Jos hevoselle antaa liikaa porkkanoita niin voiko se saada kaviokuumeen?? Jos voi, niin minkälaisesta määrästä porkkanaa??
Porkkanoista
7
8715
Vastaukset
- jujuju
Kyllä mun käsittääkseni kaviokuume usein johtuu juureksista tms...
Mutta kyllä sä voit porkkanaa syöttää, kun kohtuudella eikä liian paljon kerralla.
Määrä riippuu hevosen koosta yms.. ja porkkanoiden koosta
Mä annan ajoittain jotain 4-8 porkkanaa/ päivä. Se on ainakin niin vähän, ettei siitä mitään tuu.
Jos hevonen on herkkä kaviokuumeelle, kannattaa kuitenkin varoa.- lofti
No meillä hevoset saa kerralla jopa reilun 2 litraa porkkanoita ja hengissä nuo ovat...
Mutta tietysti onhan se hevos kohtaista ja totuttaa tietenkin pitää varovasti! - sipuli
lofti kirjoitti:
No meillä hevoset saa kerralla jopa reilun 2 litraa porkkanoita ja hengissä nuo ovat...
Mutta tietysti onhan se hevos kohtaista ja totuttaa tietenkin pitää varovasti!Porkkanassa pätee sama kuin muussakin ruuassa.. Eli totuta muutama päivä. meillä porkkanaa syödään toisinaan melkein ämpärillinen eikä ell mukan ole ollenkaan pahaksi. Eli voi syötää enemmänkin.. Jotkut syöttävät esim toisena ruokana pelkkää porkkanaa..
Muista kuitenkin että jäätynyt ja sulanutr porkkana ei ole hyväksi. - päivittäin herkutellaan
sipuli kirjoitti:
Porkkanassa pätee sama kuin muussakin ruuassa.. Eli totuta muutama päivä. meillä porkkanaa syödään toisinaan melkein ämpärillinen eikä ell mukan ole ollenkaan pahaksi. Eli voi syötää enemmänkin.. Jotkut syöttävät esim toisena ruokana pelkkää porkkanaa..
Muista kuitenkin että jäätynyt ja sulanutr porkkana ei ole hyväksi.Moi
Meillä shetlanninponit syö päivittäin noin puoli-sangollista porkkanoita,joskus enemmänkin,kun on tuoreet hyvät porkkanat.Soitin eläinsairaalaan ja kysyin juuri tuota samaa kaviokuume asiaa.Vastaus oli hevonen kun on korsirehun syöjä porkkanat ei voi olla pääasiallisena ruokana,mutta hyvänä herkkuna,ja pikkuruisille (85 cm,ja 95 cm)poneilleni sanottiin voitavan antaa ko.määrä,eli aikas paljon,tietenkin totutellen.Nyt on kulunut jo kaksi vuotta simpe,ja sampe saavat herkkunsa aina laitumelta palattuaan,ja terveitä ,hyväkavioisia poneja ovat.osaavat illan tullen odottaa ,päät "nököttää"pihassa aidan päällä kun kello tulee seitsemän ja kahdeksan ,on iltapalan aika.Pestyt, hyväkuntoiset,kohtuudella,heinän lisänä,hyvänä makupalana,ei liene parempaa herkkua.No.omenat syksyllä,totutellen .Herkutelkaa pois porkkanat!
- Mumppa
Porkkanoissa ei juuri ole sokeria. Sokerista ja valkuaisesta kaviokuume useimmiten johtuu, joten omena ja leivät ovat huomattavasti pahempia kuin porkkanat. Mulla kaks kaviokuumekroonikkoa ja ne ovat siis todella tiukalla ruokavaliolla, saavat kuitenkin porkkanan silloin tällöin. Se onkin ruisleipäpalan lisäksi ainoa herkku mitä niille sallitaan, muutaman kerran viikossa.
- ..
Porkkanat eivät tuota hevosille mitään vaarallista eikä ne lihota!en kuitenkaan suosittele niiden koko aikaista syöttämistä..kaviokuume ei yleensä tule esim. Porkkanoista.
- Anonyymi
Hei, minä kasvatin itse porkkanaat ja en kerinut niitä laittama ennen pakkasia kellarin, nyt ne on vähän jäätynyt, saako niitä antaa viellä hevoselle, kiitos
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kysymys muille miehille
Onko teille varattu nainen ongelma? Mikään muu naisessa ei töki kun se että hän on varattu. Kamppailen houkutuksen kanss845870Kohta katson sun kuvaasi
ja päästän ajatukseni liitämään. Jo kuvasi näkeminen rauhoittaa, ja pistää hyrräämään vähän muutakin. Ihanan kaunista sa243507- 1572023
Ahneus iski Fazeriin, suklaalevy kutistuu 180 grammaan
Kun mikään ei riitä. Shrinkflaatio. Mitä isot (Marabou) edellä, sitä pienet (Fazer) perässä. Pienikin voi siis olla a2271959Jos kaivattusi on perääntynyt lähestyessäsi
jossain tilanteessa, ymmärrätkö miksi hän saattoi tehdä sen?1741721Martinan bisnekset rajusti tappiolla
Seiska 28.7: nousukiito katkesi, yritykset C-luokkaa.2821475Voiko olla, onko se tosiaan niin että
Kumpikin rakastetaan toisiamme. Nyt pitää sukeltaa pakastimeen ❤️🥵571011- 67991
Metsa Man Extra kanava toimii hyvin
ja sieltä voipi kahta vanhoja vitejoita pahimpaan puutteeseen. Peukalot ylös.21980Mitkä yleiset huonot tavat ihmisillä ärsyttävät sinua ?
Aloitukseen saa vapaasti purkaa tuntojaan. Itseäni hiukan kiusaa, kun saman talon asukkaat eivät vastaa tervehdykseen.109917