joka oli peräisn Pakistanista tai Iranista.
Ihmettelen suuresti että ns."ihmisoikeuksista" puhuvat voimat haluavat suomeenkin tällaisen menon -
niin pitäähän "kyltyyria" ymmärtää !
Ihmettelen suuresti että ns."ihmisoikeuksista" puhuvat voimat haluavat suomeenkin tällaisen menon -
niin pitäähän "kyltyyria" ymmärtää !
Vastaukset 18
Vanhimmat
Millä perusteella "ihmisoikeuksista" puhuvat haluavat Suomeen sellaisen menon?
Kerro kerro vaan.
mutta ei kerro ketkä ihmisoikeuksista puhuvat haluaa tuollaisen tavan suomeen, eikä että missä tuollaista voisi toteuttaa suomen oloissa?
On todella lapsellista väittää että tuollaista islamisteiltakin katoavaa tapaa tuotaisiin suomeen. Täällä ei ole yhtään tapausta olemassa, eikä tule.
Kulttuurit ovat aina nivoutuneet toisiinsa ja Suomalaiset osaltaan vieneet sitä omaansa, ympäri maapallon.
näin kerran voisi katsoa toisen kerran ja ajatella kuin aikuinen ja vastuullinen toisistaan välittävä ihminen.
http://www.adressit.com/dua
Tuskin tämä mitään vaikuttaa, mutta toivottavasti herättää huomiota ja keskustelua.
tuntuu olevan muodissa, haku youtubesta sanoilla islam stoning 97 videota. Shooting islam satakunta videota, myös hanging islam toimii. Siinä sitä rauhanuskontoa, arvatkaa miksi Turkkilaiset vastustaa islamia niin lujasti hallinnossa, turkkilaiset tuntevat oikean islamin.
Adressi, niin sinänsä oikeassa näin meidän länsimaisesta näkökulmasta kuin onkin, ei tunnu liiemmin allekirjoittajia saavan. Nuo ei myöskään yleensä keskustelua herätä.(7 allekirjoittanutta) Itse asia on selkeästi väärin ja tuomittava, mutta lähestymistapa suorastaan avaruudesta.
Noin ei asioihin vaikuteta, ja muutoinkin ei ole mitenkään relevanttia mennä antamaan toiminta tai käyttäytymisohjeita toisille kansoille, ja kulttuureille. Varsinkaan kun nämä kansat ja kulttuurit ovat huomattavasti vanhempia kuin meidän vastaava, tai ylipäätään ns. länsimainen sivistys.
Pitää kuitenkin aina muistaa että jokainen kansa ja jokainen alueellinen kulttuuri luo itselleen sopivat käyttäytymis- ja toiminta mallit, ja niiden oikeellisuus lähtee heidän omista tarpeista, ei niiden jotka eivät niitä hyväksy.
On todettava että nuo vanhat kulttuurit elävät länsimaiseen ajatteluun verrattuna yhä ns. keskiaikaa monessa suhteessa, mutta ovatko he sitten väärässä, on toinen juttu.
Ihmiskunnan ongelma on ollut kautta historian eri tapojen hyväksyminen ja niihin puuttuminen. Tämä ongelma korostuu varsinkin silloin kun ollaan muualla kuin oman yhteisön, ja oman kultturin ulkopuolisessa vaikutusalueella. Onko se sitten osa valloitus ja vallanhalua, halua ohjata toisia olemaan oman ajattelun hyödyntäjä, vai onko se pelkkää ymmärtömättömyyttä, ja pelkoa.
Ihmiseen kohdistuva aiheeton väkivalta, oli se sitten tapahtuva kivittämällä, ampumalla, puukottamalla, kuristamalla, tai miten vain on sinänsä epäinhimmilistä, mutta suora kulttuureihin suuntautuva arvostelu vaatii muutakin, kuin pelkän omaan kulttuuriin perustuvan asennoitumisen, ja oikeassa olemisen tunteen.
Nykyaika antaa mahdollisuuksia entistä paremmin mahdollisuuksia lähestyä eri kansoja ja kulttuureita niin teknisesti, kuin myöskin fyysisestikin. Keinoja vaikuttaa on siis enemmän kuin esim.100 saati 500 vuotta sitten, ja siten vaikuttaminen on helpompaa sekä tehokkaampaa.
Nykyaikana on taloudellinen vaikuttaminen tehokkain ja nopein keino saada tuloksia aikaan, niin myös tuon kaltaisten kauheuksien osalta. Pitää tosin aina muistaa että yksittäiset tapaukset, kuten tämäkin tapaus ei anna koko kuvaa ko. kansasta, tai kulttuurista.
Ylireagointi on aina ollut huono vaikuttaja, ja on usein johtanut vääriin ja perustelettomiin virheratkaisuihin. Tuloksena ei siten ole saavutettu hyöty, vaan menetetty mahdollisuus.
virheitä ja tietämättömyyttä noin lyhyessä pätkässä, onneksi et ole puolueen jäsen, tämä tiedoksi niille jotka niin luulevat. Meni sentään joku oikein, nimi varmaan on oikea.
on virheellistä? Tuohan on kannanotto joka on itse asiaan syventyvä, toisin kun sinun väite jossa ei ole mitään vasta argumenttia. Puolueen jäsenyydelläkään ei ole asian suhteen mitään tekemistä. Et vain taas kyennyt vastaamaan.
"ei ole mitenkään relevanttia mennä antamaan toiminta tai käyttäytymisohjeita toisille kansoille, ja kulttuureille. Varsinkaan kun nämä kansat ja kulttuurit ovat huomattavasti vanhempia kuin meidän vastaava, tai ylipäätään ns. länsimainen sivistys."
Islam on kristinuskoa n.500 vuotta nuorempi, pedofiiliprofeetta muhammedin luomus (Otti vaimokseen Aishan johon yhtyi 9-vuotiaana). Käyttäytymisohjeista pitäisi sitten pitäytyä YK:N ja kaikkien muidenkin vai?
"Pitää kuitenkin aina muistaa että jokainen kansa ja jokainen alueellinen kulttuuri luo itselleen sopivat käyttäytymis- ja toiminta mallit, ja niiden oikeellisuus lähtee heidän omista tarpeista, ei niiden jotka eivät niitä hyväksy."
Pitäköön sairaat käyttäytymismallinsa omien valtioidensa alueilla, jos jonkun tarpeena on uskonnon (ideologian) varjolla tappaminen, tappakoot mutta ei täällä!
"On todettava että nuo vanhat kulttuurit elävät länsimaiseen ajatteluun verrattuna yhä ns. keskiaikaa monessa suhteessa, mutta ovatko he sitten väärässä, on toinen juttu."
Pitääkö noita keskiaikaisia kultteja vartavasten hankkia Suomeen, ja kyllä he ovat väärässä ainakin kaikkien kansainvälisten ihmisoikeusjärjestöjen mukaan.
"Ihmiseen kohdistuva aiheeton väkivalta, oli se sitten tapahtuva kivittämällä, ampumalla, puukottamalla, kuristamalla, tai miten vain on sinänsä epäinhimmilistä, mutta suora kulttuureihin suuntautuva arvostelu vaatii muutakin, kuin pelkän omaan kulttuuriin perustuvan asennoitumisen, ja oikeassa olemisen tunteen."
Tämä pätkä ei korreloi aiempien lausumien kanssa lainkaan, joten jätän väliin.
"Pitää tosin aina muistaa että yksittäiset tapaukset, kuten tämäkin tapaus ei anna koko kuvaa ko. kansasta, tai kulttuurista."
Pitää ensisijaisesti muistaa että islamin edustajat eivät ole missään eivätkä koskaan pitäneet näitä tekoja tuomittavina. Esittäkää edes yksi ainut dokumentaatio asiasta, tappouhkaukset ja murhat ovat nyt jo arkipäivää Euroopassa.
Kuka imaami on surkutellut vaikka Theo van Goghin murhaa, tai edes todennut ettei ihan oikein mennyt. Suomen shiiamuslimien virallisilla sivuilla minua vääräuskoisena verrataan ulosteeseen, virtsaan, sikaan ym. kivaan, ei yhtään pikku-mikko ole heiluttamassa rasistikorttia.
ja puhuu aivan pötyä omaan pussiinsa...
vaan paljon muuta. Ei suomen kristinuskokaan ole 2007 vuotta vanhaa, vaan paljon nuorempaa.
Persia esim. on ollut jo 500 v.ennen ajanlaskumme alkua ja arabi kulttuurikin monessa eri muodoissaan on ollut kauan enne "länsikulttuuria".
Kansojen kulttuurit ei oe sidottu uskontoon, vaan kansojen kulttuuriin vaikuttavat perinteet ja perityt tavat.
Tottahan on että meillä ei ole oikeutta mennä antamaan sääntöjä kenellekkään kansalle.
>Pitäköön sairaat käyttäytymismallinsa omien valtioidensa alueilla, jos jonkun tarpeena on uskonnon (ideologian) varjolla tappaminen, tappakoot mutta ei täällä!<
on kysyttävä, että kuinka monta tyttöä tai nalsta on suomessa kivitetty kuoliaaksi?
>Pitää ensisijaisesti muistaa että islamin edustajat eivät ole missään eivätkä koskaan pitäneet näitä tekoja tuomittavina. Esittäkää edes yksi ainut dokumentaatio asiasta, tappouhkaukset ja murhat ovat nyt jo arkipäivää Euroopassa.<
Euroopassa ja myös Suomessa tapetaan joka päivä ihmisiä, ja ihan ilman oikeutusta ja moninaisista syistä jotka mitkää ei ole oikeutettuja.
>"Ihmiseen kohdistuva aiheeton väkivalta, oli se sitten tapahtuva kivittämällä, ampumalla, puukottamalla, kuristamalla, tai miten vain on sinänsä epäinhimmilistä, mutta suora kulttuureihin suuntautuva arvostelu vaatii muutakin, kuin pelkän omaan kulttuuriin perustuvan asennoitumisen, ja oikeassa olemisen tunteen."
Tämä pätkä ei korreloi aiempien lausumien kanssa lainkaan, joten jätän väliin.<
Tuo pätkä itse asiassa nimenomaan korreloi koko kirjoituksen, mutta jos sitä ei ymmärrä, niin parempi onkin jättää kommentoimatta.
Tutustu islamiin ja tutustu niihin todellisiin faktoihin jotka antavat sinulle, ja muille oikean kuvan asiata. kaikki eivät ole fundamentalisteja, joiden tekojen varjolla sinäkin kirjoituksiasi teet.
Suuran sanoista:Aina kun tapaatte juutalaisia tai kristittyjä murskatkaa peukalot ja katkaiskaa heidän kurkkunsa...
on musa kädessä synnytty,että kulttuuria sekin...
äärilaitoihin ja fundamentalismiin, sillä silloin osoitat vaan kyvyttömyytesi oivaltavaan ajatteluun, ja kykyyn intelluktiaaliseen ajatteluun.
kirjoitukseni pointti, kysymys onkin siitä että nämä yhteisöt eivät millään tavalla tuomitse näiden tekojen tekijoitä. Silloin puhutaan jo huomattavasti valtavammasta määrästä henkilöitä, Britanniassa yli puolet islaminuskoisista piti metroiskuja ihan ok hommana! Hiljainen hyväksyntä on usein yhtä vaarallista, kuin itse teotkin.
Islamia ennen Persiassa oli kulttuuri, jonka islam niminen ideologia vaan soluttautumalla tuhosi. Arabien dominanssi Persiassakin alkoi vasta 500-luvulla, jonka jälkeen tiede ja taide taantuivat huomattavasti. (http://fi.wikipedia.org/wiki/Persia)
Suomessa tuo kivittämisen harvinaisuus johtuu ihan yksinkertaisesti siitä että täällä toistaiseksi on hallinto ja väestö jotka moisen estävät. Arabikultturissa tuo tytön kivittäminen ei olisi minkäänlainen rikos, sama kuin täällä kivittäisi oman pihapuunsa nurin.
Tämä oli kaikkein naurettavin juttu!
"Euroopassa ja myös Suomessa tapetaan joka päivä ihmisiä, ja ihan ilman oikeutusta ja moninaisista syistä jotka mitkää ei ole oikeutettuja."
Kysymyshän oli nimenomaan siitä pitävätkö islaminuskoiset näitä tekoja edes moitittavina, kuka tahansa voi todeta että eivät, heidän mielestään asia on täysin hyväksyttävä. Se että tappaahan ne omatkin, ei ole mikään oikeutus vai onko asiassa jotkut kiintiöt? Kaksi väärää ei tuo lopputulemana yhtä oikeaa.
Näinhän se on vaikka nämä rämeihmiset mitä muuta yrittävät todistella. ISLAM on paskaa alusta loppuun. CRUSAIDER.
islamiin ja vasta sen jälkeen arvostelemaan sitä. Islamin usko ei hyväksy hirmutekoja, vaan vain sen johdabnneiset, kuten suomessa on eri lahkoja, jtka toteuttaa kristillisyyttä omin tavoin.
se oikea islam joka tuomitsee nämä hirmuteot, ainakaan missään mediassa ei ole moista esiintynyt. Ainoa looginen johtopäätös tästä on se että, se OIKEA islam hyväksyy nämä teot!
Täysin väärin. Nyt ei ole kyse Islamin uskon hyväksynnästä vaan muslimien. Kuten on nähtävissä, ei Lähi-idän muslimeista juuri kukaan(= ei merkittävä osa) tuomitse näitä iskuja. Miksi tälläinen toiminta on Islamin nimessä saanut jatkua vuosikymmeniä, eikä muslimit itse ole asian eteen tehnyt mitään?
Islam ei välttämättä hyväksy, mutta kuten OLLAAN VUOSIKYMMENTEN AJAN NÄHTY, MUSLIMIT HYVÄKSYVÄT.