Auto pitäisi saada ja alkoi kiinnostamaan tuon ikäiset Elantrat, 1.6 moottorilla. Onko näissä jotain tyyppivikoja, mitä kannattaa tarkistaa näistä autoista, käyttökokemuksia kaipaan myös. Asiallisia viestejä, kiitos.
Hyundai Elantra 2003-2004 ?
7
5312
Vastaukset
- kyllä on
03 Elantra, eihän se mikään "BMW" ole mutta huomattavasti enemmän vastinetta rahalle, kuin ns. laatuautoissa. Mun autolla nyt ajettu 84t eikä ongelmia, yllättävän tilava ja viistoperäisenä käytännöllinen ja ihan riittävän hyvä ajaa ja hiljaisempi kuin edellinen -98 corolla ja todella huomattavasti tilavampi. Kulutus pyörinyt 7-7,5 l/100km, ja kaikki toimii eikä tarvitse käyttää "viikohuolloissa" niinkuin työkaverien sitikoita ja skodia yms, eli osta pois minä ainakin voin suositella.
- elantra 2002
Kokemusta 1,6 Elantrasta 3,5 vuotta.
Todella viaton kulkine, lämmin, tilava ja
todellakin ostohinnaltaan suhteessa autoon, edullinen auto.
Takuukin on monesti voimassa ostotilanteessa, jos
se auttaa valinnassa.
Olen ajanut mittariin yli 100 tuhatta, mutta viat
eivät ole vaivanneet.
Autooni ei ole vaihdettu vielä yhtään kuluvaa osaa, joten laatu on hyvä jopa kiitettävä.
Seuraava autoni on samaa merkkiä!!!
- 2-litrainen
mutta kokemukset ovat pelkästään positiivisia. Ajettu 55 tkm.
- Tietoa kaipaava
Miksi Elantra sijoittui niin huonosti Tüv 2007-raportissa? Muutenkin näkyy olevan hieman ristiriitaista tietoa näistä ja arvo laskee kovin nopeasti jo 3 vuodessa.
- Anonyymi
Se paskan puhuminen johtuu, VAIN JA AINOASTAAN !! ääri kapitalisti maasta nimeltä Suomi Finland. Suomen markkinolilla ei ole toista auto merkkiä, joka olisi niin luotettava, kuin Hyundai Elantra. Olen ajanut yli 200 000 km eikä pienintäkään ns. VIKAA OLE ILMENNYT enkä todennut. Takuuajan teetätin huollot merkkiliikkeessä. Monesti huomasin ja totesin huolto työ on tehty . . . . SIELTÄ TÄÄLTÄ eikä niin, kuin olisi pitänyt !! Ehkä kiire oli aiheuttanut laimin lyöntejä / epä kurantin työn. Ja kun takuu aika loppui olen tehnyt huolto hommat itse jakopään huollosta lähtien. Ja takaan huollot ovat tehty PAREMMIN, KUIN JOKU NUORI SÄLLI merkkiliikkeessä. Muutamasti jouduin huomauttamaan Hyundain merkkiliikettä huoltotöiden laadun suhteen. Vaihdoin takuu ajan loppu puoleksi toiseen Hyundai liikkeeseen. Hyundai autot on tehty kestämään ja ovat luotettavuudessaan aivan kärkipäässä. Hyvä ja sopivan kokoinen kone on päihittänyt tien päällä jo monet länsi autot. Kulkee nyt vanhemmiten PARIT SADAT ! vatrsin kepeästi ilman ylikierroksille menoa. Moottori on siisti käyntinen sekä ääninen.
Sanoo Timppa Idästä !!
- jussi h
03- auto, ei mitään ongelmia, 60 000 km ajettu, voisi sanoa, paras tähän astisista. Ainut miinus on kulutus,,,,n 6-8 l/ 100 km, ei hyvä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miksi persuilla ei ole firmoja?
Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?847142Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015
Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit277089Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan
Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k1176225Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä
Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?455424Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?
Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik845328Demarikultin uhri kertoo
Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa635235Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?
Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus415120Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi
Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset274615Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä
"Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv193565Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto
vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html3003410