelupalstalla:)

    no sen voi päätellä jokainen ihan itse

    Äänestä

  • ovatko he sitten toimineet eniron, ylen ja suomi24 sivulla? voiko tämmöstä olla mahdollista?

    Äänestä

  • Vittumaisia juttuja tälläset. Piti vaan sanoa, että kyllä varmana on kykyjä.

    Omakohtaista kokemusta on. Vaikka ei aivan näin vakava ja vaativa juttu ollutkaan... kerran nimittäin 13-VUOTIAS! tyyppi lähetti mulle itse tekemänsä viruksen ja sai kaapattua sähköpostini itselleen. Eli pääsi mun tunnuksilla sisälle Hotmailiin, Messengeriin ym. Ja röyhkeesti vielä yritti lähettää samaa virusta mun osoitteestani maili ja mesekamuilleni.

    Että kyllä suomalaisiltakin kykyjä löytyy. Jos joku 13-vuotias nörtti pystyy tuohon, niin miettikääpä, mihin 20-vuotias nörtti voi pahimmillaan pystyä.

    Äänestä

  • SnOOb kirjoitti:

    no ei tohon paljo kykyjä tarvi et saa botnetin käyttöön,helpostiki kaataa yhen ylen organisaation.ja kyl suomessa hakkereita on paljonki,mut ne vaan älyää peittää jälkensä

    "Sn00b" We know you! Not so clever! They now trace on you!


    "0" "0"
    _____

    Äänestä

  • kovinkaan monelta.jostain kumman syystä ihmisillä on aivan väärä käsitys siitä,kuinka helppoa itseasiassa on saada järjestelmät sekaisin.ei siihen tarvita 10 vuoden opiskelua jossain nörttien opinahjossa,eikä tähtitieteilijän älykkyyttä hipovaa neroutta,vaan tiettyjen,miltei jokaisen omaksuttavissa olevaa perustietoa,viitseliäisyyttä ja vittumaista/häiriintynyttä luonnetta....onneksi suomalaiseen mentaliteettiin moinen öykkäröinti ei kuulu,vaan asialla ovat useimmiten itämaiden palkkaansa piruuntuneet tietäjät,jotka aikansa kuluksi näitä harrastaa...esim virusohjelman tekeminen on niin helppoa,että oikeasti jopa lapsi sen osaa,jos haluaa,onneksi sitä ei ainakaan toistaiseksi eskarissa opeteta.ja jos tietäisit,mitä sovelluksia on nykyisin käytössä suht nuorten suomalaisten osaajien innovaatioiden ansiosta,et olisi edes kehdannut kirjoittaa kommenttiasi.tosin mitäpä muuta moilaselta voi odottaakaan kuin pöljää puhetta ja paskaa leipää...;-)

    Äänestä

  • Olisi mielenkiintoista tietää, miksi suomalainen nuori voisi aiheuttaa moista häirintää, mitä hän siitä luulee hyötyvänsä????? Eikö kaikkein paras mahdollisuus vaikuttaa ole: ÄÄNESTÄ!!!!!

    Äänestä

  • olla joku näpsäkkä kirjoitti:

    suomalainen, mutta on se perkele, jos ei älyään älyä käyttää järkevämpään toimintaan!

    tekisi vaikka mitä temppuja jos haluaisi, ja onhan maa pullollaan jos jonkinlaista nörttiä, miksi aliarvioit kotimaan kykyjä?

    Äänestä

  • Se suomalinen joka levitteli irc-ssä ylen tunnarit sun muuta niin se on jo polisin tiedossa.

    Äänestä

  • Linux ukko kirjoitti:

    tekisi vaikka mitä temppuja jos haluaisi, ja onhan maa pullollaan jos jonkinlaista nörttiä, miksi aliarvioit kotimaan kykyjä?

    Kyllä Suomessa nörttejä on ja tosi hyviäkin. Toisaalta botnetin tekeminen ei ole taidon näyttöpaikka, se edellyttää vain 1 jutun:

    -tyhmiä nettikäyttäjiä.

    //Tämä kerro enemmän siitä, että nettikäyttäjät ovat vielä aika taidottomia. Ja kun niilla on laajakaista, niin se on pelottava kuin apina jolle annettiin konekiväärin :)//

    Muuta ei tarvita. Hyvä on jos niillä on laajakaista ja kone aina auki - botnetti 1200bodilla olisi todella makea :)

    Tavallisille käyttäjille suositus:
    joku antivirus, joku firewall, cat /dev/head > /dev/hands, eikä cat /dev/ass /dev/hands.

    Sellainen juttu kuin Live CD:n käyttö (Knoppix, DSL(siis Damn Small Linux)) on ihan kiva kun selailet "niita" sivuja - kovalevylle ei kirjoiteta mitään, sen ei tarvi edes mountata, jos ei halua. Eli nyt "arvoisat nettikäyttäjät" taas voivat katsoa pr0nia rauhassa.

    Äänestä

  • oli kykyä tai ei.Kakun pituus aiheutetun vahingon mukaan,1-5v,oppivat hyökkäilemään.Päävikaista sakkia kaikki hakkerit,luulevat kai olevansa jotain kovanaamoja,kun saavat jonkun vanhan mummom nettiyhteydet sotkettua.Kyllä kakolassa tulee järki päähän pilipali nörteille.

    Äänestä

  • napoluskr kirjoitti:

    Kyllä Suomessa nörttejä on ja tosi hyviäkin. Toisaalta botnetin tekeminen ei ole taidon näyttöpaikka, se edellyttää vain 1 jutun:

    -tyhmiä nettikäyttäjiä.

    //Tämä kerro enemmän siitä, että nettikäyttäjät ovat vielä aika taidottomia. Ja kun niilla on laajakaista, niin se on pelottava kuin apina jolle annettiin konekiväärin :)//

    Muuta ei tarvita. Hyvä on jos niillä on laajakaista ja kone aina auki - botnetti 1200bodilla olisi todella makea :)

    Tavallisille käyttäjille suositus:
    joku antivirus, joku firewall, cat /dev/head > /dev/hands, eikä cat /dev/ass /dev/hands.

    Sellainen juttu kuin Live CD:n käyttö (Knoppix, DSL(siis Damn Small Linux)) on ihan kiva kun selailet "niita" sivuja - kovalevylle ei kirjoiteta mitään, sen ei tarvi edes mountata, jos ei halua. Eli nyt "arvoisat nettikäyttäjät" taas voivat katsoa pr0nia rauhassa.

    hahah

    Äänestä

  • kjöjköjökj kirjoitti:

    hahah

    En ole. Leetspeakin käyttö sanassa "pr0n" on sen vuoksi, että porn kuulostaisi huonolta (siis tekopyhyys kukkii). Ja ne vitsit kyllä linuksoidit ymmärtävät.
    Muuten Live-CD:n käyttövinkki on ihan hyvä. Opetin äidille käyttämään sen kun hän surffailee netissa, niin ei enää tarvi edes katsoa, mitä hänen koneelle tapahtuu.

    Äänestä

  • napoluskr kirjoitti:

    En ole. Leetspeakin käyttö sanassa "pr0n" on sen vuoksi, että porn kuulostaisi huonolta (siis tekopyhyys kukkii). Ja ne vitsit kyllä linuksoidit ymmärtävät.
    Muuten Live-CD:n käyttövinkki on ihan hyvä. Opetin äidille käyttämään sen kun hän surffailee netissa, niin ei enää tarvi edes katsoa, mitä hänen koneelle tapahtuu.

    itsellänikin debian hyrrää koneessa että ei se ymmärtämisestä ollut kiinni. ;D

    Äänestä

Niin tehdään loppu häirinnästä, sitä mukaan kun niitä ilmaantuu, mutta eihän sitä voi kun tarjotaan vaan töitä tuollaisille, ja kaikista viisain homma on kun irroittaa koneen verkosta kun ei surffaile, niin ei konetta käytetä vääriin tarkoituksiin, helppoa kuin mikä, sitä kun ei tarvii pitää verkossa jos itse ei jätä konetta lataamaan jotain laitonta, katsokaa peiliin.

Äänestä
  • Vois vähä itekkin kaikkien miettii et mitä koneellensa lataa, ja missä surffailee. Mutta aika fiksu pitää sen suomalaasen olla joka on tähän hommaan ryhtyny josta nyt niin kauhiasti puhutaan.

    Äänestä

  • veikkaan että 98% koti käyttäjistä ei tajua yhtään mitään koneen suojaamisesta. Luottavat vain jälkikasvuun, kun kuvittelee onhan hyvä käsittelemään konetta. Ja ipana ei tajuu muuta kuin miten pelataan. Siis HERÄTKÄÄ vanhenmat opetelkaa edes aakkoset turvallisuudesta ja koneen suojauksesta ja käytön raajaamisesta.

    Äänestä

alku hehkuttaa kun saa kaapattua muutaman koneen ja joutuu oikeuteen niin saa mainetta

Äänestä
  • Viitsisitkö olla hiljaa jos et edes tiedä mistä puhut? Jos et yhtään tiedä mitä hakkeri tarkottaa, niin pidä leipäläpesi kiinni.

    Hakkeri EI OLE tietokonerikollinen eikä siis myöskään kaappaa tietokoneita, tee tietomurtoja tai tee palvelunestohyökkäyksiä!! Hakkeri ei ole koskaan tarkottanut tietokonerikollista, vaikka jotkut sitä sanaa käyttääkin väärin.

    Kräkkeri on se joka puuhailee edellämainitun tapaisia rikollisia juttuja.

    Hakkeri ja kräkkeri EI OLE alkuunkaan sama asia.

    Äänestä

  • Mika. kirjoitti:

    Viitsisitkö olla hiljaa jos et edes tiedä mistä puhut? Jos et yhtään tiedä mitä hakkeri tarkottaa, niin pidä leipäläpesi kiinni.

    Hakkeri EI OLE tietokonerikollinen eikä siis myöskään kaappaa tietokoneita, tee tietomurtoja tai tee palvelunestohyökkäyksiä!! Hakkeri ei ole koskaan tarkottanut tietokonerikollista, vaikka jotkut sitä sanaa käyttääkin väärin.

    Kräkkeri on se joka puuhailee edellämainitun tapaisia rikollisia juttuja.

    Hakkeri ja kräkkeri EI OLE alkuunkaan sama asia.

    Niin lisätään nyt, että sana kräkkeri tulee englanninkielisestä sanasta cracker, joka taas tulee sanasta crack joka tarkottaa murtamista ja murtautumista.

    Hakkeri tulee englanninkielisestä sasta hacker, joka tarkottaa vain taitavaa tietotekniikan osaajaa, yleensä. Hakkerilla ei ole mitään tekemistä tietokonerikollisuuden kanssa ja muun väittäminen on suorastaan loukkaus niitä kohtaan jotka voidaan laskea hakkereiksi.

    Äänestä

  • Mika. kirjoitti:

    Niin lisätään nyt, että sana kräkkeri tulee englanninkielisestä sanasta cracker, joka taas tulee sanasta crack joka tarkottaa murtamista ja murtautumista.

    Hakkeri tulee englanninkielisestä sasta hacker, joka tarkottaa vain taitavaa tietotekniikan osaajaa, yleensä. Hakkerilla ei ole mitään tekemistä tietokonerikollisuuden kanssa ja muun väittäminen on suorastaan loukkaus niitä kohtaan jotka voidaan laskea hakkereiksi.

    Alkuperäiset merkitykset ovat tuollaisia, kuten kuvasit.

    Huomaa kuitenkin, että yleisessä mediassa nuo kaksi termiä ovat tällä hetkellä todella kiistanalaisia. Itse asiassa termin "hacker" käyttö on todella yleistä tuossa negatiivisessa merkityksessä -- jopa niin yleistä, ettei sitä tietokonealan eksperttien vastustuksesta huolimatta ole voitu korjata alkuperäiseen merkitykseensä. Voisi melkein arvailla, että vuosien päästä sana "hakkeri" viittaa rikolliseen toimintaan (ilmiö on todella yleinen kaikenlaisessa terminologiassa).

    Äänestä

  • Mika. kirjoitti:

    Niin lisätään nyt, että sana kräkkeri tulee englanninkielisestä sanasta cracker, joka taas tulee sanasta crack joka tarkottaa murtamista ja murtautumista.

    Hakkeri tulee englanninkielisestä sasta hacker, joka tarkottaa vain taitavaa tietotekniikan osaajaa, yleensä. Hakkerilla ei ole mitään tekemistä tietokonerikollisuuden kanssa ja muun väittäminen on suorastaan loukkaus niitä kohtaan jotka voidaan laskea hakkereiksi.

    "taitava tietokoneosaaja" ole pikemminkin nerd, eli nörtti? =)

    Äänestä

  • ei mitään yhteiskuntapalvelusta vaan torille jälkapuuhun ja ihmisten ilkuttavaksi, johan tulee tarpeeksi kova ennakolta peloke jotta ihmiset pysyvät kurissa ja nuhteessa.

    Äänestä

  • Mika. kirjoitti:

    Viitsisitkö olla hiljaa jos et edes tiedä mistä puhut? Jos et yhtään tiedä mitä hakkeri tarkottaa, niin pidä leipäläpesi kiinni.

    Hakkeri EI OLE tietokonerikollinen eikä siis myöskään kaappaa tietokoneita, tee tietomurtoja tai tee palvelunestohyökkäyksiä!! Hakkeri ei ole koskaan tarkottanut tietokonerikollista, vaikka jotkut sitä sanaa käyttääkin väärin.

    Kräkkeri on se joka puuhailee edellämainitun tapaisia rikollisia juttuja.

    Hakkeri ja kräkkeri EI OLE alkuunkaan sama asia.

    poju

    Äänestä

  • Miten sun kaltaset ihmiset aina kehtaa kutsua kräkkereitä hakkereiksi. Hakkerit on se saatanan syy miks säkin saamaton olet saanut oikeuden kirjottaa turhia vitun lahopää kommenttejas tänne!

    Äänestä

Joku ottaa vakavasti teinipojan pullistelun ircissa,kyllä se syyllinen löytyy ihan jostakin muualta...

Äänestä
  • häirinnästä

    Äänestä

  • tietoliikenteen kirjoitti:

    häirinnästä

    kyllä pitää olla ihimisellä tylsää.. kuka terve järkinen tuallaasehen rupiaas?? ei ymmärrä!

    Äänestä

  • sannu87 kirjoitti:

    kyllä pitää olla ihimisellä tylsää.. kuka terve järkinen tuallaasehen rupiaas?? ei ymmärrä!

    Et voikkaan ymmärtää asioita koska olet vielä niin nuori. Kun kasvat vielä 10 vuotta huomaat mikä paikka maailma tai suomi on. Täällä huijaa ihmisiä niin valtio (poliisi, tulli, kela) kuin yrityksetkin. raha puhuu eikä millään muulla ole merkitystä. Tervetuloa tähän maailmaaan, mutta nauti ensin siitä missä asut nyt.

    Äänestä

  • Niin onko kysymyksessä FAPSI vai NSA, joka tekeytyy FAPSIKSI?

    Äänestä

  • tietoliikenteen kirjoitti:

    häirinnästä

    jos ovat ämmiä,niin perinteisesti seivästys vaan käyttöön!

    Äänestä

  • Kyllä tämä vaikuttaa aivan muulta, kuin finninaamaisten kakaroiden pullisteluilta.
    Vaikuttaa jo siltä, että ministeriöissäkin hikoillaan.
    Jos tärkeän kansallisen radio/tv:n nettisaitit
    menevät noin helposti tukkoon, jossain on vikaa ja vikaa...Ja taas Soneran palvelimilla!
    No, onhan tässä taas etulinjassa brändiään koko ajan kohottava F-Secure - jo kohta legendaarisen maineen saavuttaneen "mannekiininsä" kanssa.
    Siinä kaveri jota Kallasvuon on turhaa kuiskutella
    mukaan Kiina leikkeihin.

    Äänestä

  • tietoliikenteen kirjoitti:

    häirinnästä

    ja jalkovälistä.

    Äänestä

Voisin heittää ilmoille jopa niin rohkean arvauksen, että viime päivinä nähdyt hyökkäykset ovat pelkkää testaamista.

Kun testit on tehty, niin seuraavaksi kohteena ovat kriittisemmät palvelut, kuten verkkopankit, vakuutus- ja lentoyhtiöiden onlinepalvelut.

...ja rahahan näissä suunnitelmallisissa keikoissa on loppupeleissä aina motiivina.

Äänestä
  • Kyseessä on pelottelu. Lilliputtivaltiot, kuten Viro, saadaan kuralle ja vetoamaan julkisesti EU:iin tai NATO:oon sen sijaan, että torjuttaisiin hyökkäys.

    Kyseessä on kuin Haile Selassien puheet Italian hyökkäyksestä Abessiniaan 1930-luvulla Kansainliitossa.

    Hyökkääjäksi uskotaan Venäjää, mutta se voi olla suurvalta, jolle on edullista todistaa Venäjä roistovaltioksi ennen EU-Venäjä huippukokousta 17-18.5.

    Lentoliikenne ja pankit voivat olla seuraava kohde. Kun liikkumiseen ja rahan liikkumiseen aletaan vaikuttamaan, alkaa markkinatalousjärjestelmä olla vaikeuksissa.

    Toisaalta Yleisradio ja Suom24 ovat kohtalaisesti kestäneet tähän asti.

    On mielenkiintoista nähdä, kestävätkö valtion viranomaiset paremmin kuin Virossa, joka "sentään on NATO-maa" ja muka turvallinen maailman pahaa vastaan, jos hyökkäys laajenee.

    Äänestä

  • Samara 110 kirjoitti:

    Kyseessä on pelottelu. Lilliputtivaltiot, kuten Viro, saadaan kuralle ja vetoamaan julkisesti EU:iin tai NATO:oon sen sijaan, että torjuttaisiin hyökkäys.

    Kyseessä on kuin Haile Selassien puheet Italian hyökkäyksestä Abessiniaan 1930-luvulla Kansainliitossa.

    Hyökkääjäksi uskotaan Venäjää, mutta se voi olla suurvalta, jolle on edullista todistaa Venäjä roistovaltioksi ennen EU-Venäjä huippukokousta 17-18.5.

    Lentoliikenne ja pankit voivat olla seuraava kohde. Kun liikkumiseen ja rahan liikkumiseen aletaan vaikuttamaan, alkaa markkinatalousjärjestelmä olla vaikeuksissa.

    Toisaalta Yleisradio ja Suom24 ovat kohtalaisesti kestäneet tähän asti.

    On mielenkiintoista nähdä, kestävätkö valtion viranomaiset paremmin kuin Virossa, joka "sentään on NATO-maa" ja muka turvallinen maailman pahaa vastaan, jos hyökkäys laajenee.

    James Bond tarvotaan paikalle, hänen heiniään, hän hoitaa homman, tai sitten Jerry Cotton.

    Äänestä

mm juuri vapaalle päästetty nk Nordeamannen joka puhalsi miljardeja ja joutui vankeuteen saattaa kokeilla piankin suomalaispankkien tietoturva-aukkoja!

Äänestä

Eikö ne tajua ne hakkerit, että se on ensinnäkin aivan rikollista puuhaa ja sitten vielä ihan tyhmää.
Mun kaaliin ei mahdu hakkereiden ajatustenkulku.
Ei jumankakku niitä tyhmiä hakkereita, joilla ei oo muuta tekemistä!

Äänestä
  • Kuten noissa kahdessa aiemmassa viestissäni sanoin, niin hakkeri EI OLE tietokone rikollinen. Se joka noita hyökkäyksiä tekee on kräkkeri, ei hakkeri.

    Eli voisitko sinäkin pitää sen turpasi tukossa, jos et edes osaa käyttää oikeita sanoja?

    Äänestä

  • Mika. kirjoitti:

    Kuten noissa kahdessa aiemmassa viestissäni sanoin, niin hakkeri EI OLE tietokone rikollinen. Se joka noita hyökkäyksiä tekee on kräkkeri, ei hakkeri.

    Eli voisitko sinäkin pitää sen turpasi tukossa, jos et edes osaa käyttää oikeita sanoja?

    Kyllä hakkeri on tietokonerikollinen, koska yrittää tunkeutua luvattomasti sellaisiin tietokoneisiin, mihin hänellä ei ole oikeutta.
    Se mistä tässä yhteydessä on ollut kysymys, ei liity siihen.

    Äänestä

  • Halo'oo kirjoitti:

    Kyllä hakkeri on tietokonerikollinen, koska yrittää tunkeutua luvattomasti sellaisiin tietokoneisiin, mihin hänellä ei ole oikeutta.
    Se mistä tässä yhteydessä on ollut kysymys, ei liity siihen.

    ---

    Äänestä

  • noille bittisäveltäjille. :((

    Äänestä

  • droppen kirjoitti:

    ---

    Ainoastaan linux piireissä hakkerilla tarkoitetaan "osaajaa", muualla hakkeri on rikollinen.

    Koska noita linux uskovaisia on häviävän vähän voimme todeta että hakkeri on RIKOLLINEN.

    Äänestä

ainahan voi lottoa turhaan, joten arvataan Nokia Siemensin irtisanomispommi tikittää, sieltä niitä osaajia löytyy vaika millä mitalla. "Nokia Siemens Networksin väenvähennysaikeet voivat nousta lähitulevaisuudessa otsikoihin vielä monta kertaa." lainaus: (Keskiviikko 16.5.2007 Talouselämä)
http://www.talouselama.fi/docview.do?f_id=1104109

Äänestä

kyllä täytyy myöntää että liian neroja on maassa. Mutta en ymmärrä mitä tuolla nettihuijauksella pyritään saavuttamaan?

Äänestä

ON ARMEIJJA!!! SIELLÄ SE LEIKKII SIRPALEMIINOILLAAN VAIKKA SUOMEN SISÄPUOLELLA ON HARJOITETTU TERRORIA!

Äänestä
  • se tästä vielä puuttuikin! Entä jos se onkin ufojen tekosia tai jos ilmestyskirjan kauhia peto on sotkenut kaikki tietoliikenteet saadakseen jeesuksen kääntymään pakanallisuuteen. Oho, väärä vuosisata, hups!

    Äänestä

En halua ottaa kantaa onko tässä uusimmassa hyökkäyksessä suomalaisia mukana. Mietin asiaa yleisemmin.

Luonnollisesti tuollainen toiminta on häiritsevää ja rikollista. Se haittaa meidän normaalien käyttäjien toimia. Ilmeisesti hyökkäys tehtiin Botnet koneilla, miksi?!? Joku unohti jälleen kerran koneensa suojaamisen ja aliarvioi riskejä verkoissa ja niiden palvelusisällössä. Fakta on että täällä Suomessakin on paljon kaapattuja koneita...meinaan olisiko katsottava ensin peliin ja lopetettava kitsastelu koneen turvallisuuden takia? Jos meinaan jokainen omaisi halua suojata koneensa kunnolla, olisi tapahtuneen kaltaisien asioiden toteutus vastaisuudessa ainakin hieman vaikeampaa.

Luonnolisesti meidän tulee toimintanakin tuomita tuo

Äänestä

ja kolaa nörteille.

Äänestä

Periaatteessa kuka tahansa löytää parissa minuutissa valmiin ohjelmanpätkän, jolla voi lähettää pyyntöjä mille tahansa sivulle. Kokeile vaikka sanoilla dos hacking tool.

Tämä ei tietenkään riitä, vaan ohjelmapätkä täytyy tietysti levittää mahdollisimman monelle koneelle ja se taas vaatii hiukan enemmän osaamista, mutta siihenkin löytyy oppi netistä.

Jos kysymyksessä ei ole hakkeriryhmien keskeinen nokittelu niin sitten kysymys on itäisen naapurimme elektronisen sodankäynnin joukkojen sotaharjoituksesta juuri sopivasti NATOn sotaharjoitusten aikana.

Äänestä

F-Securern tutkimusjotaja kertoi netti hyökkäyksen tullee Itä-Euroopasta. Se tarkoittaa Venäjää. Sama lopputulos oli Viron hallituksella. Joten se siitä.

Äänestä

Vielä alkaa kehumaan. Saunan taa ja nappi ***** moiselle pennulle.

Äänestä

Tiedättekös paljonko tuollainen on bittiä?

FICIX käy tällä hetkellä huipussaan 13Gbps liikenteessä.

Hassua että se nettihyökkäys EI NÄY SIELLÄ MITENKÄÄN.

http://stats.ficix.fi/FICIX-1_total.html
http://stats.ficix.fi/FICIX-2_total.html

Katsokaa tuolta historiakäyrät molempien kytkinten osalta 2h averagena.

Otaniemi peakkasi tiistaina 7.5Gbps:ssä jossa se on käynyt ennenkin, pari viikkoa sitten.

Pasila oli maanantaina 5Gbps:ssä ja tiistaina ALEMPANA, aiemminkin käyty viikoittain tuolla 5Gbps:ssä.

Yhteisliikenne siis ei ollut mitenkään poikkeavaa maanantaina, saatika tiistaina! Pakettimäärissäkään ei ole mitään havaittavaa piikkiä.

Ja ennen kuin kitisette että hyökkäys tuli Suomen ulkoa, Sonera saa sekä pohjoismaista, Baltian että venäjän bittiä FICIXin ylitse muilta isommilta operaattoreilta, se näkyisi tuossa ihan paljaalla silmällä.

Lisäksi 14Gbps josta se yksi webikuva kertoo on niin vitusti bittiä että pelkästään sen tuleminen jostain IP transit yhteyksien ylitse (joista yksikään ei ole Soneralla edes 10GE liittymä) näkyisi vähän toisin kuin parin web-saitin hidastuksena. Koko Soneran ulkomaan bitti juustoisi kaikilla asiakkailla. Havaittiinko tällaista?

Ainut miten tuo selittyisi edes melkein olisi se että koko 14Gbps tulisi jostain Soneran omasta verkosta, ja silloinkin niitä joilla bitti juustoaa collateral vaikutuksen takia tulisi olla satoja ellei tuhansia tai jopa kymmeniä tuhansia.

Hyökkäys siis oli hyvin pieni määrä liikennettä, jos sitä edes on olemassa. Miten pieni määrä saa kaadettua web-palvelua? Se palvelu lienee todella huonosti toteutettu jos tuo on todella totta.

Muita vaihtoehtoja on että tässä ei ole hyökkäys edes kyseessä, vaan asiassa selitellään tahallaan.

Äänestä

  • Ficixistä kirjoitti:

    Kitisen tässä sen verran, että ulkomaan liikenteet eivät kulje Ficixin kautta.

    http://fi.wikipedia.org/wiki/FICIX

    Song ja Elisa mainostaa Pohjoismaiset, Baltian ja Venäjän asiakkaansa FICIXin ylitse mm. Soneralle.

    Tarkista looking-glasseista itse jos et usko.

    Ei voi olla mahdollista että on olemassa 14Gbps hyökkäys josta 0% tulee Suomesta. Uskoisin jos puhuttaisiin edes jostain 5% määrästä Suomi vs. ulkomaat.

    Äänestä

  • Mitään hyökkäystä ei edes ole olemassa.

    Helppoa lyödä kräkkereiden ja script kiddieiden syyksi (Huom. hakkerit eivät alentuisi tällaiseen heitä ei kiinnosta). Taitaa vaan surinalla ja kumppaneilla olla omat palvelimet päin helvettiä.

    Äänestä

  • Mutta silti kirjoitti:

    Song ja Elisa mainostaa Pohjoismaiset, Baltian ja Venäjän asiakkaansa FICIXin ylitse mm. Soneralle.

    Tarkista looking-glasseista itse jos et usko.

    Ei voi olla mahdollista että on olemassa 14Gbps hyökkäys josta 0% tulee Suomesta. Uskoisin jos puhuttaisiin edes jostain 5% määrästä Suomi vs. ulkomaat.

    Soneran Ficix-liikenteessä viikon ennätysliikennen tiistaina.
    http://stats.ficix.fi/16/FICIX-1_total.html

    Äänestä

  • kuormitus kirjoitti:

    Soneran Ficix-liikenteessä viikon ennätysliikennen tiistaina.
    http://stats.ficix.fi/16/FICIX-1_total.html

    FICIX on 2 pistettä, operaattori ottaa bittiä vastaan molemmissa.

    Totta, tiistaina Sonera otti enemmän sitä vastaan Otaniemessä kuin maanantaina; vastaavasti kuitenkin se määrä bittiä oli tiistaina pois Pasilan 10GE portista.

    Kokonaisliikennegraafia Soneralla kun katsoo mitään piikkiä ei ole maanantaina tai tiistaina.

    Osataan lukea sita statistiikkaa.

    Miksi sitten eroja on päivien välillä FICIX pisteiden välillä keskenään? Riippuen BGP peerien painotuksista joku Soneralle bittiä tarjoava vain sattui tarjoamaan bittiään mielummin Otaniemestä kuin Pasilasta, tms.

    Tärkeintä tässä on se että F1 F2 liikenne EI KASVANUT.

    Äänestä

En nuoresta tiedä mutta TeamEliteä siellä on takana ja toi piratox nyt vaan sattuu oleen "pain in the ass" niille.
Labrassa testasin tuota hyökkäystä niin se generoi erittäin pieniä paketteja mutta niin paljon ku letkusta kulkee vaan läpi => queryjä niin paljon ettei webbipalvelin enää pysty vastamaan kaikkiin ja oikeat kyselyt hukkuvat ddos:n joukkoon. Shdsl:n läpi tolla sai ~2500pkg/s ja generoi ~1.1mbit liikennettä. Onko olemassa palvelinta mikä palvoo kymmeniä tuhansia kyselyjä sekunnissa? ;) Kyseessä on dc :n protokolan hyödyntäminen hubeilla joilla ei ole kyseistä "ominaisuuden" väärinkäyttöä vastaan suojausta. Viattomien käyttäjien clientit pommittavat siis kysyistä uhria porttiin 80 kuten F-securen artikkelissa mainittiin. Ainut keino noiden hyökkäysten lopettamiseksi on paikallistaa tuo "hubi" ja sammuttaa/suojata se. Asia kun vaan sattuu olemaan niin että noita hubeja on ympäri palloa ja tuo muodostuu mahdottomaksi. Toivotaan ettei lapset jaksa jatkaa leikkiä.

Äänestä
  • Jotta olet oikeassa ainut selitys olisi että se dc hubi on Soneran verkossa.

    Kuten sanottua. FICIX graafit kertovat myös paketit per sekunti eikä epänormaalia näy.

    Jos se purkki on Soneran verkossa niin huono verkonylläpito jos ei tunnissa osaa selata läpi verkkoaan mistä se bitti tulee.

    Mutta Sonerahan tarinoiden mukaan ulkoisti tietotaidon jo vuosia sitten.

    :D

    Äänestä

  • Soneran oman verkon hubi kirjoitti:

    Jotta olet oikeassa ainut selitys olisi että se dc hubi on Soneran verkossa.

    Kuten sanottua. FICIX graafit kertovat myös paketit per sekunti eikä epänormaalia näy.

    Jos se purkki on Soneran verkossa niin huono verkonylläpito jos ei tunnissa osaa selata läpi verkkoaan mistä se bitti tulee.

    Mutta Sonerahan tarinoiden mukaan ulkoisti tietotaidon jo vuosia sitten.

    :D

    Heh... siinä on vaan se et se hubi ei lähetä uhrille mitään vaan niitten käyttäjien clientit vastaa uhrin ip:hen. Hubi vaan toimii relayna häxorin ja käyttäjien välissä.

    Äänestä

  • Kiitoksia siitä, että edes joku puhuu asiaa täällä.

    "Hyökkäyksen toinen aalto tuli yhtä aikaa eri puolilla maailmaa, mm. Yhdysvalloissa, Norjassa ja Kiinassa sijaitsevilta palvelimilta."
    http://www.yle.fi/uutiset/kotimaa/id60320.html

    Mitä noilla palvelimilla mahdetaan tässä tilanteessa tarkoittaa. Ovatko ne kaapattuja palvelimia, joita käytetään DC -protokolan hyödyntämiseen, vai muita palvelimia, joita käytetään "dc -hyökkäyksen" rinnalla DOS-hyökkäykseen.

    Äänestä

  • Kommentista kirjoitti:

    Kiitoksia siitä, että edes joku puhuu asiaa täällä.

    "Hyökkäyksen toinen aalto tuli yhtä aikaa eri puolilla maailmaa, mm. Yhdysvalloissa, Norjassa ja Kiinassa sijaitsevilta palvelimilta."
    http://www.yle.fi/uutiset/kotimaa/id60320.html

    Mitä noilla palvelimilla mahdetaan tässä tilanteessa tarkoittaa. Ovatko ne kaapattuja palvelimia, joita käytetään DC -protokolan hyödyntämiseen, vai muita palvelimia, joita käytetään "dc -hyökkäyksen" rinnalla DOS-hyökkäykseen.

    Jossa näkyisi jostain se liikennemäärän tai pps määrän nousu edes jotenkin.

    Äänestä

on jokin syy tuollaiseen toimintaan, mutta näillä ei ilmeisesti mitään, koska eivät ole 'kaapista' ulos tulleet. Ymmärtäisi, jos vaikka olisi kannanotto YLEN tv maksulle, niin taputtaisin käsiäni minäkin noille vempuloille ;=))))
Mutta nyt on kysymyksessä ilmeisesti pelkkä testi, ennen isompaa palvelinhyökkäystä, tai sitten on vain tehty, koska pystytään tekemään. Jos, luette tämän 'vempulat'?? Kertokaa medialle syy hyökkäykseenne, jos teillä EDES sellaista oli ?????

Äänestä
  • Ei noilla taida olla muuta ku tavotteena näyttää mihin pystyy. Joillain se penis ku tuppaa olemaan tuolla oikeen-elämän-puolella vähän turhan lyhyt, ni pitänee kasvattaa sitä tavalla tai toisella.
    Eikä ne ristiinnaulittavaks tule ;)

    Äänestä

  • Ei-niin-guru kirjoitti:

    Ei noilla taida olla muuta ku tavotteena näyttää mihin pystyy. Joillain se penis ku tuppaa olemaan tuolla oikeen-elämän-puolella vähän turhan lyhyt, ni pitänee kasvattaa sitä tavalla tai toisella.
    Eikä ne ristiinnaulittavaks tule ;)

    Että tässä onkin taustalla valtion mainos kuinka p2p on vaarallista. Tällä "räätälöidyllä" hyökkäyksellä saadaan muutaman viikon päästä läpi laki jossa p2p on laitonta ja poliisille tulee valtuudet hakea kovalevy jokaiselta jonka portista operaattori lawful-interceptorillaan näkee p2p liikennettä.

    Muutenhan syylliseksi ei nimettäisi korkeiden tietoturvatahojen toimesta dc hubia.

    Epäilyt että Ei-niin-guru on vielä tuollaisen firman palveluksessa kun puhuu labrassa testailusta jne on aika suuri. Melkein tekisi mieli kysyä suoraan "onko nimesi...".

    =)

    Äänestä

  • Ei-niin-guru kirjoitti:

    Ei noilla taida olla muuta ku tavotteena näyttää mihin pystyy. Joillain se penis ku tuppaa olemaan tuolla oikeen-elämän-puolella vähän turhan lyhyt, ni pitänee kasvattaa sitä tavalla tai toisella.
    Eikä ne ristiinnaulittavaks tule ;)

    kun ei ole uskallusta edes anonyymiä viestiä laittaa tavoitteistaan. Mutta, eivät varmaankaan ole edes suomalaisia, kunhan testasivat laitteitaan. Tekevät nyt kehitystyötä sitten testin perusteella. Voivat vielä saada oikein todellista harmia aikaan, jos joku nero ei kykene niitä jäljittämään:( Mutta, tälläinenhän on maailmalla aivan jokapäiväistä huttua.. Meillä nyt vaan ylireagoidaan hieman mielestäni...

    Äänestä

  • dc++ mainittu kirjoitti:

    Että tässä onkin taustalla valtion mainos kuinka p2p on vaarallista. Tällä "räätälöidyllä" hyökkäyksellä saadaan muutaman viikon päästä läpi laki jossa p2p on laitonta ja poliisille tulee valtuudet hakea kovalevy jokaiselta jonka portista operaattori lawful-interceptorillaan näkee p2p liikennettä.

    Muutenhan syylliseksi ei nimettäisi korkeiden tietoturvatahojen toimesta dc hubia.

    Epäilyt että Ei-niin-guru on vielä tuollaisen firman palveluksessa kun puhuu labrassa testailusta jne on aika suuri. Melkein tekisi mieli kysyä suoraan "onko nimesi...".

    =)

    Ei se ei ole se ;) Pimeän kellarin nurkassa tullu vaan testailtua.

    Se nyt vaan sattuu olemaan dc mitä nyt abusetetaan. Onnistuuhan tuo millä vaan protolla periaatteessa, jos se vaan tieto kulkee palvelimen läpi mihin on monia käyttäjiä yhdistänyt ja proto on huonosti suunniteltu.

    Ja miten se auttaa, suomessa oo edes yhtään tota kokoluokkaa olevaa hubia. Tai vaikka oliski ni täällä asia osataan hoitaa kunnolla ja toi ei onnistu ku asetukset on kondiksessa.

    Äänestä

  • dc++ mainittu kirjoitti:

    Että tässä onkin taustalla valtion mainos kuinka p2p on vaarallista. Tällä "räätälöidyllä" hyökkäyksellä saadaan muutaman viikon päästä läpi laki jossa p2p on laitonta ja poliisille tulee valtuudet hakea kovalevy jokaiselta jonka portista operaattori lawful-interceptorillaan näkee p2p liikennettä.

    Muutenhan syylliseksi ei nimettäisi korkeiden tietoturvatahojen toimesta dc hubia.

    Epäilyt että Ei-niin-guru on vielä tuollaisen firman palveluksessa kun puhuu labrassa testailusta jne on aika suuri. Melkein tekisi mieli kysyä suoraan "onko nimesi...".

    =)

    Tuon lisäksi surinat ja muut nettoaa taas hyvän kakun ja kusee hunajaa kun tietoturvaohjelmistot menevät taas mahtavasti kaupaksi.

    Äänestä

  • näin se on kirjoitti:

    Tuon lisäksi surinat ja muut nettoaa taas hyvän kakun ja kusee hunajaa kun tietoturvaohjelmistot menevät taas mahtavasti kaupaksi.

    Heti ku joku keksii miten nakkari palvelee 10000 asiakasta kerralla ni kertokaa toki. Toi sama pätee varmaan moneen eri juttuun ja siinä ei Sörinän patentitkaan auta :P

    Äänestä

Suomi24 portaali on vissiin ollut jatkuvien nettihyökkäyksien kohteena jo ainakin 3 vuotta putkeen.... Ainakin jos mietitään palvelussa olevien häiriöiden perusteella..

Koko suomi24 on itsessään aikamoinen häiriö, toiminut kunnolla viimeksi joskus vuonna 2003 *LOL*

Äänestä
  • Jos sellaista siis oli. Että YLE ja suomi24 oli samassa reitittimessä Soneralla kiinni ja se tukkiutui YLEn hyökkäyksestä jolloin suomi24 otti vain osumaa sivusta.

    Äänestä

  • sen verran,(30-40 miljoonaa euroa) että saisivat hankittua laitteet, jotka eivät näillä kävijä määrillä tukehdu. Tämä takkuilu on ainoastaan rahasta kiini. Vuosimaksu kaikille keskustelijoille, niin johan alkaa laitteetkin paranemaan. Joten, älähän viitti marista, jos et ymmärrä syitä.

    Äänestä

  • rahoittaa niitä kirjoitti:

    sen verran,(30-40 miljoonaa euroa) että saisivat hankittua laitteet, jotka eivät näillä kävijä määrillä tukehdu. Tämä takkuilu on ainoastaan rahasta kiini. Vuosimaksu kaikille keskustelijoille, niin johan alkaa laitteetkin paranemaan. Joten, älähän viitti marista, jos et ymmärrä syitä.

    vai 30-40 miljoona euroa * L O L * tämä oli jo paras pitkään aikaan...

    Jos palvelu toimii päin persettä vuositolkulla niin kritiikki on todellakin aiheellista.

    Voi herranjestan mitä äitin pullamössöllä kasvaneita sössöttäjiä täällä pyörii...

    Äänestä

Россия поступает теперь как раз на такой же дороге как перед 2-ой мировой войной. Она атакует эстонию, Финляндию и finnish компании в st. Petersburg. Мы стали члены nato как можно скорее.

Russia behaves now just at the same way as before the 2nd World War. It is attacking Estonia, Finland and Finnish Companies in St. Petersburg. We should became Nato members as soon as possible.

Venäjä käyttäytyy nyt juuri samalla tavoin kuin ennen toista maailmansotaa. Se hyökkää Viroon, Suomeen ja suomalaisiin yrityksiin Pietarissa. Meidän pitäisi liittyä Natoon niin pian kuin mahdollista.

Äänestä

Oli hyökkäyksen lähteenä. Se tarkoittaa taas Venäjää. Viroonkin kohdistuneet hyökkäykset oli masinoitu sieltä päin. Suomi on vaihteeksi Venäläisten agression kohteena.

Äänestä

Joku kyllästyi siihen kun suomi24 pätkii aina, eikä tyypit tee töitänsä...hehe

Äänestä

Eihän nämä sivut ole koskaan toimineet näin hyvin, kun mitä toimivat hyökkäyksen aika.

Äänestä

Ennen minun nuoruudessani kun haluttiin tehdä piloja niin laitettiin nasta opettajan tuolin istuimelle.


Ps. En ole varma moniko nykynuorista ymmärsi ylläolevan tekstin.

Äänestä
  • Liian hankalaa tuollainen. Palvelunestohyökkäystä tehdessä ei tarvitse liikkua minnekään. Voi omalta koneelta seurata kuinka ihmiset reagoi ja kuinka mediassa arvuutellaan tekijöitä.

    "Pistin nastan opettajan tuolille" kehuskelu ei kuulosta yhtä hienolle kuin "kaadoin Ylen nettisivut Lol."

    Äänestä

Näyttäs siltä että MTV3-sivusto on myös nettihyökkäyksen kohteena. Etusivu näyttää 20.4 päivän uutisia ja ohjelmatietoja...

Äänestä

No voi lol. Paljon kiinnostaa joku hikinen ddos ''hyökkäys'', monikaan täällä ei edes tiedä mitä kyseinen tarkoittaa ja silti ovat ihan muna pystyssä jännittämässä tapahtunutta.

Äänestä
  • Mikä on ddos hyökkäys? Ole kiltti ja selosta

    Äänestä

  • Nimetön kirjoitti:

    Mikä on ddos hyökkäys? Ole kiltti ja selosta

    Ddos hyökkäyksellä pyritään yleensä ruuhkauttamaan kohteen palvelinta, lähettämällä eri koneilta yhteydenpyyntöjä palvelimelle ja vieläpä sairaan nopeasti... Käytettäviä koneita yleensä ovat proxyserverit=välitinpalvelimet(?) tai muuten vain ''kaapatut'' tietokoneet. Mut kyl noita juttuja vastaan aina keinot löytyy, esim rajoittamalla yhden koneen sallittujen yhtäaikaisten yhteydenottojen määrää pienemmäksi tai jotain sellaista, en ole aivan varma.

    T: 17v lukiolainen arvailija.

    Äänestä

Mitään hyökkäyksiä tuskin on ollut sillä sivustothan menevät tukkoon jo pelkästä käytöstä ja ruuhkautuvat täysin. Ns. hyökkäykset ovat tulleet Itä-Euroopasta ja tämä maanosahan oli Euroviisuissa ylivoimainen, joten on helppo päätellä että itä-eurooppalaiset ovat tulleen ihan mielenkiinnosta katselemaan Ylen sivuja, koska moni joka katseli Euroviisuja huomasi varmaan Ylen logon joka paikassa. Eli turha huolestua sillä he tulivat vain Ylen nettisivuille katselemaan että mikä se sellanen Yle on joka järjesti näin hienot Euroviisut ja mahtavan Show'n. Tämä suomalaisnuorukainenkin on varmasti tajunnut tämän ja kehuu sillä, että kävi Ylen sivuilla ruuhkauttamassa palvelinta. Tässä ei ole mitään syytä huoleen, jos ulkomailla kerrankin ollaan kiinnostuneita Suomesta varsinkin näin Euroviisujen jälkeen.

Äänestä

Tuhannen idiootit hyökkäilee netissä huvikseen ja toiset joutuu korjaamaan ongelmat! haistakaa pa**** netti hyökkäilijät!

Äänestä

Onnettomilta nörteiltä, jotka eivät osaa käyttää kykyjään hyödylliseen, on samantien evättävä internetyhteyden saaminen. Tuo on ehkä säälittävintä huomionhakuyritystä, mitä maailmassa on keksitty. Turpaan krakkereille ja sen jälkeen julkista ruoskintaa.

Äänestä

Turpiin tuollaisia luusereita perkele! Mielummin kuula kalloon ja suohon saatana vellihousut!

Äänestä
  • miksi suomen virkavalta edes vaivautuu ottamaan noita riikollisia kiinni, koska suomessa on liian lepsut rangaistukset!meidän yhteisiä veromarkkoja tuhlataan kalliisiin varjostus operaatioihin joissa yleensä on lopputuloksena pienet sakot ja huomautus rikolliselle.mielestäni rangastuksia pitäisi koventaa huomattavasti!! vai mitä mieltä te muut olette? siis aikuisen oikeasti,mielipiteenne kiinnostaisi.

    Äänestä

  • parannusta odotteleva kirjoitti:

    miksi suomen virkavalta edes vaivautuu ottamaan noita riikollisia kiinni, koska suomessa on liian lepsut rangaistukset!meidän yhteisiä veromarkkoja tuhlataan kalliisiin varjostus operaatioihin joissa yleensä on lopputuloksena pienet sakot ja huomautus rikolliselle.mielestäni rangastuksia pitäisi koventaa huomattavasti!! vai mitä mieltä te muut olette? siis aikuisen oikeasti,mielipiteenne kiinnostaisi.

    miksi suomen virkavalta edes vaivautuu ottamaan noita rikollisia kiinni, =
    Siksi että jos ei alkuun pyritä lopettamaan tämmöiset ilkivallat / rikolliset niin, asia paisuu samanlaiseksi kuin roskaposti tällihetkellä. Mikäli ei ole jo tehnyt sen? Ainakin vahingot ovat alkavat olemaan suuret.

    suomessa on liian lepsut rangaistukset = samaa mieltä

    Äänestä

jo on aikoihin eletty kun hitusen sivut jumii..

nythän sivut toimii paremmin kuin aikoihin. Muistaakos kukaan milloin nää viat olis näin nopsaan saatu toimimaan ????

Äänestä
  • nää kato varmaan puuttasivat serverit ni tyhjeni Microsoft Windows Server Edition kaikesta paskasta ni rupes rullaamaan.

    Äänestä

Meinaatteko pilata 20v lapsen maineen, jos rankaistusta hänelle toivotte,niin pistäkää työhön hänet tietkone firmaan siellä hän saa päteä paremmin kuin olla ilmeisesti työtön väliinputoaja nuori tekemällä kiusaa saadakseen itsensä esille.hei olen täälä minäkin haluan elää.ettekö huomaa minua.

Äänestä

Tämmöiset ylipainoiset finninaama-hakkerinuorukaiset on välittömästi saatava vastuuseen tekosistaan. Ehdoton vankeusrangaistus on ainoa tapa rankaista näitä epäkelpoja yksilöitä joten häkki heilumaan ja kovimmman jälkeen!

Äänestä

Tollaset on vietävä saunan taakse.Tässä sitä näkee kuinka herkkä tuo Internet oikeastaan on.

Äänestä
  • Ostin pari kuukautta sitten tietsikan (?) eli ilmeisesti tämän PC:n.

    Luettuani tätä letkaa olen ymmälläni. Neuvoja, kiitos. Myynkö sen, otanko seinästä pois ja miten, onko kräkkeri jo kotonani? Voinko käyttää nettipankkia jos nordeamannen on vapaalla?? Voinko edelleen mennä seksisivuille vai onko soitettava naapurin ovikelloa? Tämä EI ole vitsi, ei naurata, pikemmin itkettää epävarmuus.

    Äänestä

  • Mummoeläkeläinen kirjoitti:

    Ostin pari kuukautta sitten tietsikan (?) eli ilmeisesti tämän PC:n.

    Luettuani tätä letkaa olen ymmälläni. Neuvoja, kiitos. Myynkö sen, otanko seinästä pois ja miten, onko kräkkeri jo kotonani? Voinko käyttää nettipankkia jos nordeamannen on vapaalla?? Voinko edelleen mennä seksisivuille vai onko soitettava naapurin ovikelloa? Tämä EI ole vitsi, ei naurata, pikemmin itkettää epävarmuus.

    ''Myynkö sen, otanko seinästä pois ja miten, onko kräkkeri jo kotonani? Voinko käyttää nettipankkia jos nordeamannen on vapaalla?? Voinko edelleen mennä seksisivuille vai onko soitettava naapurin ovikelloa?''

    Et myy, et ota, ei ole, voit käyttää, voit mennä vaikka www.lemonparty.org jos etsiskelet ikäistäsi seuraa.

    Äänestä

pitääkö sitä aina jonkun kusta omaan pesään? Piiskaa paljaalle persaukselle ja jalkapuuhun häpeemään. Ettäs kehtaattekin!

Äänestä

hyvä että jotkut osoittaa mieltänsä vallitsevaa yhteiskuntajärjestystä vastaan... no ei vaan sillee...

Äänestä

Käykää lukemassa tämä linkki. --> http://www.markusjansson.net/frecent.html
Mikäli kuvittelette että teillä on hallussa edes alkeet turvallisuudeta. Kokemuksesta sanon että noitten asetuksien ja toimenpiteitten jälkeen,ja osaa käyttää virus / palomuuria oikein niin kaiki testit on menny puhtaasti läpi.

Äänestä

VITTU! Henki pois kaikilta saatanan tietoliikennettä huvikseen häiritseviltä kusipäiltä! Tai VÄHINTÄÄN elinkautinen ilman minkäänlaista lomaoikeutta(ja ilman tietokoneen käyttöoikeutta tietysti)!

Äänestä

Ruotsalaiset ovat nettihyökkäyksen takana kostoksi euroviisuista. Nehän panivat osittain YLEn syyksi huonon euroviisu sijoituksen.Ja kaikki muutkin euroviisujärjestelyt olivat heidän mielestä epäonnistuneet. Muut maat tosin kiittelivät hyvin järjestettyjä euroviisuja.

Äänestä

jaa a no näin maallikkona kehottaisin tutkimaan tätäkin mahdollisuutta josko nämä hyökkäykset ovat peräisin tuolta raakkaan itänaapurimme presidentin kansliasta.

Äänestä

tämän valtakunnan 1,naudan takkii..

EI mitään lisärahoitusta poliisille niin kauan kuin on aikaa tutkia tälläista paskaa.

Nykyisetkin määrärahat on 50% liaan suuret.

joka toinen poliisi joutaa jalkauttaapi kaupuntille.

Äänestä

Hyvä että apina jää kiinni.

Äänestä

Piratox, Piratox, Piratox...

toistelkaa te vaan maailma tappiin niitä aivottomia mistään mitään tajuamattomia hakkaamiskehotuksianne. Hyvä että osaatte nettiin kytkeytyä ja sitten sitä esitetään niin asiantuntija-arvioita niin asiantuntija-arvioita näistä hyökkäyksistä.

Niiden takana ei TOD ole mikään yksittäinen peräpohjolalainen finninaama vaan "hivenen" isommat tekijät.

Pian kaatuu koko tietoyhteiskunta ja alkaa N E W W O R L D O R D E R eli Uusi Maailmanjärjestys. Mutta mitäpä te aivopestyt mitättömät pienen mielen ihmiset muuta osaatte kuin puida nyrkkiä ensimmäiselle valtamediassa syylliseksi julistetulle...

Äänestä

kerrankin nuoria jotka osaa tehdä muutakin kuin ryypätä ja rikkoa paikkoja. noilla on ainakin teknistä tietotaitoa, joten työpaikka on taattu, toisin kuin näillä hälläväliä-nuorilla joiden elämän sisältö on viina&huumeet.

Äänestä
  • ainakin vertaisverkoissa pyörivän MadMax nimimerkin omaavaa kaveria kannattais krp haastatella,kaveri pyörii TeamEliten ja parin muun ddos/flood/koodari porukan mukana.todistettavasti myös ollut mukana "hyökkäyksissä"vertaisverkoissa...

    Äänestä

  • krp:n kysyy kirjoitti:

    ainakin vertaisverkoissa pyörivän MadMax nimimerkin omaavaa kaveria kannattais krp haastatella,kaveri pyörii TeamEliten ja parin muun ddos/flood/koodari porukan mukana.todistettavasti myös ollut mukana "hyökkäyksissä"vertaisverkoissa...

    Kyseessä olevan kaverin tuntien nyt syytät väärää puuta nää touhut/syyttelyt alkaa saada semmosia mittapuita että syyttömiäkin syyllistetään

    Äänestä

  • krp:n kysyy kirjoitti:

    ainakin vertaisverkoissa pyörivän MadMax nimimerkin omaavaa kaveria kannattais krp haastatella,kaveri pyörii TeamEliten ja parin muun ddos/flood/koodari porukan mukana.todistettavasti myös ollut mukana "hyökkäyksissä"vertaisverkoissa...

    no tämähän olikin jo odotettavissa et mut tähänki juttuun liitetään,sä PEELO joka näitä juttuja levittelet kuten sitä mun sähköpostiosotetta madioille ni voisit tulla näyttämään naamasi.laitas jotain todellista näyttöö ennenkuin tämmöstä paskaa jauhat T:MadMax

    Äänestä

  • minäitsevaan kirjoitti:

    no tämähän olikin jo odotettavissa et mut tähänki juttuun liitetään,sä PEELO joka näitä juttuja levittelet kuten sitä mun sähköpostiosotetta madioille ni voisit tulla näyttämään naamasi.laitas jotain todellista näyttöö ennenkuin tämmöstä paskaa jauhat T:MadMax

    joo kyl o iha täyttä paskaa suoraan sanoen D:

    Äänestä

  • Kasperi_72 kirjoitti:

    Kyseessä olevan kaverin tuntien nyt syytät väärää puuta nää touhut/syyttelyt alkaa saada semmosia mittapuita että syyttömiäkin syyllistetään

    hehehe kaikkee sitä saakin lukea tänä päivänä...
    on se vaan hyvä et pira tekee ihtestään legendaa ja teillä riittää tekemistä sotkea siihen juttuun syyttömiäki...
    eipähän mullakaan käy aika pitkäks ku saan nauraa teiän keksiäille jutuille..
    tietääkseni MadMax ei viel tähän päivään mennessä ole ollut team eliten kanssa tekemisissä ja tuskin tulee ikänä olemaankaan...
    ja teilekkin tiedoks et ei piran tekemiset liity millään lailla eliten tekemisiin ja tuossa linkki mistä voitte lukasta vähän lisää :))
    http://teportal.byethost9.com/forum/viewtopic.php?t=131
    no tässä oli taas teille vähän mietittävää ja eiköhän tästäkin jokin näkönen soppa taas synny ku vauhtiin pääsette siin paskan jauhamisessa xD
    onnee vaan teillekkin LOL

    Äänestä

  • hehesdgdgf kirjoitti:

    joo kyl o iha täyttä paskaa suoraan sanoen D:

    Taas se on todistettu. Kaikkea iha täyttä P***aa sitä näkee ku vanhaksi elää. Ei tähä voi sanoa ku LoL vain =P

    Äänestä

  • minäitsevaan kirjoitti:

    no tämähän olikin jo odotettavissa et mut tähänki juttuun liitetään,sä PEELO joka näitä juttuja levittelet kuten sitä mun sähköpostiosotetta madioille ni voisit tulla näyttämään naamasi.laitas jotain todellista näyttöö ennenkuin tämmöstä paskaa jauhat T:MadMax

    täähän alkaa paisua yli äyräiden ku täysin sivullisiakin aletaan syytteleen.. ei se oo ihme jos porukalla alkaa keittään kun jauhetaan silikkaa paskaa asioista joista ei oikeesti oo mitään hajua.. Ps. kannattais ensin ottaa selvää asioista paremmin ennenkö alkaa avautuun ettei pian kapsahda omaan nilkkaan... Ps2. lisäyksenä viä sellainen asia että MadMaxia on syytelty muutenki ihan syyttä pitkän aikaa...

    Äänestä

  • -Makemyday- kirjoitti:

    täähän alkaa paisua yli äyräiden ku täysin sivullisiakin aletaan syytteleen.. ei se oo ihme jos porukalla alkaa keittään kun jauhetaan silikkaa paskaa asioista joista ei oikeesti oo mitään hajua.. Ps. kannattais ensin ottaa selvää asioista paremmin ennenkö alkaa avautuun ettei pian kapsahda omaan nilkkaan... Ps2. lisäyksenä viä sellainen asia että MadMaxia on syytelty muutenki ihan syyttä pitkän aikaa...

    hehe heh selkeesti aiheen alottajalla ei oo tuntemusta aiheesta ns " hackkeri etc jutuista :P

    kannattaa eka olla tietonen asioista tms ,jutuista et selkeesti lähtee ees alottelee tollast

    Äänestä

  • -Sarah- kirjoitti:

    hehehe kaikkee sitä saakin lukea tänä päivänä...
    on se vaan hyvä et pira tekee ihtestään legendaa ja teillä riittää tekemistä sotkea siihen juttuun syyttömiäki...
    eipähän mullakaan käy aika pitkäks ku saan nauraa teiän keksiäille jutuille..
    tietääkseni MadMax ei viel tähän päivään mennessä ole ollut team eliten kanssa tekemisissä ja tuskin tulee ikänä olemaankaan...
    ja teilekkin tiedoks et ei piran tekemiset liity millään lailla eliten tekemisiin ja tuossa linkki mistä voitte lukasta vähän lisää :))
    http://teportal.byethost9.com/forum/viewtopic.php?t=131
    no tässä oli taas teille vähän mietittävää ja eiköhän tästäkin jokin näkönen soppa taas synny ku vauhtiin pääsette siin paskan jauhamisessa xD
    onnee vaan teillekkin LOL

    tottakai te madmaxin "kaverit"tääl sitä puolustelette...kyllähän sil kaveril on tässäki sopassa sormet pelissä,toivon vaan et seki kaveri joutuis kerranki vastuuseen näistä sen tekemistä hyökkäyksistä eri servuille...ottakaa selvää ennenku in puhutte mitään!

    Äänestä

  • lxhgfgvk ydrjedhuy kirjoitti:

    tottakai te madmaxin "kaverit"tääl sitä puolustelette...kyllähän sil kaveril on tässäki sopassa sormet pelissä,toivon vaan et seki kaveri joutuis kerranki vastuuseen näistä sen tekemistä hyökkäyksistä eri servuille...ottakaa selvää ennenku in puhutte mitään!

    ja sullahan tietenki löytyy myös näyttöä näihin syytöksiin vaiko tuliko kaikki keksittyä ihan omasta päästä niin ku eräät muut tahtoo tehä...
    jos mä vaikka alotan huhun että sulla on jotakin tekemistä Ylen netti hyökkäyksien kanssa ni sehän pitää paikkansa sitten eikö niin?
    eihän sitä tänä päivänä tarvita todisteita kun pelkät huhu puheet riittää *wirn*

    Äänestä

  • lxhgfgvk ydrjedhuy kirjoitti:

    tottakai te madmaxin "kaverit"tääl sitä puolustelette...kyllähän sil kaveril on tässäki sopassa sormet pelissä,toivon vaan et seki kaveri joutuis kerranki vastuuseen näistä sen tekemistä hyökkäyksistä eri servuille...ottakaa selvää ennenku in puhutte mitään!

    sä vitun pingviini voisit laittaa sen oikeen nickis näkyviin,sut tiedetään jo.sul mun numero ni voisit vaik soittaa vai tullaanko hakeen sut himasta?ja kaiken lisäksi sun elämäs nyt ihan perseestä ja tulee oleen...T:madmax

    Äänestä

mitä hyötyö tästä DDos hyökkäyksestä on hyökkääjälle? Siis jos olen oikein ymmärtänyt, niin onnistuessaan kohde serverin saa polvilleen, mutta siihen se jää? HYÖTY?

Vai onko se jälkeen helpompaa päästä palomuurien jne. läpi? MItä tässä asiassa en nyt ymmärrä?

Jos tää hype on nyt sen seurausta ett jokin YLE:n sivu on ollu parituntia offline, niin huh huh...

Äänestä
  • Ei ole muuta hyötyä kuin se, että nettisivu hidastuu tai pahimmillaan siihen ei saa yhteyttä ollenkaan.

    Näkyvyyttä ja mahdollisesti mainetta näillä hyökkäyksilla saa pienellä vaivalla. Hype on ollut suurta.

    Äänestä

  • Kiinnostavaa kirjoitti:

    Ei ole muuta hyötyä kuin se, että nettisivu hidastuu tai pahimmillaan siihen ei saa yhteyttä ollenkaan.

    Näkyvyyttä ja mahdollisesti mainetta näillä hyökkäyksilla saa pienellä vaivalla. Hype on ollut suurta.

    ¨russland go go go go !!!!!!!!

    Äänestä

  • Kiinnostavaa kirjoitti:

    Ei ole muuta hyötyä kuin se, että nettisivu hidastuu tai pahimmillaan siihen ei saa yhteyttä ollenkaan.

    Näkyvyyttä ja mahdollisesti mainetta näillä hyökkäyksilla saa pienellä vaivalla. Hype on ollut suurta.

    kiitoksia kun valaisit, no sitten ei koko hye kiinnosta pätkääkään... jaa mainetta? pathetic...

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 16 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


tietokone-lehti kirjoitti:

Mielenkiintoista tietoa Tietokone-lehdeltä:
http://www.tietokone.fi/uutta/uutinen.asp?news_id=30488&tyyppi=1

Suomen vakavimpaan nettihyökkäykseen olisi osallistunut myös suomalaisnuorukainen.

"Parikymppinen suomalaisnuorukainen on Tietokone-lehden tietojen mukaan kehunut muun muassa irc-keskusteluissa hyökkäyksellä, johon käytettiin yli 4000 kaapattua botnet-konetta. Liikennettä olisi saatu tuotettua yli 14 gigabittiä sekunnissa."

Samaahan tällä palstalla jo spekuloitiinkin.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu