Ihanaa yhdessäoloa, syömme hyvin, ja katselemme elokuvan. Käymme saunassa ja paistamme kiuasmakkaraa. Isä ottaa yhden oluen ja äiti lasin viiniä. Pelaamme jotain lautapeliä, ja istumme kuistilla.
Saattaa olla että jonkun lapsen kummit tulevat iltaa vielä istumaan ja pääsevät jälkilöylyihn.
Aika kivaa hulinaa lauantai-illaksi, sellaista lauantai-illan perhehuumaa...!
Onneksi on perhe, ja saa heistä nauttia. Pitää olla tosi kiitollinen pienistä asioista. Sitten sen varmasti tajuaa, jos sen menettää.
Tälläistä meillä lauantaisin. Aivan ihanaa!
Saattaa olla että jonkun lapsen kummit tulevat iltaa vielä istumaan ja pääsevät jälkilöylyihn.
Aika kivaa hulinaa lauantai-illaksi, sellaista lauantai-illan perhehuumaa...!
Onneksi on perhe, ja saa heistä nauttia. Pitää olla tosi kiitollinen pienistä asioista. Sitten sen varmasti tajuaa, jos sen menettää.
Tälläistä meillä lauantaisin. Aivan ihanaa!
Vastaukset 3
Vanhimmat
meidän lauantai poikkeaa teidän ydinperhepäivästänne siten, että olemme olleet porukalla ulkona koko päivän, grillanneet ja viettäneet aikaa yhdessä naapureiden kanssa ilman edes sitä yhtä olutta tai viinilasillista. Sitten saunaan ja vuoronperään luemme ja leikimme pienimmän tenavan kanssa. Myöhemmin juniorin mentyä nukkumaan ja isompien omiin touhuihinsa olemme miehen kanssa ihan kahden, juttelemme ja katsomme televisiota. Aivan ihanaa!
Eipä ollut tällaista siihen aikaan kun minä ja lapset elimme kovasti hehkutetussa ydinperheessä, mutta nyt on!
minä käyn päivällä jommankumman lapsen kanssa äitini tai mummoni luona,laitetaan ruoka ja siivoillaan.nautitaan lämmöstä ulkoillaan ja syödään hyvin.leikitään lasten kanssa ja kun pienenmpi on mennyt unille katsellaan yhdessä telkkaria ja ollaan vaan.ihan mukavia päiviä näin uusioperheenäkin!
meillä ydinperhepäivää vietettiin vähän toisin eli äiti sutii heti aamusta kuuden jälkeen baanalle ja töihin. Koska iltavuoro on kipeä ja sijaista ei saa tulee päivälle mittaa samoin tein sitten kellon ympäri ja rapiat päälle. Kotiin tullessa osa sakista on yöpuulla ja loputkin silmät lupsuen sohvalla tellun ääressä.
Iskä on aamusta painunut mökille ihmettelemään mikä vika on vesijohdoissa. Muutakin hämää löytyi joten siinä vierähti päivä.
Nuorimmainen kiikutettiin siis aamutuimaan mummin hoiviin ja haettiin vasta pyhänä pois.
Isommat oli sitten keskenään kotona, kavereilla, kylillä jne kukin makunsa mukaan.
Ruokana oli kiva perhelounas mäkkäriltä jonne iskä oli poikennut kotiutuessaan. Hyvin maittoi.
Sohvalla äiti suihkunraikkaana siidukan kanssa lukee aamun lehteä ja suunnittelee nukkumaan menoa ja siunaa ettei onneksi pyhänäkään ole ketään tulossa käymään. Onneksi on jo hiljaista kun tenavat on toisella telkalla tai huoneissaan ja osa jo siis nukkuu. Mieskin könyää petiin ja äiti saa ihan yksin nauttia illan elokuvasta ilman että kukaan sanoo yhtään mitään ja häiritsee. Ihanaa kun on perhe joka ei häiritse ja saa olla ihan yksin!! Pitää olla kiitollinen että ymmärtää moisen ilon kun koko päivän on hoivannut toisten ihmisten perheenjäseniä ja kuunnellut useampaa suuta yhtä aikaa. Onneksi sii soma perhe ymmärtää olla pois silmistä ja poissa korvista kun ei jaksa, ihan oikeasti ei jaksa kuunnella enää yhtään mitään, telkassakin on onneksi teksti..