itselläni on vaikea hiiva.maito ja kaikki meni.
voin syödä riisiä,perunaa vähän,Bon Aquan villi vadelmaa juoda,salaattia syödä ja tomaattia,valkosipulia,suolaa,pippureita ja sipulijauhetta. kokolihaa tai naudan jauhelihaa.
ei hedelmiä ollenkaan.niissä on sokeria.
cashew pähkinöitä ja kaurapuuroa,plus erikoisruisleipää.
ai niin vissyvesiä ja puolukkaa voin syödä vielä
4 vuotta
penis ja kaikki sekaisin. en voi edes antaa suihin vaikka tyttöni haluaa ottaa kovasti.hän hinkuu sitä. tosi kiva asia. ehkä kondomin kanssa sitten.
ei taida maistua vain se kumi kivalta.
sain remeron ja risperdal lääkkeistä hiivan.
oli lääkkeet ylhäällä. lihoinkin 14 kiloa ainakin.
remeron oli tosi paha lääke. huh huh. turposin kuin pulla taikina ja vyötärö pysyvästi levisi ja olkapäät.
voin syödä riisiä,perunaa vähän,Bon Aquan villi vadelmaa juoda,salaattia syödä ja tomaattia,valkosipulia,suolaa,pippureita ja sipulijauhetta. kokolihaa tai naudan jauhelihaa.
ei hedelmiä ollenkaan.niissä on sokeria.
cashew pähkinöitä ja kaurapuuroa,plus erikoisruisleipää.
ai niin vissyvesiä ja puolukkaa voin syödä vielä
4 vuotta
penis ja kaikki sekaisin. en voi edes antaa suihin vaikka tyttöni haluaa ottaa kovasti.hän hinkuu sitä. tosi kiva asia. ehkä kondomin kanssa sitten.
ei taida maistua vain se kumi kivalta.
sain remeron ja risperdal lääkkeistä hiivan.
oli lääkkeet ylhäällä. lihoinkin 14 kiloa ainakin.
remeron oli tosi paha lääke. huh huh. turposin kuin pulla taikina ja vyötärö pysyvästi levisi ja olkapäät.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Kuten tuolla alla jo kirjoitin (enkä jaksa kaikkia asioita uudelleen kirjoittaa) hiivakierre tai hiivatulehdus voi puhjeta stressin, antibioottien, elimistön puolustuskyvyn heikkenemisen, seksin, bakteerikantojen vaihtumisen ( = seksin), limakalvojen heikkenemisen (lääkkeet, seksi), kuukautisten jne aikana. Remeron- ja Risperdal-lääkkeitä olet ilmeisesti saanut masennukseen tai muuhun vastaavaan(?) Ei välttämättä lääkkeiden - vaan yleisen masennustilan -> elimistön puolustuskyvyn heikkenemisen myötä hiiva on voinut päästä elimistössä valloilleen, koska sinun elimistösi ja elimistön oma "suojabakteeristo" ei ole jaksanut tehdä töitä pitääkseen hiivan ja muun ulkoisen tekijän loitolla. Hiivaa löytyy ihmiselimistöstä aina, mutta hiivatulehduksesta puhutaan vasta, kun hiiva lähtee kasvamaan. Eli normaalisti sitä on vain pieniä määriä.
Jatkuva hiivalääkkeiden syönti ei paranna tilannetta. Se tappaa yleensä hiivan (onhan hiivakantasi tyypitetty?), mutta se heikentää samalla elimistön omaa suojamikrobistoa, joka taas pyrkii pitämään esim. hiivan kurissa. Hiivalääkkeiden käyttö voi auttaa hetkellisesti, mutta niitä ei kannata pidemmällä tähtäimellä syödä/käyttää toistuvasti.
Esitin kysymyksen jo aiemmin, mutta olethan päässyt asiantuntijalle hoitoon?
Hei.
Lääkkeet tosiaan auttavat vain hetken aikaa.
Kirvelyä ilmenee ja mietin onko minulle se kondylooma nyt sitten. Kirvelyä ei tosin ole
kovinkaan helposti.Ennemminkin tuntee, että virtsa kulkee putkessa. Kun jätin makeiset pois,
niin kirvelykin jäi pois.En jaksanut katsoa
punaista penistäni ja välillä kipeääkin.
Huoh...ois mahdollisuus harrastaa seksiäkin, mut
sen jälkeen se vasta kipeä tuntuukin olevan.
Miten sen hiivan voi tyypittää? auttaako normaa-
lin lääkärin määräämä vatsatähystys?
P.S.Meillä päin on kyllä erikoislääkäreitä,mutta
tähystys maksoi viimeeksi 130 euroa tai jo-
takin ja silloin katsottiin maito.Täysmai-
doton pitää olla. Makeisia syödessä olikin
toisella puolella vatsaa kuin puukko siihen
kasvanut. Jatkuva jomotus ja joskus kipuja.
Rahaa ei kasva puissa, mutta pitää kysyä van-
hemmilta apua. Töissähän en ole kun on lääkitys
päällä,muisti ei toimi ja keskittymiskyky ja aja-
tusmaailma on ihan sekaisin.
Nyt lähden viikonloppu lomalle. Katselen vastauk-
set sitten myöhemmin.
Älä harrasta seksiä. Piste.
Hanki lähete erikoislääkärille. Piste.
(pitäisi olla ilmainen)
Hiiva tyypitetään ottamalla näyte ja viljelemällä. Tutkitaan siis, mitä lajia se on.
Kondyloomaan en ota kantaa - oireesi ovat hyvinkin kummalliset ylipäätään. Jos kaikki oireesi ovat hiivasyndroomaa ja se on päässyt leviämään koko elimistöösi, niin mietinkin, onko sinulla jokin toinen sairaus taustalla. Joku sellainen, joka heikentää omaa vastustuskykyäsi voimakkaasti. Onko sinulta muita tauteja kuin tuo hiiva. Esim. diabetes, kasvaimet, leukemia, immuunikato? En halua maalailla piruja seinille, mutta perusterveellä ihmisellä hiivan ei pitäisi aiheuttaa tuollaisia oireita.
Moro,
itellä on kanssa alapäässä ollut nyt kolme vuotta hiivaa yhden suihinoton jälkeen. Tosi inhottavaa kun saa esinahan alta joka päivä ottaa töhnää pois.
Canesten auttaa sen aikaa kun sitä käyttää ja päivän parin päästä on tilanne sama. Jotain muitakin tököttejä on kokeiltu ja tabletteja. Muita oireita tuosta ei kyllä itselle ole tullut kuin kutina ja se möhnä. Tuossa viime talven aikana oli kahden viikon jakso kun ei ollut mitään oiretta. En tiiä oisko pitäny siinä vaiheessa canestenia käyttää, kun oireet tuli sit takas taas.
Siul on vissiin tota töhkää sen takia ku juot maitoa. Sitähän kun ei saa juoda eikä kahvia varsinkaan.Vai miten?
Sain ystävältä Kiinasta lääkettä. Tappaa tehokkaasti, mutta on myöskin huono käyttää,
jos on samaan aikaa masennuslääkkeet.
Itekkin olen saanut hiivan naiselta.Mutta meillä
olikin ilman kondomia kaikki.Ja naisella se voi
poistua kuukautisten mukana pois.Kuulemma yleensä
poistuukin.
Yritän saada lähetteen laboraattorin ohjeen mukaisesti ja päästä kunnon tutkimuksiin.
t.kohtalotoveri
kuukautisten kautta!! No huh huh, että olet tyhmä!!