Kärsin 6 vuotta aknesta kunnes kävin ihotautilääkärin juttusilla ja sain puolenvuoden roa kuurin. Kuurin päättymisestä on nyt kulunut 3 kuukautta ja näppylät ovat suurimmaksi osaksi hävinneet mutta iho on pintakuiva ja punoittaa melkoisesti. Kärsin lisäksi couperosasta joten naama on melko tomaatti. Olen yrittänyt hillitä punoitusta vaihtamalla kosteusvoiteen Aqualan L:stä Humektaniin. Pesuaineena olen käyttänyt Sebamedin puhdistusvaahtoa joka tuntuu vain ärsyttävän ihoa entisestään. Minkälaista pesuainetta tai kosteusvoidetta minun tulisi käyttää? Ehdotuksia otetaan ilomielin vastaan.
Pintakuiva iho
risto88
6697
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Kannattaa kokeilla avenen tuotteita, mulla on siltä kasvonaamio ja ihan tavallinen perus kasvovoide, nimenomaan tarkoitettu pintakuivaiholle, trixera emollient cream on se kasvovoide nimeltään ja soothing moisture mask on naamio. Löytyy apteekista, hieman hintavia, mut se kannattaa!!!
kannattaa jättää kaikki pesuaineet sun muut pois, pesee vaan vedellä aamuin illoin niin iho ei ärsyynny turhaan, mutta kosteusvoiteita kannattaa käyttää, en nyt osaa sanoa mitään hyvää mutta itselläni on riittänyt garnierin pure A, riippuu tietenkin mist roikkuu...
(itse myös ROA kuurilla)
Iholle kertyy kyllä paljon sitä itseään (paskaa) eli kannattaa ehdottomasti pestä jollain pesuaineella vähintään sen kerran päivässä, koska vesi ei poista kaikkea likaa todellakaan, esim. Sebamebin pesunesteellä kannattaa kokeilla (sopii koko keholle).
Ite olen nyt parin kuukauden ajan käyttänyt Eucerinin herkälle iholle tarkoitettua puhdistusmaitoa ja olen kyllä tykännyt, ei kuivata ihoa ollenkaan (oma ihoni on myös pintakuiva ja punottava).
ei kannata vain vedellä pestä, pelkkä vesipesu ärsyttää ihoa, eikä vesi todellakaan puhdista kunnolla. mun mielest se eucerinin tuote on hyvä
Oletko ajatellut varata aikaa kosmetologille? Osaisi neuvoa sinun ihollesi sopivan hoito-ohjelman. Kuulostaa siltä näin maallikolta, että puhdistusaineesi on liian kuivattava. Lumenellakin on muuten edullisia hyviä kosteusvoiteita.