Canal+ terminaalihoidossa :(

Olin aikoinani Canal edeltäjän Filminetin asiakas. Silloin hinta ja tarjonta olivat tasapainossa. Entä nykyään?

Täyttä soopaa koko Canal ohjelmatarjonta. Olen todella pettynyt kanavan toimintaa, kanava muutoksiin, lehden lopettamiseen. Maksan 45 euroa lähes tyhjästä. Liityin pari vuotta sitten maanpäälliseen verkkoon ja vaihdoin viime syksynä satelliitti pakettin. Ajattelin säästää elokuva kustannuksissa, vuokrauksissa ja DVD ostoissa. Tuolla rahalla olisin ostellut ja vuokraillut melkoisen kasan halaumiani elokuvia. Nyt kanavia on pilvin pimein mutta tarjonta todella surkeaa. Kyllä katsomilleni elokuville on tullut hintaa, olisinko parikymmentä katsonut.

Entä tämä viimeinen pisara, lehden lopettaminen! Nytkin yritin katsoa ohjelmatarjontaa netistä, mutta ei tule mitään muuta kuin virheilmoituksia. Mukava sieltä on katsoa ohjelmatarjontaa! Kun vuosi tulee täyteen ei auta muu kuin perua koko juttu ja vaihtaa paremmalla valikoimilla ja hinnalla varustettuun kanavapakettiin, ekologisista syistä. Taitaa Canal loppu häämöttää!

8

1607

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 29 euroa kuussa!

      Vähemmänkin jos jätät urheilukanavat Canal Sport 1 ja Sport 2 pois tilauksesta, tällöin se maksaa vain 24 egee kuussa.

      Joten äläpäs taas sotke Canal Digitalin Viihdepakettia Canal :aan, Canal Digital on edelleenkin ERI FIRMA KUIN CANAL :AA TUOTTAVA C MORE ENTERTAINMENT! Ja jos jätät Canal kanavat pois eli vaihdat Perhe-pakettiin niin silloin ei tarvitse maksaa 45 euroa kuussa (joka on siis Viihde-paketin hinta)!

      • Kohta entinen tilaaja

        Puhdasta soopaa se tarjonta on kuitenkin. Itsellä taitaa kaapelissa olla 29 euroa kuussa, ja katson ehkä yhden tai kaksi kuvaa kuussa. Lopetan kunhan syksyllä tulee tilaus täyteen. Enkä ota kyllä muutakaan leffakanavapakettia, koska silläkin rahalla saa jo monta uutuusleffaa videovuokraamosta per kuukausi.


      • riittää
        Kohta entinen tilaaja kirjoitti:

        Puhdasta soopaa se tarjonta on kuitenkin. Itsellä taitaa kaapelissa olla 29 euroa kuussa, ja katson ehkä yhden tai kaksi kuvaa kuussa. Lopetan kunhan syksyllä tulee tilaus täyteen. Enkä ota kyllä muutakaan leffakanavapakettia, koska silläkin rahalla saa jo monta uutuusleffaa videovuokraamosta per kuukausi.

        Minulla taas lauantait ja osin sunnuntaitkin menivät leppoisasti brittifutiksen parissa. Nyt katselu tietysti vähenee, kun Valioliiga on kesätauolla.

        Leffoja tulee katsottua ehkä yksi kahdessa viikossa, mutta lisäksi tulee seurattua Monkina, Housea ja varsinkin Heroesia.

        Kyllä viikottainen katselumäärä minulla (valioliigakaudella) lähenteli 20 tuntia, välillä meni varmaswti ylikin.


    • elokuvahullu_2

      Olen samaan mieltä lehden lopettamisesta. Kyllä lehdelle oli käyttöä, ja vaikka nykyteknologia mahdollistaa tiedon välittämisen verkossa niin ei se aina ole helpoin tapa. Ja jos tällainen päätös tehtiin, niin tulisi sen näkyä myös kanavapaketin hinnassa.

    • Ällistynyt.

      Kyllä puhut asiaa.Ja jo urheiluselostuksetkin yhtä helvetin sössötystä ettei selvää saa ja luetaan tilastoja jostan kirjasta kun ei osata peliä selostaa.Luulisi että näin ison yhtiön selostajat osaisivat sentään selostaa tapahtumaa ja niin että myös kuuluu.Kyllä on itselläkin harkinnassa lopetanko koko homman.

      • selostajista

        Canal :lla on kuitenkin Suomen parhaat futisselostajat. Urheilukanavan Virkkunen olisi muutoin hyvä, mutta huutaa aivan liikaa.


      • NS:selostajat..
        selostajista kirjoitti:

        Canal :lla on kuitenkin Suomen parhaat futisselostajat. Urheilukanavan Virkkunen olisi muutoin hyvä, mutta huutaa aivan liikaa.

        Mielummin kuuntelee vaikka Virkkusen huutoa kun canal selostajien kähinää mistä ei mitään selvää saa.Itse kyllä katsellut nhl pelit nasn kautta.Kiitos vaan te mumisijat siellä canalissa.


    • Tommi

      Jep, kyllä ajetaan palvelut alas. Ei toimi sivut verkossa ja mistäsä sitten ohjelmat näät, ei oo lehteä, älytön idea lopettaa sekin, voi vitt. en muuta sano!!

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Päivän Riikka: polttoöljyn hinta räjähti

      Näyttää tuo putinismi ilmenevän persuissa myös Suomen yrittäjien kampittamisena. Polttoöljy on se katalyytti, joka pitää
      Maailman menoa
      36
      2141
    2. Mökkejä ostellaan nyt ihan hulluna!

      Tyypilliset lainamäärät on yli 500 000€ mökkejä ostellessa eli erityisesti tuollaiset miljoonamökit on nyt suomalaisten
      Maailman menoa
      59
      1955
    3. Helsingin yllä valopalloja

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/1508be00-28c9-4156-83dc-0be5e7aa3066 "Helsingin taivaalla lensi lauantaina puolen yön
      Sinkut
      121
      1900
    4. HÄLYYTYS!!

      Ukraina se hyökkää jo Suomen maaperälle. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/645b83ce-e074-4f00-8b99-245d01b38a36
      NATO
      377
      1612
    5. Kovasti on hävittäjiä ilmassa. Nytkö se alkoi?

      Onko nyt sota ?? `Vai harjoituksiako vain? Hävittäjät pörrää kovasti.
      Kouvola
      103
      1611
    6. Helsingin yllä lensi yöllä jotain outoa puolen yön aikaan valopalloja

      Poliisi on saanut tapauksesta yhden havaintoilmoituksen. Valopalloja oli noin parikymmentä ILtalehdessä on video tapah
      Maailman menoa
      124
      1444
    7. Millainen on naisellinen nainen

      Nyt kun taas mennään keikkuen kesään, niin millainen nainen on naisellinen? Pukeutuminen, olemus, puhetapa, jne. Vilma n
      Sinkut
      182
      1072
    8. Raamatullinen kaste

      Seurakunnassamme kastettiin mm eräs muslimi, joka oli tullut uskoon. Hän oli ollut Suomessa viitisen vuotta. Hän oli lu
      Kaste
      53
      947
    9. Mitkä asiat kaivatun ajattelussa

      Ihmetyttävät? Mikä on tullut yllätyksenä?
      Ikävä
      73
      875
    10. Mitkä olisivat kolme tärkeintä

      vihjettä kaivatustasi?
      Ikävä
      27
      869
    Aihe