Siis mitä eroa on eturauhasen liikakasvulla tai kroonisella eturauhastulehduksella on? Netistä en löydä vastausta.
Kävin urogologilla, tunnusteli vehkeet, antoi Xatralin lääkkeeksi (on lääke eturauhasen hyvälaatuiseen liikakasvuun) ja antoi esitteen jossa puhutaan kroonisesta eturauhastulehduksesta, enkä älynnyt kysyä että mikä vaiva eturauhasessa on.
Nyt vaiva on uusiutunut ja pelästyin hirveesti kun rupesin lukemaan että eturauhasen liikasvu saadaan kuriin höyläyksellä.
Olen alle viisikymppinen ukko.
Onko kellään tietoa mikä konkreettinen ero noilla kahdella jutskalla on, vai onko se ero se että eturauhanen on suurentunut liikakasvussa mutta kroonisessa tulehduksessa ei? Jos joku viitsisi vastata, niin kiitos.
Liikasvu vaiko tulehdus
3
997
Vastaukset
- on hyvänlaatuista
eturauhasen kasvua; virtsa ei kulje kunnolla, ja tulee vähän kerrallaan tai saattaa olla tulematta kokonaan. Tähän vaivaan auttaa tilapäisesti tämä saamasi lääke,joka vähentää eturauhasen turvotusta. Eturauhanen toimii eräänlaisena virtsarakon sulkijalihaksena. Liikakasvun (prostata hyperplasia) saa pois höyläämällä,jolloin oireetkin häviävät.
Eturauhastulehdus on sananmukaisesti tulehdus. Jotkut miehet ovat herkempiä se saamaan, sekä nuoret että vahnat sairastavat sitä. Yleensä liikakasvu on hieman vanhempien miesten tauti siin n. 50-vuotiaiden.
Eturauhastulehdukseen lääkäri voi kirjoittaa antibioottia, hoitona kuumia kylpyjä ja yhdyntöjä tai runkkaamista,koska se auttaa, ihan oikeasti. Ja kylmällä välttää itsensä kylmettämistä sieltä.
T:sair.hoitaja. - Kysymys toinen
niin voiko liikakasvu säiteillä jomotuksena tai kipuna virtsaputkeen?
Minulla on sellainen juttu että istuessa tuntuu ajoittain jomotusta virtsaputkessa.
Virtsaamiseen helpottamiseen minulla auttaa lämpö tai kun nostan makuuasennossa jalat ylös.
PSA oli minulla 0,6.
Voiko tästä päätellä onko hyälaatuista liikasvua? - toinen vaivainen
Mene hakukoneen www.fi sivulle ja kirjoita hakusanaksi: eturauhasen liikakasvu. Samoin hakusanaksi: eturauhasen tulehdus.
Kyllä infoa löytyy.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kumpi vetoaa enemmän sinuun
Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?972018- 981478
- 1121187
- 761067
- 1211062
Okei nyt mä ymmärrän
Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘57903- 51877
Olen huolissani
Että joku päivä ihastut/rakastut siskooni. Ja itseasiassa haluaisin, ettei hän olisi mitenkään sinun tyyppiäsi ja pitäis58836- 36822
- 33723