Onko kellään tuosta laitteesta kokemuksia tai tietoa, kannattaako siihen rahojaan laittaa??
Esitteiden mukaan ihan mukavan tuntuinen, mut mahtaako puheopastus olla suomeksi, ei vaan missään mainita...??
Esitteiden mukaan ihan mukavan tuntuinen, mut mahtaako puheopastus olla suomeksi, ei vaan missään mainita...??
Vastaukset 9
Vanhimmat
Puheopastus on suomeksi. Hyvä naisen ääni, joka muistuttaa junien nauhoitettuja kuulutuksia.
...minkälainen käytössä,kannattaako hankkia?
Plussat
- Selkeä ja kaunis käyttöliittymä (mielestäni parempi kuin TomTom)
- Miellyttävät värit kartassa ja käyttöliittymässä (Tompassa aika räikeät ehkä jopa rumatkin värit)
- Huippuluokan suomenkielinen puheopastus jota ei voi kerta kaikkiaan verrata TomTomiin ala-arvoiseen puheopastukseen (virolaisella aksentilla puhuva naisääni tai sössöttävä miesääni)
- Tieviittojen näyttö
- Hyvin toimiva kartan selaaminen, kiitos laitteeseen piiloutuvan kosketuskynän.
Miinukset
- Ei ole ehkä niin salaman nopea kuin TomTom (ei ole kuitenkaan hidas)
- Ei mahdollisuutta lisätä omia valvontakameratiedostoja joten kameratolpat ei välttämättä ole ajan tasalla.
- Navigointitilassa tiedot kuten jäljellä oleva aika, kilometrit tai saapumisaika ovat todella pienet verrattuna TomTomiin.
- Käännökseen tultaessa kilometrit ja metrit todella pienellä verrattuna TomTomiin.
Eli vähän vaikea on sanoa suoraa mielipidettä. TS7000 on todella hyviä puolia josta se erottuu edukseen TomTomista isolla marginaalilla mutta muutama pikkujuttu huonontavat sitä suhteessa TomTomiin kuten liian pienet tekstit navigointitilassa ja omien POI lisäysmahdollisuuden puute.
Suurkiitos vertailusta .... alla oleva kohta todennäköisesti kallistaa vaa´an Tomtomin suuntaan.
- Navigointitilassa tiedot kuten jäljellä oleva aika, kilometrit tai saapumisaika ovat todella pienet verrattuna TomTomiin.
- Käännökseen tultaessa kilometrit ja metrit todella pienellä verrattuna TomTomiin.
Navigoniin saa kyllä lisättyä omia POI, mutta siihen tarvitsee oman ohjelman (POI warner)
Navteqin kartat ovat parempia kuin Teleatlaksen.
Navigonin uusin kartttapäivitys 4/2009 ei tunne lainkaan teitä jotka on otettu käyttöön jo 2005 kesällä.
Miten voin luotaa enää Navigonin karttoihin!
En ikinä enää osta Navigonia.
Päivityksiä ei saa kuin kalliilla hinnalla ja palvelunumeroon vastataan jostain ulkomailta enlanniksi tai saksaksi, mutta EI SUOMEKSI !
Onko Navigon TS 7000T Suomenkielisellä käyttöliittymällä?
Navigonissa on seuraavat kielet:
Suomi, ruotsi, englanti, tanska, norja, ranska, espanja saksa, italia, hollanti, puola, kreikka, unkari, tsekki, venäjä, portugali