Integer-joukon

kombinaatiot

Vähäiset ohjelmointitaitoni ovat unohtumassa. Onkohan Javan nykyisissä versioissa - esim. Math-kirjastossa - olemassa valmis metodi, joka laskee jonkun integer-joukon kombinaatiot?

Tai löytyisiköhän tällainen koodinpätkä netistä tai voisiko joku näppärä kirjoittaa pätkän, joka tulostaa jonkun integer-joukon kaikki eri kombinaatiot, esim. kaikki mahdolliset 3 integerin osajoukot, jotka voidaan muodostaa 7 integerin joukosta.

Siis syötteenä joukko integerejä, tulostetaan joko näytölle tai tiedostoon.
Koodilla ei sinänsä ole väliä, mutta tarvitsisin työkalun, jolla voisi näppärästi laskea lukujoukkojen kombinaatioita. Löytyykö tällaista työkalua muuten valmiina esimerkiksi netistä? (Silloin en tarvitsisi koodia.)

2

315

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ehkä?

      class Kombi {

      static boolean[] valittu;
      static int lkm;

      public static void main (String[] args) {
      lkm = 8;
      valittu = new boolean[lkm];
      valitse (lkm);
      }

      static void valitse (int taso) {
      if (taso == 0) {
      System.out.print ("Seuraava kombinaatio: ");
      for (int i = 0; i < lkm; i) {
      if (valittu [i]) System.out.print (i 1);
      }
      System.out.println ("");
      return ;
      }
      valittu[taso-1] = false;
      valitse (taso-1);
      valittu[taso-1] = true;
      valitse (taso-1);
      }
      }

      Jos haluat tietyn kokoisia osajoukkoja, voit lisätä rekursiiviseen funktion laskurin, joka kertoo montako true-arvoa on jo laitettu. Sitä testaamalla voit heittää epäkelvot yhdistelmät pois.

      Tämä on minimaalinen toimiva ohjelma. Voit lukea lkm-muuttujan arvon komentoriviltä ja muutenkin parannella toimintaa. Tulostustakin voinee korjailla järkevämmäksi, koska se ei toimi lukujen kasvaessa >= 10.

    • *--*--*

      Jos tarkoitit esim. seuraavaa:

      A: set(1,2,3,4);
      powerset (A, 3);
      tulostaa:
      {{1,2,3},{1,2,4},{1,3,4},{2,3,4}}

      Ohjelma on Maxima nimeltään ja löytyy tuolta:

      http://maxima.sourceforge.net/

      (linux-distroissa löytynee pakettihallinnasta, muutoin download-linkki vasemmalla. OS X:kin taitaa löytyä)

      On muuten sairaan hyvä kaikille matikkaa tarvitseville. (Ei toisin ole mitään tekemistä Javan kanssa - onneksi)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 6 kW saunan lämmityksestä kohta 10 euron lisämaksu / kerta

      Kokoomuslainen sähköyhtiöiden hallitsema Energiavirasto ehdottaa 5 kW:n rajaa, jonka ylittämisestä tulee lisämaksu. Tark
      Maailman menoa
      256
      7623
    2. Duunarit hylkäsivät vasemmistoliiton, siitä tuli feministinaisten puolue

      Pääluottamusmies Jari Myllykoski liittyi vasemmistoliittoon, koska se oli duunarien puolue. Sitä samaa puoluetta ei enää
      Maailman menoa
      149
      4028
    3. Oppiiko vasemmistolaiset valehtelun jo kotonaan?

      Sillä vasemmistolaiset/äärivasemmistolaiset valehtelee ja keksii asioita omasta päästään todella paljon. Esim. joku vas
      Maailman menoa
      123
      2261
    4. Olen väsynyt tähän

      En osaa lopettaa ja koen huonoa omaatuntoa tästä. Kaikki on muutenkin turhaa ja tekemisesi sattuvat. Tunteita on vain hy
      Ikävä
      26
      1747
    5. Olenko mies sinun mielestä outo?

      Saat vastata rehellisesti.
      Ikävä
      47
      1540
    6. Millasia unelmia sulla on?

      onko unelmia...?
      Ikävä
      33
      1412
    7. Minneapolisin tapauksesta hyvä video

      Runoilijan auto oli poikittain tiellä ja kun poliisit lähestyivät sitä, runotyttö painoi reippaadti kaasua. Auto syöksäh
      Maailman menoa
      342
      1234
    8. Miksi et voi tutustua minuun irl?

      Vastaa yleisellä tasolla/ympäripyöreästi, jos pelkäät tunnistamisia.
      Ikävä
      141
      1022
    9. Miten usein toivot

      Tai olet toivonut että olisimme lähekkäin vai toivotko ollenkaan?
      Ikävä
      141
      1001
    10. Tiesitkö? Uusi Bachelor on raivannut tietään määrätietoisesti somessa, myös Böckermanin ex-rakas!

      Arttu Kilpeläinen tuli julkisuuteen Pernilla Böckermanin rakkaana. Pariskunta päätyi eroon v. 2024. Ex-poliisi Kilpelä
      Suomalaiset julkkikset
      8
      993
    Aihe