Minun pojalla pian 17 v, todettiin äskettäin add, luultavasti lapsena ollut adhd, mutta nyt muuttanut muotoansa tuohon add.ksi.
Nyt olisin halunnut tiettää miten muitten teinit add-nuoret tai jo aikuis iässä olevat oireilee ja oletteko saanut mitä apuja, lääkitystä? olen kuullut että myös Omega 3 auttaisi. Onko oireet lieventyneet murrosiän jälkeen. Itselläni myös luultavasti add, vaikka ei ole tehty diagnoosia, mutta oireet ovat samat.
ADD
2
9349
Vastaukset
- yks aikuis ADD
Mulla todettiin ADD joskus murkkuna. Meitä kolme lasta ja minä aina kuulemma poikennut sakista, iloinen, vilkas, tapaturma-altis,aggressiivinen jne... Tiivistettynä; aina sattui ja tapahtui.
Myös päihteet tuli tutuiksi, lähinnä alkon runsas käyttö, lääkkeet ja pilvi. Se oli ainoa tapa millä sain itteni "iisiksi" eli siis että päässä ei vipeltänyt sata ja tuhat asiaa ja sai vain relata.
Olin hetken myös hoidossa päihteidenkäyttöni johdosta ja tuolloin sain myös Ritalin lääkettä. Hoidosta lähdin pois ennenaikojaan. Enkä syönyt Ritalinia kuin kaksi päivää kun tuolloin tuntui ettei siitä apua.
Näin vanhempana mietin että, taisin vain olla sen verran sekasin muustakin, että ehkä Ritalinin vaikutus ei vielä silloin tuntunut.
Nyt mielellään kokeilisin sitä tai muuta valmistetta uudestaan, mutta kun en saa aikaiseksi vietyä noita erikoislääkärijuttuja eteenpäin, niin taitanee sekin jäädä.
Tarkoitan yllä, kun nyt vanhempana haluaisivat vielä uudestaan mut tutkia ja se on sen verran pitkä prosessi että en jaksa siihen sitoutua.
Kun kysyit onko oireet vanhemmiten lievittynyt, niin sanoisin että vain muuttaneet muotoaan, mutta edelleen olen niin "tuulilla käyvä" että välillä ottaa itteänikin päähän.
Työt ovat lyhytaikaisia kun alkuhuuman jälkeen niihin kyllästyn ja taas vaihdan paikkaa. Sama parisuhteissa, asunnoissa jne...
Tarvii olla kokoajan virikettä... =(- toinen aikuis ADD
sairastaa kyseistä tautia. Hän on 46 vuotias. Kovin on levoton ihminen, mutta aggressiivisuus on näkyvin oire joskaan ei ole joka päivä läsnä. Pelkään että se vie häneltä vielä hengen jonain päivänä.
Hänelläkin on taustalla erilaisa päihteiden käyttöä. Tänä päivänä vain alko ja pilvi. Hän asui vuosikaudet ulkomailla missä kyseistä sairautta hoidetaan dexamfetamiinilla ja sanoi että se piti hommat aika hyvin balanssissa.
Tämä ketju on näköjään aloitettu jo monta kuukautta sitten, eli oletko jo käynyt tutkimuksissa ja saanut lääkityksen? Minkälaiset ne tutkimukset on, ja miten pitkä se prosessi? Ja jos on lääkitys, oletko kokenut siitä olevan apua?
Ketjusta on poistettu 10 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 477685
- 334263
- 573735
- 503200
- 172886
Voi ei! Jari Sillanpää heitti keikan Helsingissä - Hämmästyttävä hetki lavalla...
Ex-tangokuningas on parhaillaan konserttikiertueella. Hän esiintyi Savoy teatterissa äitienpäivänä. Sillanpää jakoi kons652601- 612474
- 512398
- 402349
- 162296