Hyvinvointivaltio?

Kadulla asuva!

Hyvät ihmiset. Elämme hyvinvointi valtiossa, jossa poliisitkin saa kävellä kengät jalassa sisään ilman lupaa (suomessa ei tarvitse etsintälupaa, "saavat kääntää kaikki kaapit ympäri"). Isäni on vakavasti sairas ja elinaika lasketaan päivissä. Hän on rahaton eikä voi käydä töissä. Hänelle ei tule mistään rahaa,eikä kukaan myönnäkkään (syytä ei ole). Suomennettuna sosiaali yhteiskunta pelaa. DEEKUILLE VIINARAHAA ja muilta ruokarahat pois. Olen asunut nuorisokodissa, jossa ei ole minkään näköisiä ihmisoikeuksia (yksityinen). Siellä tehtiin nuorille pahoja asioita, esim.Lihas kimput käärii mattoon ja istuu päälle. Kukaan ei välitä näistä asioista mitään. MILLOIN TULEE JOKU JOKA PISTÄÄ ASIOITA TOIMIMAAN JOITA ME EI NÄHDÄ. Ps. ajatelkaa ja auttakaa lähimmäisiä, vaikka elämmekin hyvinvointi valtiossa.

5

721

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Olen tod.P.A

      Näin on . . . . Ottakaa ihmiset järki käteen. NYT LUODAAN UUSI YHTEISKUNTA!

      • turussa!

        Olen pienten muksujen yh.Turusta, kaavakkeiden perässä juoksutetaan ja aina tulee v"ttuilua siitä ettei saa töitä. Eikä myönnetä työkkärikorvausta koska olen alle 25 v.Sossun rahapäätöksenteko kesti 2kk vaikka olin kaikki kaavakkeet toimittanut heti perille!!nyt selvitän sossuun lastensuojeluimotusta, jonka päiväkoti laittoi "lapset nälkiintyneitä"..Sain myös töitä Somerolta palkka vasta ens kuussa, ja menee bensoihin, tili tyhjä..ei jaksa enää!!!


      • Kadulla asuva!
        turussa! kirjoitti:

        Olen pienten muksujen yh.Turusta, kaavakkeiden perässä juoksutetaan ja aina tulee v"ttuilua siitä ettei saa töitä. Eikä myönnetä työkkärikorvausta koska olen alle 25 v.Sossun rahapäätöksenteko kesti 2kk vaikka olin kaikki kaavakkeet toimittanut heti perille!!nyt selvitän sossuun lastensuojeluimotusta, jonka päiväkoti laittoi "lapset nälkiintyneitä"..Sain myös töitä Somerolta palkka vasta ens kuussa, ja menee bensoihin, tili tyhjä..ei jaksa enää!!!

        Tässä se hyvin nähdään!


    • pois oravanpyörästä

      Niin kauan menee jotenkin kun suomessa pysyy edes jokunen työpaikka muukin kuin pyrökraateille tarkoitettu. Varsinainen kaaos alkaa sitten kun politikot on tupeloineet niidenkin eläkkeet jotka ovat saaneet raataa 40v työssä muka saadakseen eläkkeen. Alkaa usko mennä hyvinvointivaltiosta.

      • eläkeikä noussut koko ajan ja paska palkkaisesta työstä paska eläke. onko toivoa maksaa johonkin omaan eläkerahastoon paskalla palkalla. itse huomasin etten pysty. kaupassakin saa tarkkaan laskea mihin on varaa. oma pitkäntähtäimen suunnitelma on maksaa oma kämppä kokonaan pois myydä se ja muuttaa ulkomaille palmun alle. teen sellaisia paska hommia ettei ole mitään toivoakaan päästä eläkkeelle hengissä. tai no edeltäjäni jäi sairas eläkkeelle ja kuoli kahden vuoden päästä joten mulla ei ole kovin ruusuiset kuvitelmat mun tulevaisuudesta jos herrojen pillin mukaan pomppisin. paskahatut puvuissaan saa pitää tän maan mä pakenen ja elän etten katuisi valintojani.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mihin kiinnitit ensimmäisenä

      huomiota kaivatussasi?
      Ikävä
      99
      1388
    2. Poutalan onnettomuus

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/ministeri-mika-poutala-vakavassa-onnettomuudessa/9375980 Kumma kun jutussa ei manit
      Maailman menoa
      111
      1142
    3. Junaonnettomuus

      Kuka jäi junan alle?
      Haapajärvi
      5
      960
    4. Koska olet ihastunut minuun

      Kysymys sulle. Oma vastaus, tänä vuonna. ❤️
      Ikävä
      62
      958
    5. Olen pahoillani

      Olen mokannut pahasti ja pilannut sinun ja monen muun ihmisen maineen. Anteeksi. Muutan toiselle paikkakunnalle. Hyvästi
      Ikävä
      56
      946
    6. Missä on Sofia Virta? Loistaa poissaolollaan Erikoisjoukot uudelta kaudelta

      Vihreiden puheenjohtaja, kansanedustaja Sofia Virta pääsi otsikoihin, kun tieto hänen osallistumisestaan Erikoisjoukot-k
      Kotimaiset julkkisjuorut
      50
      942
    7. Onko sinulla vihan tunteita

      Minua kohtaan? Haluatko kostaa jotakin tai tehdä pahaa? Voit tähän sanoa ihan luottamuksella.
      Ikävä
      130
      851
    8. mitä olet valehdellut

      kaivatullesi? kerro rehellisesti totuus
      Ikävä
      69
      751
    9. Naisen kimppuun lenkkipolulla

      Poliisin tietojen mukaan noin 30–40 vuotias ulkomaalaistaustaisen näköinen mies kävi naisen kimppuun yllättäen Rentukant
      Kajaani
      57
      713
    10. Ei ole siitä kiinni

      Että en tykkäisi. Tykkään liikaa, mutta se on epäsopivaa. Hirveää kidutusta ruokkia tunnetta täällä, jos todellisuudessa
      Ikävä
      34
      600
    Aihe