Porkkanoista

....

Jos hevoselle antaa liikaa porkkanoita niin voiko se saada kaviokuumeen?? Jos voi, niin minkälaisesta määrästä porkkanaa??

7

8398

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jujuju

      Kyllä mun käsittääkseni kaviokuume usein johtuu juureksista tms...

      Mutta kyllä sä voit porkkanaa syöttää, kun kohtuudella eikä liian paljon kerralla.

      Määrä riippuu hevosen koosta yms.. ja porkkanoiden koosta

      Mä annan ajoittain jotain 4-8 porkkanaa/ päivä. Se on ainakin niin vähän, ettei siitä mitään tuu.

      Jos hevonen on herkkä kaviokuumeelle, kannattaa kuitenkin varoa.

      • lofti

        No meillä hevoset saa kerralla jopa reilun 2 litraa porkkanoita ja hengissä nuo ovat...
        Mutta tietysti onhan se hevos kohtaista ja totuttaa tietenkin pitää varovasti!


      • sipuli
        lofti kirjoitti:

        No meillä hevoset saa kerralla jopa reilun 2 litraa porkkanoita ja hengissä nuo ovat...
        Mutta tietysti onhan se hevos kohtaista ja totuttaa tietenkin pitää varovasti!

        Porkkanassa pätee sama kuin muussakin ruuassa.. Eli totuta muutama päivä. meillä porkkanaa syödään toisinaan melkein ämpärillinen eikä ell mukan ole ollenkaan pahaksi. Eli voi syötää enemmänkin.. Jotkut syöttävät esim toisena ruokana pelkkää porkkanaa..

        Muista kuitenkin että jäätynyt ja sulanutr porkkana ei ole hyväksi.


      • päivittäin herkutellaan
        sipuli kirjoitti:

        Porkkanassa pätee sama kuin muussakin ruuassa.. Eli totuta muutama päivä. meillä porkkanaa syödään toisinaan melkein ämpärillinen eikä ell mukan ole ollenkaan pahaksi. Eli voi syötää enemmänkin.. Jotkut syöttävät esim toisena ruokana pelkkää porkkanaa..

        Muista kuitenkin että jäätynyt ja sulanutr porkkana ei ole hyväksi.

        Moi
        Meillä shetlanninponit syö päivittäin noin puoli-sangollista porkkanoita,joskus enemmänkin,kun on tuoreet hyvät porkkanat.Soitin eläinsairaalaan ja kysyin juuri tuota samaa kaviokuume asiaa.Vastaus oli hevonen kun on korsirehun syöjä porkkanat ei voi olla pääasiallisena ruokana,mutta hyvänä herkkuna,ja pikkuruisille (85 cm,ja 95 cm)poneilleni sanottiin voitavan antaa ko.määrä,eli aikas paljon,tietenkin totutellen.Nyt on kulunut jo kaksi vuotta simpe,ja sampe saavat herkkunsa aina laitumelta palattuaan,ja terveitä ,hyväkavioisia poneja ovat.osaavat illan tullen odottaa ,päät "nököttää"pihassa aidan päällä kun kello tulee seitsemän ja kahdeksan ,on iltapalan aika.Pestyt, hyväkuntoiset,kohtuudella,heinän lisänä,hyvänä makupalana,ei liene parempaa herkkua.No.omenat syksyllä,totutellen .Herkutelkaa pois porkkanat!


    • Mumppa

      Porkkanoissa ei juuri ole sokeria. Sokerista ja valkuaisesta kaviokuume useimmiten johtuu, joten omena ja leivät ovat huomattavasti pahempia kuin porkkanat. Mulla kaks kaviokuumekroonikkoa ja ne ovat siis todella tiukalla ruokavaliolla, saavat kuitenkin porkkanan silloin tällöin. Se onkin ruisleipäpalan lisäksi ainoa herkku mitä niille sallitaan, muutaman kerran viikossa.

    • ..

      Porkkanat eivät tuota hevosille mitään vaarallista eikä ne lihota!en kuitenkaan suosittele niiden koko aikaista syöttämistä..kaviokuume ei yleensä tule esim. Porkkanoista.

    • Anonyymi

      Hei, minä kasvatin itse porkkanaat ja en kerinut niitä laittama ennen pakkasia kellarin, nyt ne on vähän jäätynyt, saako niitä antaa viellä hevoselle, kiitos

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hakalan asunnossa on kuvattu aikuisviihdesivusto Onlyfansin kautta julkaistu pornovideo.

      Keskustan puheenjohtajan Antti Kaikkosen avustaja Jirka Hakala ei jatka tehtävässään. Keskustan puoluelehti Suomenmaa ke
      Helsinki
      32
      2152
    2. Mitä ominaisuutta arvostat eniten hänessä?

      Ihastuksessasi, rakkautesi kohteessa
      Ikävä
      116
      1828
    3. Olen valmis

      Kohtaamaan sinut tänä kesänä, jos sellainen sattuma osuu kohdalleni.
      Ikävä
      77
      1581
    4. Mitä harrastuksia kaivatullasi on?

      Mitä harrastuksia sinulla? Onko teillä yhteisiä harrastuksia?
      Ikävä
      67
      1207
    5. Miksi mies kääntyy poispäin

      Ja teeskentelee, ettei näe minua, kun törmäämme vahingossa? 🫣
      Ikävä
      160
      1192
    6. Kysy jotain kaivatultasi

      Laita tunnisteet molemmista
      Ikävä
      61
      1036
    7. Kerro kaivatustasi.

      1. Minkälainen koti 2. Ammatti 3. Ulkonäkö 4. Ikä
      Ikävä
      48
      1033
    8. Tiedän että käyt täällä

      Eräälle naiselle älä huoli en kerro kellekkään
      Ikävä
      64
      994
    9. Mitäs jos hyökkään rakastuneesti kimppuusi

      Tuleeko painimatsi vai "painimatsi". Jää nähtäväksi 😂
      Ikävä
      62
      917
    10. Kannattaako suomalaisen nuoren lähteä Thaimaahan au pairiksi? Mitä olet mieltä?

      Chiang Mai Pohjois-Thaimaassa kutsuu neljä suomalaista au pairia elämänsä seikkailuun. Arki toisella puolella maailmaa t
      Thaimaa
      28
      900
    Aihe